Af yasasında son durum: Detaylar belli oldu! Af çıkacak mı?

Af yasasında son durum: Detaylar belli oldu! Af çıkacak mı?

Af yasası olarak kamuoyunda adlandırılan esasında infaz yasası ile ilgili düzenleme Ankara kulislerinde konuşulmaya başladı. Düzenleme, yargı reformu paketi içerisinde yer alıyor. Reform paketiyle ilgili detayların ortaya çıkmasıyla birlikte infaz yasasındaki detaylar da belli olmaya başladı. Peki, af yasası çıkacak mı? İşte, af ile ilgili merak edilenlerin detayları…

Cefa infaz kanunuyla ilgili düzenleme ya da kamuoyundaki yaygın tabiriyle af düzenlemesinin detayları belli oldu. Düzenlemeye bazı cezaların infaz süresi kısalacak. İnfaz süresinin kısalmasıyla birlikte de binler mahkuma erken tahliye yolu gözükmüş olacak. Af olarak adlandırılan yeni düzenlemeyle ilgili çarpıcı detayların başında ise hafta sonu ceza evi, 75 yaş üstü hükümlülerle ilgili detay dikkat çekiyor. Peki, af yasası çıkacak mı? İşte taslaktaki detaylar..


"AF YASASI" KİMLERİ KAPSAYACAK?


Cinsel suçlar, uyuşturucu madde ve örgütlü suçlar bu düzenlemeden yararlanamayacak. Bu suçların dışında başka bir suçtan hüküm giymiş olan kişi taslağın yasalaşması halinde infaz süresini tamamladıysa tahliye olabilecek.


İNFAZ SÜRESİ YÜZDE 50’YE ÇEKİLİYOR


İkinci paketin içerisinde bulunan değişikliklerden birisi de infaz süresiyle ilgili olacak. Değişiklikle yer alan bilgilere göre infaz süresi üçte iki değil sürenin yarısı olacak. Yani 10 yıl ceza alan bir hükümlü 5 yıl cezanın infazını çekecek. Uygun şartlar oluşması durumunda da 10 yıl ceza alan kişi 4 yılını içeride bulunduktan sonra 1 yıl da denetimli serbestlikten yararlanabilecek.


ŞARTLI TAHLİYEDE ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİK


Mevcut sistemde şartlı tahliye olan biri eğer yeni bir suç işlerse hem yeni suçun cezasını hem de şartlı tahliyeden kalan suçun cezasını infaz ediyor. Düzenlemeyle birlikte yeni bir suç işlemesi halinde yeni cezanın yanı sıra, yeni cezanın 1 katı kadar eski cezadan infaz edilecek.


75 YAŞ ÜZERİNDEKİLERE EV HAPSİ


Yeni düzenlemede yer alan maddelerden biri de 75 yaş üzerindeki kişilerle ilgili. 75 yaşın üzerinde suç işleyen bir kişi eğer 5 yıla kadar ceza alırsa cezaevine girmeyecek ve cezası evde infaz edilecek. Bu sürenin üzerinde bir ceza alan kişiler ise cezaevine girecek.


50 - 60 BİN KİŞİ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK


Milliyet yazarı Abdullah Karakuş yargı paketi hakkında AK Parti kulislerinin nabzını tuttu. Karakuş bugünkü yazısında cezaevinden kaç kişi çıkacak? sorusuna cevap verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS