AK Parti Ankara İl Başkanlığı Can Dündar ve Erdem Gül iddialarını yalanladı

AK Parti Ankara İl Başkanlığı Can Dündar ve Erdem Gül iddialarını yalanladı

AK Parti Ankara İl Başkanlığı, CHP Milletvekili Barış Yarkadaş'ın kendileri hakkında Meclis'te gündeme getirdiği, "Can Dündar ile Erdem Gül'ün serbest kalıp kalmaması gerektiği yönünde kamuoyu araştırması yaptıkları" iddiası ve bunlara ilişkin haberleri yalanladı.

Önceki gün bazı mecralarda "AKP İl Başkanı, Can Dündar ve Erdem Gül’ün serbest kalıp kalmaması konusunda kamuoyu araştırması yapıyor" iddiasını içeren haberler yer almış, CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da 23 Şubat'ta TBMM'deki konuşmasında konuya değinerek Adalet Bakanına, "Sulh Ceza Hakimlikleri, buradan çıkan sonuçlara göre mi karar veriyor?" sorusunu yöneltmişti. AK Parti Ankara İl Başkanlığı'ndan bu iddiaları içeren haberler yalanlandı.


Can Dündar evine böyle geldi


AK Parti İl Başkanı Mustafa Nedim Yamalı imzasıyla yayımlanan açıklamada, 22 Şubat tarihli bazı gazete ve internet sitelerinde, "AK Parti Ankara İl Başkanlığında tutuklu gazeteciler ile ilgili bir görüşme yapıldığı" bilgisi çarpıtılarak haberleştirildiği ancak bunun basın özgürlüğü sınırları içinde görülmesi nedeniyle tekzip yayımlamak yerine gazetecilere haberin doğrusunu aktarma yoluna gidildiği söylendi.


Can Dündar'ın tahliye sonrası açıklamalarının tamamı


Erdem Gül'ün tahliye sonrası açıklamalarının tamamı


Buna rağmen CHP Milletvekili Barış Yarkadaş'ın 23 Şubat'ta söz konusu haberleri Meclis kürsüsüne getirdiği bildirilen açıklamada, Yarkadaş'ın, "AK Parti il başkanlığınca bir kamuoyu yoklaması, anket yapıldığı, AK Parti il ve ilçe teşkilatlarında toplantı yapılarak tutuklu gazetecilerin tartışıldığı, bu tartışmada, ilgili gazeteciler, tutuklu olsunlar mı olmasınlar mı gibi konular olduğu ve bu tartışmadan çıkan kararın sulh ceza mahkemelerinde karar niteliği taşıdığı" yolundaki iddiaları, "tamamı gerçek dışı ve hayal ürünü" olarak nitelendi.


Açıklamanın sonunda şu ifadelere yer verildi:


"Bu konuyla ilgili herhangi bir kamuoyu araştırması ile il ve ilçe teşkilatlarının sadece bu konuyla ilgili toplanması veya anket çalışması iddiası doğru değildir. Kaldı ki böyle bir anket çalışması yapılmış olsaydı il başkanlığımız bunu kamuoyuyla paylaşmaktan çekinmeyecektir. Ayrıca AK Parti teşkilatlarının ülke menfaatlerine aykırı hareket edenlerle ilgili tavrı da son derece açık ve nettir. Öte yandan konu edinen gazetecilerle ilgili süreç, gazetecilik faaliyeti ile ilgili değildir."


 


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS