Adnan Oktar'dan İstiklal Caddesi saldırısı davasına müdahillik talebi

Adnan Oktar'dan İstiklal Caddesi saldırısı davasına müdahillik talebi

İstiklal Caddesi'nde geçen yıl 19 Mart'ta 4 turistin ölümü, 44 kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısının sanıklarından birinin telefonunda Adnan Oktar'la ilgili araştırma yaptığına ilişkin bilgiler ortaya çıktığı iddiasıyla avukatı müdahillik talebinde bulundu. Oktar'ın müdahilliğini reddeden mahkeme, yargılanan 5 kişiden birini tahliye etti.

İstiklal Caddesi'nde 19 Mart 2016'da 4 turistin öldüğü, Mehmet Öztürk'ün düzenlediği intihar saldırısıyla ilgili  davada Adnan Oktar müdahillik  talebinde bulundu. Bu talebi reddeden mahkeme, 5 tutuklu sanıktan birini tahliye etti.


İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanıklar Mehmet Mustafa Çevik, Erkan Çapkın, Ercan Çapkın, Hüseyin Kaya ve İbrahim Gürler duruşmada yer almadı. Sanıklar tutuklu bulundukları cezaevlerinden Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katıldı. Müdahil talebinde bulunan Adnan Oktar'ın avukatı Aysu Yılmaz duruşmada hazır bulundu.


Adnan Oktar'a kötü haber


'İnşaatlarda çalışırken tanıştık'


Sanık Hüseyin Kaya, "Ben cezaevinde olduğumdan dolayı avukatımla hiç görüşemedim. Bu nedenle savunma yapamayacağım. Süre talep ediyorum" dedi. Sanık Mehmet Mustafa Çevik savunmasında diğer sanıkları tanımadığını belirterek, "Sanıklardan Hüseyin Kaya ile 4 yıl önce Elazığ'da inşaatlarda çalışırken tanıştım. Daha sonra ben Adıyaman'a gittim. Sonra irtibatımız kesildi. Yakalama tarihinden 3 gün önce Gaziantep'te geziyordum. Kendisi ile karşılaştık. Sonra birlikte aynı evde kalmaya başladık. 3-4 gün sonra polis operasyon yaptı yakalandık" dedi.


''Adnan Oktar” grubuna işkence davasında savcıdan 17 yıl sonra düşme talebi


'Saldırı olayı ile ilgili irtibatım yok'


Sanıklardan Ercan Çapkın da savunmasında, "İstanbul'daki saldırı olayıyla ilgili irtibatım yok. Saldırıyı gerçekleştiren Mehmet Öztürk'ü tanımam. Sanıklardan Erkan kardeşim olur. Diğer sanıkları ise tanımıyorum. Market işletmeciliği, konfeksiyon ve kırtasiye işletmeciliği yapıyorum. Gaziantep'e mültecilerin gelmesi nedeniyle dükkanım ev arayanların uğrak yeriydi. Ben de komisyonculuk yapıyordum. Bu şekilde bahsedilen bağ evinin kiralanmasına aracılık ettim. Kiralayan Hasan isimli kişinin kimlik bilgilerini bilmiyorum. Bu evin kiralanmasından sonra şahıslarla görüşmedim" dedi.


İstiklal Caddesi saldırısında 5 DEAŞ'çıya 18 kez ağırlaştırılmış müebbet istemi


Sanık Erkan Çapkın ve Hüseyin Kaya önceki duruşmada verdiği ifadelerini tekrar ettiklerini söyledi.


Adnan Oktar'ın müdahil olma talebi reddedildi


Müşteki Adnan Oktar'ın avukatı Aysu Yılmaz da, "Sanıklardan Hüseyin Kaya'nın cep telefonunda yapılan incelemede, müvekkilim hakkında araştırma yaptığına dair bazı tespitlere ulaşılmıştır. Bunun suikast teşebbüsü olduğunu düşünüyoruz. Müvekkilim zarar görmüş ve kendisini emniyet tarafından resen koruma verilmiştir. Sanıklardan şikayetçiyiz. Davaya katılmak istiyoruz" dedi. Avukatın davaya müdahil olma talebi Adnan Oktar'ın saldırıda yaralanmadığı gerekçesiyle reddedildi.


1 kişi tahliye edildi


Duruşma sonunda sanıklardan Erkan Çapkın'a yurtdışına çıkma yasağı konularak haftanın iki günü karakola giderek imza vermek şartıyla tahliyesine karar verildi. Duruşma dosyadaki eksikliklerin giderilmesi ileri bir tarihe ertelendi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS