Af yasası çıkacak mı? 14 Eylül 2019 son dakika af haberleri

Af yasası çıkacak mı? 14 Eylül 2019 son dakika af haberleri

Ceza infaz düzenlemesi ile ilgili son gelişmeler “af yasası çıkacak mı?” sorusunu akıllara getirmişti. Önümüzdeki günlerde TBMM’de görüşülmesi beklenen düzenleme kapsamında infaz sürelerinde değişiklik yapılmasıyla birlikte bazı hükümlüler tahliye olabilecek. İşte ceza infazı durumunda olan kişileri ve yakınlarını yakından ilgilendiren son dakika af haberleri…

Af yasası olarak adlandırılsa da ceza infaz düzenlemesi tüm suçları kapsamayacak. Geçtiğimiz günlerde çalışmaları başlatılan düzenleme kapsamında yapılacak değişiklikler sonrasında bazı hükümlülere tahliye yolu görünecek. Süreçte belli bir aşama geride bırakılsa da çalışmalar henüz tamamlandı.


TBMM’nin tatile girmesinin ardından düzenleme ile ilgili değişiklikler yeni yasama yılına kaldı. Dolayısıyla Meclis yeniden açılmadan af yasası olarak adlandırılan ceza infaz düzenlemesi yasalaşamayacak. TBMM ise 1 Ekim’den itibaren yeni yasama yılına başlamış olacak.


Terör, tecavüz, kadın ve çocuğa şiddet ile istismar suçundan yargılanan ve hüküm giyen kişiler bu düzenlemeden yararlanamayacak. Kapsamın aynı kalması durumunda bu suçların dışındaki suçlardan hüküm giymiş kişiler eğer içeride bulunma sürelerindeki yüzdelik durumu tamamladıysa tahliye olabilecek.


İnfaz rejimi uyarınca adli suçlarda cezanın yüzde 66’sının yatılmasında değişikliğe gidilerek bu oran yüzde 50’ye çekilecek. Yani cezaevinde kalma süresi kısalacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS