AK Parti'nin adayı Cemil Çiçek

AK Parti'nin adayı Cemil Çiçek

AK Parti'nin adayı Cemil Çiçek

AK Parti, TBMM Başkanlığı için Cemil Çiçek'i aday gösterdi. Çiçek'in adaylığı için başvuru yapıldı.

AK Parti Ankara Milletvekili Cemil Çiçek, AK Parti'li milletvekillerinin imzasını taşıyan iki ayrı başvuruyla TBMM Başkanlığına aday gösterildi.

AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin ve Genel Başkan Yardımcılarının imzasını taşıyan başvuru ile AK Parti'nin geçen dönemdeki Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ, Suat Kılıç, Ayşenur Bahçekapılı ve Nurettin Canikli'nin de aralarında bulunduğu bazı milletvekillerinin imzasını taşıyan başvuru saat 20.35'da TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Neziroğlu'na teslim edildi.

"Anayasa'nın 94. ve İçtüzüğün 10. maddeleri uyarınca, 24. Dönem Birinci Devre TBMM Başkan adayı olarak, Ankara Milletvekili Sayın Cemil Çiçek'in adaylığı arz ve teklif olunur" yazılı ilk dilekçe, AK Parti Genel Başkan Yardımcıları, İstanbul Milletvekilleri Abdülkadir Aksu, Ekrem Erdem, Ankara Milletvekilleri Haluk İpek, Bülent Gedikli, Salih Kapusuz ve Reha Denemeç, Gaziantep Milletvekili Hüseyin Çelik, Adana Milletvekili Ömer Çelik, Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Balıkesir Milletvekili Ahmet Edip Uğur ile Genel Sekreter, Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin'in imzasını taşıyor.

İkinci dilekçede ise AK Parti'nin geçen yasama dönemindeki Grup Başkanvekilleri Mustafa Elitaş, Bekir Bozdağ, Suat Kılıç, Ayşenur Bahçekapılı ve Nurettin Canikli'nin yanı sıra, Ankara Milletvekilleri Ahmet İyimaya ve Tülay Selamoğlu ile İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın imzası yer alıyor.

"Önemli bir rol oynayacak"

İdris Naim Şahin, yaptığı açıklamada, AK Parti'li milletvekilleri arasında oluşan ortak kanaat, ağırlıklı eğilim sonucunda bir grup milletvekilleri adına hazırlanan, Ankara Milletvekili Çiçek'in TBMM Başkanlığına aday gösterildiğine dair dilekçeyi TBMM Genel Sekreter Yardımcısı İrfan Neziroğlu'na verdiklerini söyledi.

Seçilmesi durumunda, Çiçek'in Meclis Başkanlığının hayırlı olmasını dileyen Şahin, "Kendisinin tecrübeli bir siyasetçi, emeği geçmiş bir devlet ve hükümet adamı, aynı zamanda tecrübeli bir yönetici olarak, seçildiği takdirde Meclis'in yasama çalışmalarında önemli bir rol alacağını ümit ediyoruz" dedi.

Şahin, diğer parti gruplarının Çiçek'in Meclis Başkanlığına olumlu bakacaklarını ümit ettiklerini belirtti.

Bir soru üzerine Şahin, şöyle konuştu: "Cemil Çiçek'in muhalefet turu kendisinin adaylığı ile ilgili değildi. O turun mahiyeti, Meclis Başkanlığı konusunda diğer siyasi partilerin, varsa kendi partilerinden ya da bizim partimizden üzerinde düşündükleri bir aday ismi üzerinde arama görüşmesi ve çalışması mahiyetindeydi. Partimiz adına, Meclis bünyesinde bir ortak akıl ve görüş arama, nezaket görüşmesinden ibaretti. Kendisinin adaylığı, kendisinin tamamen dışında milletvekili arkadaşlarımızın önemli bir çoğunluğunun görüşü, arzusu ve isteği üzerine oluşmuş bir sonuçtur. Kendisi de bu talebe itiraz etmemiştir. Bu görevi, her görevde olduğu gibi bir devlet ve millet görevi olarak kabul edeceğini de bilmekteyiz."

"Basın mensupları hissetmiş"

Genel Sekreter Şahin, "CHP'li milletvekillerinin yemin boykotu var. Cemil Çiçek'in CHP ile görüşmesinde orta bir yolun bulunabileceği ifade edilmişti. Çiçek'in uzlaşılmış ismi, onun bir ipucu diye değerlendirilebilir mi?" sorusu üzerine, siyasette her an her şeyin olabileceğini söyledi.

Cemil Çiçek TBMM Başkanı seçilmeden önce soruna bir çözüm bulunamamışsa, çözümün bulunması konusunda Çiçek'in bu konuya önemli bir katkısının olacağını düşündüklerini ifade eden Şahin, muhalefetin Çiçek ile diyalog içerisinde olacağını düşündüklerini bildirdi.

Şahin, dilekçenin bu saatte verilmesinin nedeninin sorulması üzerine ise "Sonuçta bu, memleket için hayırlı ve olumlu bir haberdir. Bu haber bir şekilde basın mensuplarınca hissedilmiş. Medyaya yardımcı olmak üzere, hissedilen, fark edilen ama kaynağına ulaşılamayan bu haberin öncelikle doğrulanması ve basın mensuplarını yarına kadar bekletmemek için bu saatte dilekçeyi verdik" dedi.