AK Parti'den "Seçim Sonuç Analiz Kitapçığı"

AK Parti'den "Seçim Sonuç Analiz Kitapçığı"

AK Parti'den Seçim Sonuç Analiz Kitapçığı

AK Parti Seçim İşleri Başkanlığı'nca, 7 Haziran seçimlerinin kesin olmayan sonuçlarına göre, "Seçim Sonuç Analiz Kitapçığı" hazırlandı. Buna göre AK Parti, en fazla oy oranına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın baba ocağının bulunduğu Rize ile Genel Başkan ve Başbakan Davutoğlu'nun memleketi Konya'da ulaştı. En çok oy oranına ulaşılan ilçe ise Adıyaman'a bağlı Sincik oldu. Geçerli sayılan oyların yüzde 90,71'i AK Parti'ye gitti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ak Parti Seçim İşleri Başkanlığı, 7 Haziran'da yapılan Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, "Seçim Sonuç Analiz Kitapçığı" hazırladı.

Kitapçıkta, partilerin milletvekili dağılımı ve oy oranı haritası, yurt içi ve yurt dışı genel sonuçları, oy oranları coğrafi bölgeler haritası ile seçim yıllarına göre AK Parti'nin oy sayılarının karşılaştırmalı tablosu yapıldı.

İl bazlı seçim sonuçlarının da bulunduğu kitapçıkta, yurt dışı oylarının milletvekili sayılarına etkisi tablo ile gösterildi. Partilerin milletvekili çıkaramadığı iller de sıralanarak, il bazlı milletvekili sayıları, sonuçlara göre il başarı sıralamaları ve seçim yıllarına göre partilerin oy sayıları da yer aldı.

4 bölgede birinci çıktı

Hazırlanan bilgilere göre, AK Parti yüzde 40,86 oy oranıyla 258 milletvekili, CHP yüzde 24,95 oy oranıyla 132, MHP yüzde 16,29 oy oranıyla 80, HDP ise yüzde 13,12 oy oranıyla 80 milletvekili çıkardı.

AK Parti, coğrafi bölgelere göre oy oranlarına bakıldığında ise 4 bölgede birinciliği üstlendi. Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara bölgelerinde birinci parti çıkan AK Parti, Doğu Anadolu, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ikinci sırada kaldı.

Akdeniz Bölgesi'nden 29 milletvekili çıkaran AK Parti, Doğu Anadolu'dan 20, Ege'den 26, Güneydoğu Anadolu'dan 22, İç Anadolu'dan 52, Karadeniz'den 40 ve Marmara Bölgesi'nden 69 milletvekilini Meclis'e gönderdi.

Milletvekili çıkarılamayan iller

Siyasi partilerin milletvekili çıkaramadığı il sayısı da AK Parti 5, CHP 37, MHP 34, HDP ise 55 olarak belirlendi.

AK Parti Ağrı, Hakkari, Iğdır, Şırnak ve Tunceli'de milletvekili çıkaramazken, CHP'nin milletvekili çıkaramadığı iller şöyle sıralandı:

"Adıyaman, Ağrı, Aksaray, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Rize, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve Yozgat."

MHP'nin milletvekili çıkaramadığı iller

MHP'nin milletvekili çıkaramadığı iller arasında, "Adıyaman, Ağrı, Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Batman, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Erzincan, Hakkari, Iğdır, Karaman, Kars, Kırklareli, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sinop, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van ve Yalova" bulunurken, kitapçıkta HDP'nin milletvekili çıkaramadığı 55 şehir de tek tek yazıldı.

Oy oranlarında Rize birinci

AK Parti'nin aldığı oy oranına göre başarılı olduğu il sıralamasında da Rize ilk sırada yer aldı. Rize'yi sırasıyla Konya, Kahramanmaraş, Bayburt, Çankırı, Düzce, Malatya, Aksaray, Yozgat ve Adıyaman takip etti.

Rize'de yüzde 67,90 oy oranına ulaşan AK Parti, Konya'da yüzde 66,58, Kahramanmaraş'ta yüzde 62,15, Bayburt'ta yüzde 61,39, Çankırı'da yüzde 60,55, Düzce'de yüzde 60,52, Malatya'da yüzde 59,75, Aksaray'da yüzde 59,52, Yozgat'ta yüzde 59,44, Adıyaman'da yüzde 59,32 oy oranına sahip oldu.

Ankara'da geçerli 3 milyon 204 bin 476 oyun 1 milyon 357 bin 8'ini alan AK Parti, İstanbul'da ise 8 milyon 294 bin 602 geçerli oydan 3 milyon 487 bin 41'ini aldı.

İzmir'de ise geçerli olan 2 milyon 647 bin 283 oyun 723 bin 841'i AK Parti'ye verildi.

En çok oy oranına ulaşılan ilçe

Kitapçıktaki ilçe bazlı sıralamada ise Adıyaman'ın Sincik ilçesi zirveye yerleşti. Geçerli oyların yüzde 90,71'inin AK Parti'ye gittiği ilçeyi, yüzde 84,96 ile Rize'nin Güneysu ilçesi takip etti.

Malatya'nın Kale ilçesi yüzde 84,34 oy oranıyla üçüncü, Konya'nın Güneysınır ilçesi yüzde 82,78 dördüncü, Konya'nın Altınekin ilçesi ise yüzde 81,21 oy oranıyla beşinci sıralarda yer aldı. 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber