Af haberleri 2019… Af yasası çıkacak mı, düzenlemede son durum ne?

Af haberleri 2019… Af yasası çıkacak mı, düzenlemede son durum ne?

Son dakika af haberleri bir süre sonra çalışmaları yeniden başlatılacak olan ceza infaz düzenlemesi gelişmelerini takip eden kişiler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Af yasası olarak da adlandırılan ceza infaz düzenlemesinde yapılacak değişiklikle birlikte hükümlülerin içeride bulunma sürelerinde değişiklik yaşanacak. Ancak bu düzenleme tüm suçları kapsamayacak.

Af yasası çıkacak mı?” sorusuna yanıt arayan kişiler ceza infaz düzenlemesinin içeriğini araştırmayı sürdürüyor. Meclis’in çalışma takvimi içerisinde hazırlıkları başlatılan düzenlemede bazı suçların kapsama alınmaması kararı ön planda yer almıştı. Ancak TBMM’nin tatile girmesiyle birlikte ceza infaz düzenlemesi çalışmaları yeni döneme kalmıştı.


TBMM’nin açılacağı 1 Ekim’den itibaren çalışmaların yeniden başlaması ve gündeme gelecek ilk konulardan birinin ceza infaz düzenlemesi olması bekleniyor. Düzenleme yasalaştığı takdirde birçok kişiye tahliye yolu görünecek.


CEZA İNFAZ DÜZENLEMESİ O SUÇLARI KAPSAMIYOR!


Çalışma bir af niteliğinde değil, şartlı salıverilme ve denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS