'ABD zırhlıları Mehmetçiğe çevrildi'

'ABD zırhlıları Mehmetçiğe çevrildi'

"ABD zırhlıları Mehmetçiğe çevrildi". Bu iddianın sahibi Sözcü yazarı Saygı Öztürk. Köşesinde YPG'ye verilen silahları konu edinen Öztürk ve ABD'nin bu silahları vermekle kalmayıp eğitimini ve savaş taktiklerini de verdiğini ileri sürdü; "ABD'nin verdiği zırhlı araçlar Türk askerlerine karşı 'hazır halde' cephe hattında tutuluyor" dedi.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk köşesinde kaleme aldığı yazıda ABD'nin Suriye'de DEAŞ ile mücadelede kara gücü olarak kullandığı YPG'ye verdiği silahların TSK envanterinde bile bulunmadığına işaret ederek, "ABD, bunları vermekle kalmıyor, nasıl kullanılacağı konusunda eğitiyor, savaş taktikleri öğretiyor. Artık PKK'lılar, ABD'nin verdiği askeri üniformayı giyiyor. Türkiye'ye karşı mücadele için yemin ediyor" dedi.

YPG'ye verilen silahların Türkiye'ye yöneleceğini yazan Öztürk, Rusya'nın da YPG ve PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini söyleyerek, ABD'nin verdiği desteği şöyle anlattı:

"ABD, Suriye'de kara gücü olarak kullandığı PKK ve onların Suriye'deki kolu olan YPG'ye alabildiğine büyük desteklerde bulundu. Bugün, terör örgütünün elinde ABD tarafından verilen tanklar, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı kullanılacak tanksavarlar, yerden havaya atılan füzeler, Milan füzeleri var. ABD'nin verdiği silah ve mühimmatın bir bölümünün, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde bile bulunmadığını belirtelim. ABD, bunları vermekle kalmıyor, nasıl kullanılacağı konusunda eğitiyor, savaş taktikleri öğretiyor. Benzer destekler, bazı batı ülkeleri tarafından da sürdürülüyor. Böylece, daha fazla Türk askerinin şehit edilmesi amaçlanıyor. Yalnız ABD değil Rusya da artık YPG ve PKK'yı terör örgütü olarak görmüyor."

ABD'nin verdiği zırhlı araçların Türk askerlerine karşı "hazır halde" cephe hattında tutulduğu bilgisini paylaşan Öztürk, "Bunları, PKK'nın tek başına yapması mümkün değil. Anlayın arkalarında kimler olduğunu…" ifadesini kullandı.

Menbiç'e, Irak'tan önemli ölçüde terörist desteği geldiğini ve örgütün, Arap ve Ezidilerden de destek aldığını öne süren Öztürk, "Artık PKK'lılar, ABD'nin verdiği askeri üniformayı giyiyor. Türkiye'ye karşı mücadele için yemin ediyor. Gelişmeleri yakından izleyen Türkçe Konuşan Ülkeler Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı Güngör Yavuzaslan, bölgedeki son durumu şöyle anlattı: 'Fırat Kalkanı Harekatı'nda El Bab bölgesinde ÖSO/TSK'nın başarısının ardından Menbiç ve Tel Rıfat bölgesinde terör yapılanmaları alabildiğine hareketlendi. El Bab'dan kaçan DEAŞ'lı teröristler, dağ yollarını kullanarak Rakka'ya ulaşıyor."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS