Adli tatil 2019 yılında ne zaman bitecek?

Adli tatil 2019 yılında ne zaman bitecek?

Adli tatil bitiş tarihi adliye işlemleri yapacak olan kişiler tarafından merak ediliyor. Kısa süre önce çalışmaların tamamlanmasının ardından başlayan adli tatil bir süre daha devam edecek. Nöbetçi mahkemelerde ise bazı işlemler sürecek.

Adli tatilin ne zaman biteceği belli oldu. Çalışmaların bir süre nöbetçi mahkemeler aracılığıyla devam ettirildiği dönem önümüzdeki haftalarda sona erecek. İşte süreçle ilgili bilinmesi gereken detaylar…


ÇALIŞMA SİSTEMİ NASIL OLACAK?


Adli tatil boyunca adliyelerde görev yapacak nöbetçi mahkemeler, tutuklusu olan ve acil nitelik taşıyan davalara bakacak. Diğer davalara ise yeni adli yıla kadar ara verilecek.


Yüksek yargı organları Danıştay ile Yargıtayda nöbetçi heyetler görev yapacak.Danıştayda görev yapacak nöbetçi heyet, esastan karar veremeyecek ve yalnızca "yürütmenin durdurulması" taleplerini karara bağlayacak.


Yargıtayda da ceza ve hukuk olmak üzere iki nöbetçi daire görev yapacak. Ceza dairesi, tutuklu sanıklarla ilgili dosyalara bakacak.


ADLİ TATİL NE ZAMAN SONA ERİYOR?


Anayasa Mahkemesi ise adli tatil kapsamına girmiyor. Adli tatil, 31 Ağustos'ta sona erecek. Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin kimi davaların görülmesine adli tatilde de devam edilecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS