Af haberleri 22 Haziran 2019… Af yasası çıkacak mı, düzenlemede son durum ne?

Af haberleri 22 Haziran 2019… Af yasası çıkacak mı, düzenlemede son durum ne?

Af yasası ile ilgili detaylar ceza infaz düzenlemesinin gündeme gelmesinin ardından araştırılmaya başlandı. Bazı suçlardan hüküm giymiş kişileri etkilemeyecek olan ceza infaz düzenlemesi yatılan süreler göz önüne alındığında bazı yükümlülere ise tahliye yolu açacak. Peki, af yasası ne zaman çıkacak, ceza infaz düzenlemesinde son durum ne?

Son dakika af haberleri ile ilgili geçtiğimiz günlerde önemli gelişmeler yaşanmıştı. Ceza infaz düzenlemesinde yapılacak değişikliklerle birlikte bazı yükümlüler yattıkları süre göz önüne alınarak tahliye olabilecek. İşte konuyla ilgili tüm detaylar…


AF YASASI KİMLERİ KAPSIYOR?


Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile gündeme gelen ceza infaz düzenlemesinin de bu pakette yer alması öngörülüyor. Buna göre çalışma bir af niteliğinde değil, Şartlı salıverilme ve Denetimli serbestliğin yeniden düzenlenmesi ile özel infaz uygulamalarının getirilmesini içeren bir kanun teklifi olacak.


Yeni çalışma terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ve istismar suçlarını kapsamayacak.


Ancak infaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak. Çalışmada çocuklu kadın mahkumların cezalarının ev hapsine dönüşmesini sağlayacak bazı düzenlemelere de yer veriliyor.


TEMMUZ SONUNA KADAR GÖRÜŞÜLMESİ PLANLANIYOR


AK Parti’de yapılan toplantıda, Genel Kurul çalışmalarının temmuz sonuna kadar uzatılması ele alındı. Daha önce açıklanan yargı reformu paketine ilave olarak 3 paketin daha görüşülmesi planlanıyor.


Buna göre, temmuz sonuna kadar kısmi af anlamına gelen infaz sürelerinin yeniden düzenlemesine ilişkin yargı paketinin yanı sıra, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıkladığı yeni eğitim sistemi TBMM’de yasalaştırılacak. Pakette okula başlama yaşının 69 aya çıkarılması gibi konular olacak. Özel okulların eğitim dönemleri ve başvuru sürelerini kendilerinin belirlemesi de yer alacak. Pakette etüt merkezleri ve temel liselerle ilgili düzenlemelerin de yer alacağı konuşuluyor. Turizmle ilgili teşvik düzenlemelerinin de yasalaşacağı belirtiliyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS