Abdullah Cömert'in annesi isyan etti

 Abdullah Cömert'in annesi isyan etti

Hatay'daki Gezi Parkı protestoları sırasında başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert'in ölümüyle ilgili davanın 7'nci duruşması yapıldı. Tutuksuz sanık A.K.'nin ifadesi Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle alındı. Mahkeme heyeti, Cömert ailesinin avukatlarının sanığın tutuklanması talebini reddederek, duruşmayı müştekilerin esasa ilişkin görüşlerinin alınması için 19 Şubat'a erteledi. Abdullah Cömert'in annesi davanın Hatay'dan Balıkesir'e alınmasına tepki göstererek, "Neden bu dava Hatay'da görülmedi? Çünkü bizi yormak istiyorlar. Bize ceza veriyorlar" dedi.

Gezi Parkı protestoları sırasında "Akrep" olarak adlandırılan zırhlı araçtan attığı gaz fişeğiyle Abdullah Cömert'in ölümüne neden olduğu iddiasıyla "Olası kastla öldürme" suçundan 25 yıla kadar hapis istemiyle polis memuru 30 yaşındaki A.K.'nın tutuksuz olarak yargılanmasına, Balıkesir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.


Bugün yapılan 7'nci duruşmada tutuksuz sanık A.K.'nin ifadesi yine Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) yöntemiyle alındı. Duruşmaya Cömert'in babası Edip Cömert, annesi Hatice Cömert de katıldı.Mahkeme heyeti, Cömert ailesinin avukatlarının sanığın tutuklanması talebini reddederek, duruşmayı müştekilerin esasa ilişkin görüşlerinin alınması için 19 Şubat'a erteledi.


Duruşma çıkışında gazetecilere açıklama yapan anne Cömert, başka annelerin ağlamaması dileğinde bulundu.


Cömert, "2,5 yıldır ağlıyorum. 2,5 yıl geçti. Bu, 8'inci duruşma. Hakim ve savcılar korkuyor, ceza vermiyor. Katil dışarıda, tutuklamıyorlar çünkü herkes korkuyor. Bizi Hatay'dan Balıkesir'e sürüklediler. Neden bu dava Hatay'da görülmedi? Çünkü bizi yormak istiyorlar. Bize ceza veriyorlar" diye konuştu.
Duruşma nedeniyle Balıkesir Adliyesi'nde geniş güvenlik önlemleri alındı. Polis ekipleri adliye binanın çevresini bariyerlerle kapattı. CHP İstanbul Gençlik Örgütü üyesi bir grup, destek için adliye önüne geldi. Grup üzerinde "Bu dava hepimizin hesabını soracağız" yazılı pankart açıp beklemeye başladı. Bir başka grubun da "Şanlı Gezi isyanımızı büyütüp, şehitlerimizin hesabını soracağız. Diktatörlüğünü yıkacağız" yazıylı pankart açtığı görüldü.


Güvenlik gerekçesiyle Balıkesir'e alındı


Hatay'da 2 Haziran 2013 tarihindeki Gezi Parkı protestoları sırasında polis panzerinden atılan biber gazı kapsülü başına isabet eden Abdullah Cömert, yaşamını yitirdi. Adli Tıp raporunda Cömert'in, başına gaz fişeğinin isabet etmesiyle öldüğü belirlendi. Bunun üzerine savcılık tarafından başlatılan soruşturma sonrası, sanık polis memuru A.K. hakkında dava açıldı. Sanığın avukatları güvenlik gerekçesiyle davanın başka bir kente nakli için savcılığa başvurdu. Hatay Valiliği ile İl Emniyet Müdürlüğü'nün de aynı yönde görüş bildirmesi üzerine, dava 2014'ün Temmuz ayında Balıkesir'e alındı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS