Af yasası haberleri 21 Aralık 2019… Af var mı, son durum ne?

Af yasası haberleri 21 Aralık 2019… Af var mı, son durum ne?

Af haberleri ceza infaz düzenlemesi çalışmaları ve yasa tasarısında son durumu merak eden hükümlü yakınlarının gündeminde yer almaya devam ediyor. Kamuoyunda af yasası olarak isimlendirilen infaz rejimi çalışmalarında önemli bir aşama geride bırakılmıştı. Peki, tasarıda son durum ne, yasa kimleri kapsıyor ve af çıkacak mı?

Af yasası haberleri ile ilgili son dakika gelişmeleri ceza infaz düzenlemesi çalışmalarını gündeminde tutan hükümlü yakınları tarafından araştırılıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamasının ardından süreçle ilgili son bilgilendirme AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan geldi. İşte Kurtulmuş’un yaptığı açıklamalar ve düzenlemede son gelişmeler…


NUMAN KURTULMUŞ’TAN AF YASASI AÇIKLAMASI


AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezi’nde bir grup gazeteci ile sohbette özetle şunları söyledi: Adalet bakanlığı son noktaya geldi. MYK’da da sunum yaparak bizim parti olarak görüşlerimizi de aldılar. Burada bazı suçlarla ilgili infaz ertelemesi olmamasının prensibi ortaya çıkıyor.


AF YASASI KİMLERİ KAPSIYOR?


Adam öldürenler, terör suçluları, kadına karşı ve cinsel suçlar, hırsızlık, örgütsel suçlar ve uyuşturucu gibi alanlarda infaz ertelemesinin olmaması daha doğru olandır. Caydırıcılık önemlidir.


MHP NEDEN BEKLEMEYE ALDI?


MHP’nin kendi teklifini beklemeye alması da bakanlığın düzenlemesini görmek, ona göre katkıda bulunmak içindir. Bütçe görüşmelerinden sonra da konu gündeme gelecektir.


DEVLET BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?


“Verdiğimiz ceza indirimi kanun teklifini Cumhur İttifakı'nda bir tezatlık yaşanmaması için beklemeye aldık" ifadelerini kullanan Devlet Bahçeli çalışmaların sürdüğünü aktarmıştı.


KARAR GÖRÜŞMENİN ARDINDAN VERİLECEK


MHP lideri Bahçeli'nin açıklaması süreçteki son durumu gösterirken düzenlemeye son şeklinin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli arasındaki görüşmede verilmesi bekleniyor. Ceza infaz kanunun akıbetinin de bu görüşme sonrası netleşeceği düşünülüyor.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS