Adıyaman'da ana arı üretilecek

Adıyaman'da ana arı üretilecek

Adıyaman'da, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından ana arı üretilecek.

İpek Yolu Kalkınma Ajansı'nca finanse edilen, İl Müdürlüğünce yürütülen 'Organik Arı Ürünlerinin İnovatif Yöntemlerle Katma Değerinin Arttırılması Projesi' kapsamında 10 gün süreli ana arı yetiştiriciliği eğitimi başladı.


Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:


"Dışarıdan getirdiğimiz ana arılarda bazen sıkıntı yaşayabiliyorduk. İklimiyle ilgili sık sık arılar ölüyor diye şikayet geliyordu. Biz de bunun önüne geçebilmek için ipek yolu kalkınma ajansına bir proje sunduk. Bu projeyi destekleyen GAP ekibine de teşekkür ediyoruz, bu projemiz geçtikten sonra hocamız 10 gün süre ile kurs verecek. Bu kurstan sonra da inşallah başarılı olan arkadaşlar sertifikalarını almış olacak ve ana arılarını kendileri artık üretmiş olacaktır."
Profesör Doktor Muhsin Doğaroğlu ise, şöyle konuştu:


"Biz burada temel sorunlar olan arı ölümleri, arı hastalıkları vs gibi çeşitli sorunlara da değineceğiz. Bu sebepten sadece ana arı yetiştiriciliği değil Adıyaman arıcılarının tamamına hitap edecek bir eğitim programı organize ettik. Gençlere özellikle bayanlara da bir iş imkanı olacak, bölgenin yeni gelirlere yeni alanlara ihtiyaç var. Bu şansı yakalamak isteyenlere de buradan çağrı yapmak istiyorum. Adıyaman arısının burada sürdürebilir olması için çalışacağız."


Verilen eğitimler sonunda programa katılanlara sertifika verilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS