Protestolar yayılıyor: "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk"

Protestolar yayılıyor: "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk"

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından başlayan protestolar tüm yurda yayılarak devam ediyor. Dün gece birçok ilde eylem vardı. Adana'daki eyleme polisin müdahalesi sert oldu.

Abbasağa forumunun çağrısı ile Beşiktaş çarşısında akşam saat 21.00 sıralarında toplanan yaklaşık 50 kişilik grup hükümeti protesto etti. "Her yer rüşvet her yer yolsuzluk", "Hükümet istifa" sloganları atarak yürüyüşe geçen grup Büyükdere ve Nüzhetiye Caddesi boyunca yürüyüşüne devam etti. Çevrede bulunan vatandaşlarda yürüyüşe destek verdi. Bazı evlerin pencerelerinden tencere tava çalarak eylemcilere destek verenlerin olduğu gözlendi. Yürüyüş başladığı noktada biterken eyleme katılanlar söz alarak görüşlerini dile getirdiler ve yarın Taksim'de yapılacak gösteri için çağrıda bulundular. Grup daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Adana'da polis müdahalesi


Adana'da, 'yolsuzluk ve rüşvet' iddialarıyla ilgili hükümeti protesto eden yaklaşık 300 kişilik gruba polis su ve biber gazı sıkarak müdahale etti.


İnönü Parkı'nda bir araya gelen Türk Tabipler Birliği üyeleri ile KESK'e bağlı sendika üyeleri, Türkiye'yi sarsan yolsuzluk ve rüşvet iddiaları nedeniyle hükümeti protesto etti.


Ardından grup, Atatürk Parkı'na kadar yürümek istedi.


Çevrede geniş güvenlik önlemi alan polis, grubun yürümesine izin vermeyeceklerini bildirdi. Ancak grup, yürümekte ısrar etti. 


Bir süre polisle pazarlık eden göstericiler, kol kola girerek İnönü Parkı'ndan caddeye doğru yürüyüşe geçti.


Bunun üzerine önlem alan TOMA'larla göstericilerin üzerine su sıkıldı.


Göstericilerin taşla karşılık vermesi üzerine arbede çıktı. Polisin biber gazı da sıktığı göstericiler ara sokaklara girerek kaçtı.TOMA'ların su sıktığı bir gazetecinin de kamerasının kırıldığı olayda 1 kişi de gözaltına alındı. Polis bölgede güvenlik önlemlerini arttırdı.


İzmir'de de eylem


İzmir'de, 17 Aralık Operasyonu, 'Bakanlar yetmez, hükümet istifa' diyerek protesto edildi.17 Aralık Operasyonu ile hükümeti protesto etmek isteyen grup saat 18.30'da Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde toplandı.


Eyleme, sendikalar, partiler, sivil toplum kuruluşları ve öğrenci örgütleri destek verdi Yaklaşık bin kişilik grup ellerinde bayraklarla Ak parti Konak İlçe Binası'nın bulunduğu Basmane Meydanı'na doğru yürümeye başladı. Grup üyleri, 'Hırsız var', 'Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk', 'Üç bakan yetmez, Tayyip istifa', 'Gaz yedik, jop yedik, haram yemedik' sloganları atarak meydana kadar yürüdü.


Grup üyeleri, burada bir basın açıklaması yaptı.


Grup üyeleri açıklama yaptıktan sonra dağıldığı esnada bir grup Basmane Meydanı'ndan ayrılmadı.


Grup üyeleri bir süre slogan polis ve hükümet aleyhinde slogan atıktan sonra  dağılırken iki bankanın camlarını kırıp ATM'lere zarar verdi.


Eskişehir


Eskişehir'de yaklaşık 400 kişi, düzenlenen yürüyüşle hükümeti protesto etti. Kalabalık yürüyüş sırasında Halkbank şubesini de yumurtalar fırlattı.Akşam saatlerinde Köprübaşı semti çarşı tramvay durağı önünde toplanan kalabalık, teypten Aşık Mahzuni Şerif 'in 'Yuh Yuh' türküsünü çaldı.


Daha sonra 'Bakanlar yetmez hükümet istifa' ve 'Bu pisliği cemaat değil halk temizler' yazılı pankartlar açan kalabalık Yenibağlar Mahallesi Üniversite Caddesi'ndeki Espark önüne doğru yürüyüşe geçti.


Sık sık 'Hükümet istifa' ve 'Hırsız var' şeklinde sloganlar atan kalabalık Üniversite Caddesi'nde bulunan Halkbank şubesini yumurta yağmuruna tuttu. Yumurtaların kırıldığı camlara afişler de asan eylemciler daha sonra yürüyüşlerini Espark önünde tamamladı.Eğitim-sen Şube Başkanı Ender Pervane kalabalığa hitaben yaptığı konuşmada "Daha dün Maliye Bakanı Mehmet Şimşek diyordu ki 'Asgari ücret bin lira olursa bu ülke batar.' Ama biz 11 yıldır AKP iktidarının bu ülkeyi nasıl batırdığını, talan ettiğini çok iyi biliyoruz" dedi.Yapılan konuşmaların ardından kalabalık halay çekip oynadıktan sonra dağıldı.


Muğla'da tencere, tava ve düdüklü eylem

Muğla'da, 17 Aralık Operasyonuna dikkat çekmek isteyen ve hükümeti protesto eden grup, tencere, tava ve düdüklü protesto yaptı.

Türkiye'yi sarsan 17 Aralık Operasyonu'na tepkiler sürüyor. Muğla'da sosyal paylaşım siteleri üzerinden haberleşen bir grup saat 20.00 sıralarında Sınırsızlık Meydanı'nda toplandı. Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ile sendika üyelerininde destek verdiği yaklaşık 200 kişi 'Hükümet istifa' pankartı açarak, 'Cemaat değil, halk götürecek', 'Direne direne kazanacağız', 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam', 'Çal çal nereye kadar, bitti buraya kadar', sloganları attı. Grup üyeleri, bir süre cadde ve sokaklarda yürüdükten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS