Ahmet Hakan: ‘Evet’in ve ‘Hayır’ın en etkili beş ismi

Ahmet Hakan: ‘Evet’in ve ‘Hayır’ın en etkili beş ismi

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan, halk oylaması için yürütülen 'Evet' ve 'Hayır' kampanyalarında önce çıkan isimleri değerlendirdi. İşte kamuoyunu ikna etme konusunda başarılı isimler

‘EVET’İN ETKİLİLERİ:
RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Taktiği de stratejiyi de o belirliyor. Meydanları gümbürdetiyor. Polemiğin kralını yapıyor. Basitleştirerek anlatmanın yollarını buluyor. Ve bu şekilde ‘evet’in en büyük kozu haline geliyor.
*
BİNALİ YILDIRIM: Allah var, beklenenin çok ama çok üstünde bir performans sergiliyor. En ilgi çeken sloganlar ondan çıkıyor. En sempatik hareketler ‘Evet’in ve ‘hayır’ın en etkili beş ismi
ondan geliyor. Evet çıkarsa... Payın büyüğü onun olacak.
*
MEHMET UÇUM: Her türlü soruya açık durarak, her eleştiriye tane tane cevap vererek, polemiğe zerre kadar girmeyerek... En etkili çıkışları yapıyor. Özellikle kararsızlar üzerinde çok etkili.
*
MELİH GÖKÇEK: Yine meydana çıktı... Her akşam canlı yayınlarda... Her an Twitter’da... Bazen pot kırsa da her an olay adam... Nefret ettirenleri daha fazla nefret ettiriyor ama sevenleri de kenetliyor. Bu açıdan ‘evet’e katkısı inkâr edilemez.
*
BURHAN KUZU: Başkanlık sistemine ömrünü adamanın dayanılmaz ağırlığıyla meydanlarda... Yeni sistemi canla başla savunuyor. Yazdığı kitapla yeni sistem arasında uyumsuzluklar olsa da... Bunu hiç mi hiç takmıyor.

‘HAYIR’IN ETKİLİLERİ:
DENİZ BAYKAL: Anayasa değişikliğinin en başından itibaren en etkili muhalefeti o gerçekleştiriyor... Çıktığı televizyon programları büyük ilgi görüyor. “Evet devletin, hayır milletin” gibi etkili sloganlar buluyor.
*
METİN FEYZİOĞLU: Teatral anlatım tarzıyla bayağı etkili oluyor. Şapkayla anlatımı ahalide karşılık buldu. O kadar ki Cumhurbaşkanı Erdoğan, etki gücünü kırmak için kendisine yönelik açıklamalar yapma gereğini hissetti.
*
MUHARREM İNCE: Tek başına mitingler yapıyor. Tek başına Türkiye’yi dolaşıyor. Parlak buluşlarla, etkili hitabetiyle dikkat çekiyor. Dinleyici bulması, ilgi çekici olması... ‘hayır’ın en önemli avantajı.
*
KUMPAS MAĞDURU
ASKERLER: Ali Türkşen, Ahmet Yavuz gibi FETÖ’nün kumpasına maruz kalan bir grup asker, “hayırlı konvoy” adını verdikleri bir konvoyla Anadolu’yu dolaşıyorlar ve acayip etkili oluyor.
*
MHP’Lİ MUHALİFLER: Meral Akşener, Sinan Oğan, Ümit Özdağ, Koray Aydın, Yusuf Halaçoğlu gibi isimler, “hayır” kampanyasının en önemli dayanağı haline gelmiş durumdalar.


Yazının tümünü okumak için tıklayınız

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS