AK Parti'den Kılıçdaroğlu'nun iddialarına tepki: İç kaos oluşturmak istiyor

AK Parti'den Kılıçdaroğlu'nun iddialarına tepki: İç kaos oluşturmak istiyor

CNN Türk canlı yayınına bağlanan AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun söylemlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çelik, "Kılıçdaroğlu kendisine verilen legal ve açık belgeleri illegal gibi sunuyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu duruma düşürülmesi çok vahim. Sürekli bürokratları tehdit ediyor" dedi. AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, "Elimde belgeler var diye ortaya koyduğu şey oradaki vakfın ABD makamlarına verdiği resmi kayıtlarla ilgili bir durumdur. Bu paraların nereye ne şekilde harcandığı ortadadır. Orada devam etmekte olan bir inşaatın olduğunu herkes biliyor." ifadelerini kullandı. İletişim Başkanı Fahrettin Altun CNN Türk canlı yayınında yaptığı açıklamalarda, "Bürokratlara yönelik takınılan tavır ve tehdit dili asla kabul edilemez. Elinizde bir liste mi var? Bir fişleme mi yaptın? Listeye bakıp iyiler kötüler diye ayrım yapıyorsunuz. Bunu neye göre yapıyorsunuz? Sizi affedeceğiz diyorsunuz. Siz yargı mısınız?" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

CNN TÜRK canlı yayınına açıklamalarda bulunan Çelik, "Kılıçdaroğlu'nun iddiaları bir iftira kampanyası. Kılıçdaroğlu sürekli olarak Cumhurbaşkanımızın ailesini hedef alan bir kampanyayı gündemde tutmaya çalışıyor. Bekledik saat 22.00'de ne tür bir kaçış planı açıklayacak diye. ABD'ye her gittiğimizde TÜRGEV ya da oradaki öğrencilerimizle ilgilenen kuruluşlara karşı FETÖ sinsi bir faaliyet yürütür. FETÖ'nün bu yapıları neden hedef aldığını anlıyoruz. Kılıçdaroğlu kendisine verilen legal ve açık belgeleri illegal gibi sunuyor. Cumhuriyet Halk Partisi'nin bu duruma düşürülmesi çok vahim. Sürekli bürokratları tehdit ediyor." ifadelerini kullandı.

Çelik, "Bu nasıl oluyor da oradaki devletin izin verdiği kurumlar, Kılıçdaroğlu için illegal oluyor. Zaten bir belge göstermiyor. Her seferinde bir belge göstereceğim diyor, elinde belge yok. Geçmişte de dedikleri doğru çıkmadı. 'Bu paralarla Cumhurbaşkanı kendisine Pensilvanya yaratacak' diyor. Böyle bir ifade ile Cumhurbaşkanlığı makamını yan yana getirmek başlı başına kirli bir kampanya. 5 şehit verdiğimiz gün Kılıçdaroğlu'nun gündemine bakın" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KILIÇDAROĞLU KAÇMAYI EN İYİ BİLENLERDEN BİRİSİDİR"

CNN Türk ekranlarında Başak Şengül'ün sunduğu Akıl Çemberi programına bağlanan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş "Bu akşam özellikle 5 şehidimizin olduğu günün gecesinde böylesine sevimsiz ve böylesine seviyesiz konu hakkında konuşmak bize üzüntü veriyor. Öncelikle şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Kılıçdaroğlu'nun gündüzden anons ederek çok önemli şeyler açıklayacağım sözleri büyük bir siyasi nezaketsizlik içeriyor. Büyük bir tehdit üslubu içinde bunları söylüyor. Elimde belgeler var diye ortaya koyduğu şey oradaki vakfın ABD makamlarına verdiği resmi kayıtlarla ilgili bir durumdur. Bu paraların nereye ne şekilde harcandığı ortadadır. Orada devam etmekte olan bir inşaatın olduğunu herkes biliyor. Bunları bilirken Sayın Erdoğan ve ailesi bir yere kaçacakmış gibi bir algı operasyonunun olduğu bir tiyatroyu izlemiş olduk." dedi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

KILIÇDAROĞLU'NUN BÜROKRATLARA İLİŞKİN SÖYLEMLERİ

"Hesabı siyasi olarak sadece millet sorar o da sandıkta sorar" diyen Kurtulmuş, "Sayın Kılıçdaroğlu bu tiyatral maharetiyle meşhur Hitler Almanyası'nın Ghobels'i de aratmayacak durumda olduğunu göstermiş oldu. Söylediklerinin aslı astarı olmadığı aşikardır. Türkiye siyasetinde partiler birbirleriyle rekabet ederler ama böylesine çirkin bir operasyon haline dönüştürülmesi yakışmıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız ve vakıflar hukuki haklarını sonuna kadar arayacaktır. AK Parti böylesine basit ayak oyunlarına pabuç bırakacak bir siyasi hareket değildir. 'Kaçacaklar' nasıl diyebiliyorlar.

Hesabı siyasi olarak sadece millet sorar o da sandıkta sorar. Millette sandıkta CHP'den hesap soruyor ve sormaya devam edecektir. Bizim devlet geleneğimizde insanlar yanlış yapabilir bunu mahkemeye verirsiniz ilgililer şikayetini yapar resmi delilleri ortaya koyar ve herkes hesabını mahkemede verir. Bürokrasiyi baskı altına almak için bunları söylemenin hiçbir faydası yoktur. Aklı başında hiçbir bürokrat bunları kale almaz. Bizim siyasi geleneğimizde tehdit yoktur. İnsan okuduğunu iddia ettiği metinleri okuyup konuşur. Bu vakıf ABD'de bir yurt yapmak üzere faaliyete başlamış olan bir vakıf. Bu hibe edilen Türkiye'den oraya havale edilen paralar kayıt altındadır. Bunların hepsinin hesapları vardır. Hem bir taraftan şu kadar milyon dolar diyor, sonra da TL olarak milyar diyor ki para çok görünsün. Bu gerçekten komik bir iddiadır. Bu sadece bir algı oluşturmak için, parayı çalıyorlar demek için ve oradaki faaliyetleri töhmet altında bırakmak için yapılan beyhude bir çabadır." sözlerine yer verdi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"KENDİ İSMİ ETRAFINDA KONSOLİDE OLUNMASINI İSTEMİŞ OLABİLİR"

Kurtulmuş 6'lı bunun bir konsolide çalışması olabileceğini de söyleyerek, "Başka kendi partisi olmak üzere 6+1'lik masada çok sayıda ismin aday olma ihtimali var. Kendi ismi etrafında konsolide olunmasını istemiş olabilir. Ben bunun Cumhurbaşkanı seçimlerine dönük bir konsolide çalışması olduğunu tahmin ediyorum." dedi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"15 TEMMUZ'DA KAÇIŞ GÖRÜNTÜLERİ KİMİN OLDUĞU ORTADADIR"

CNN Türk ekranlarında Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin açıklamalarda bulunan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, "Sayın Cumhurbaşkanımız dimdik bir şekilde milletiyle beraber hain darbe girişimine karşı ayakta durdu. 2013'ten bu yana Türkiye'nin yürüyüşünü durdurmaya yönelik birçok yöntem denendi. Bunların her birinde milli iradenin temsilcisi konumunda bulundu Sayın Cumhurbaşkanımız. Öte taraftan 15 Temmuz'daki tavrı dolayısıyla kamuoyuyla yüzleşememiş bir aktör Cumhurbaşkanımızın kaçacağından bahsediyor. 15 Temmuz'da kaçış görüntüleri kimin olduğu ortadadır. Orada tankların arasından kim kaçtıysa o bunun hesabını vermelidir. Sayın Cumhurbaşkanımız hiçbir zaman millet için mücadeleden vazgeçmemiştir. Türkiye'nin bölgesel gücünden küresel aktör olma gayretinden kaynaklanan imkanları var. Cumhurbaşkanımız yoğun bir diplomasi çabası içinde ülkeyi geliştirme gayreti sarf ediyor. Bu süreci akamete uğratmak için yoğun bir yalan fırtınası ile karşı karşıya kalıyor. Eleştiri olur ama yalan, iftira, hakaret asla kabul edilemez. Bizim müzakere edeceğimiz somut bir zemin yok ortada. Bu kurumlar şeffaf kurumlardır. Bu kurumların Avrupa'da ya da ABD'de ya da başka bir ülkede faaliyet gösterirken o ülkelerin kurallarına uymasından daha normal bir şey olabilir mi? Bu noktada ABD'de faaliyet gösteren bir kurum ABD'nin hukuk yaklaşımı çerçevesinde bir takım belgeleri ibraz ettiyse bu belgeler yayınlandıysa bunları gizli belge diye sunmak neyin nesi?" dedi. 

