"Akan kanınızla duş alacağız" diyen Sedat Peker hakkında dava açıldı

"Akan kanınızla duş alacağız" diyen Sedat Peker hakkında dava açıldı

"Akan kanınızla duş alacağız" diyen Sedat Peker hakkında dava açıldı

"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisinde imzası bulunan akademisyenlere yönelik “oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” diyerek tehdit eden Sedat Peker hakkında, 11 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bu suça ortak olmayacağız" bildirisinde imzası bulunan akademisyenlere yönelik sözleri nedeniyle yürütülen soruşturma kapsamında Sedat Peker hakkında dava açıldı.

Sedat Peker'den imzacı aydınlara tehdit: "Akan kanınızla duş alacağız"

Anadolu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 15 müşteki yer aldı.

Sedat Peker "akan kanlarınızla duş alacağız" sözlerini böyle savundu

2016 yılı Ocak ayı içinde çok sayıda akademisyenin imzasıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin PKK terör örgütüne karşı yürüttüğü mücadele kapsamındaki uygulamalara yönelik eleştiriler içeren ‘Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’ adlı bildiri yayınladığı aktarılan iddianamede şüpheli Sedat Peker’in bizzat kullandığı www.sedatpeker.com adlı internet sitesinde bu bildiriyi eleştiren bir yazı yayınladığı belirtildi.

İddianamede şüpheli Peker’in ‘Sözde aydınlar çanlar ilk önce sizin için çalacak’ başlıklı yazıda yer alan “oluk oluk kanlarınızı akıtacağız ve akan kanlarınızla duş alacağız” sözleri nedeniyle müştekilerin suç duyurusunda bulunduğu hatırlatıldı.

Peker’in savunmasında ise ‘bahse konu yazıyı bizzat kaleme alıp yayınladığını, ancak suçlamaları kabul etmediğini, yazı içeriğinin bir öngörüden ibaret olduğunu’ söylediğinin anlatıldığı iddianamede yayınlanan beyanatın diğer vatandaşları, müştekilere zarar verme yönünde tahrik ve ayrıca şüpheli açısından da şahsen tehdit iradesi taşıdığı” belirtildi.

İddianamede şüpheli Sedat Peker hakkında, ‘tehdit’ ve ‘suç işlemeye tahrik’ suçlarından toplam 1 yıl 4,5 aydan 11 yıla kadar hapis cezası istemiyle Asliye Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı. Peker, önümüzdeki günlerde Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.