"KENDİ SIKIŞMIŞ GÜNDEMLERİNİ UNUTTURMAK İÇİN YENİ TARTIŞMA ZEMİNİ İNŞASI GAYRETİ VAR"

"Demokrasilerde her şey konuşulabilir fakat iftira ve yalan üzerinden siyaset demokrasi düşmanlığı, halk düşmanlığıdır." diyen Fahrettin Altun sözlerinin devamında, "Şu anda yapılan budur. Uzunca bir süredir sürekli olarak bir yalan endüstrisiyle hareket ediliyor. Kimileri buna hakikat ötesi çağ diyor. Biz Türkiye'de kamuoyunun gözleri önünde bu tür bir yalana prim veremeyiz. Bürokratlara yönelik takınılan tavır ve tehdit dili asla kabul edilemez. Elinizde bir liste mi var? Bir fişleme mi yaptın? Listeye bakıp iyiler kötüler diye ayrım yapıyorsunuz. Bunu neye göre yapıyorsunuz? Sizi affedeceğiz diyorsunuz. Siz yargı mısınız? Kendi sıkışmış gündemlerini unutturmak için yeni tartışma zemini inşası gayreti var. Elbette hukuki mücadele verilecektir. Bu süreç devam edecektir." ifadelerine yer verdi. 

"BUGÜN YİNE KENDİSİNE VERİLEN GÖREVİ YERİNE GETİRDİ"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ katılığı yayında şu açıklamalarda bulundu: Hukuki süreci avukatlarımız takip edecektir diyerek, "Benim gündüz atmış olduğum tweet'te de 2014'te de kaçacak diyordu, bugün de kaçacak diyor. Bizim ve ya bu heyetin bugüne kadar bırakın böyle plan noktası olması, zihin dünyasından geçme ihtimali yok. Ortada çok net bir durum var. 15 Temmuz'da kimlerin kaçtığını, tanklara uçaklara ailesiyle birlikte karşı geldiği ortadadır. Sayın Kılıçdaroğlu'nun yaptığı gibi nefret söylemi üzerinden aileyi işe katarak olmamalıdır. Bu siyaset olarak kabul edilemez. Bizim de buna siyaseten ve hukuken karşı gelmektir. Hukuki süreci avukatlarımız takip edecektir" ifadelerini kullandı.

Öte yandan Ham Dağ sosyal medyadan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: Bugün yine kendisine verilen görevi yerine getirdi...

Kemal Kılıçdaroğlu adlı düşük kabiliyetlere sahip, silik şahıs, partisinde sözü geçmeyen bir grup başkanvekili iken, bir FETÖ klasiği olan kaset kumpası yoluyla CHP'yi ele geçirecek, FETÖnün sözcüsü olacak güce nasıl erişti?

“Kaçacak” dediğin lider hiçbir zaman kaçmadı, her zaman milletinin yanında oldu. O lider ki, 15 Temmuz gibi bir günde milletine liderlik etti, "topunuz gelin" diyecek cesareti gösterdi. Peki ya sen? Bir zavallı gibi tankların arasından kaçtın, olanları evde izledin. Ve seni yine sahaya sürüyorlar.

Yalan, çamur ve iftira siyaseti yoluyla gündeme gelmek için her ne yaparsan yap, liderlik yapamayacak silik bir kişilik olduğunu gizleyemeyeceksin.

Cumhurbaşkanımız yine kazanacak. Sen de bunu mutfağından izleyeceksin.