Akit yazarından hükümete Hollanda uyarısı: Kemal Bey'in gazına gelmeyin

Akit yazarından hükümete Hollanda uyarısı: Kemal Bey'in gazına gelmeyin

Yeni Akit yazarı Sinan Burhan, Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan diplomatik krizle ilgili olarak hükümete ilginç bir çağrı yaptı. Burhan "Evet, Hollanda hatalıdır, bir bakana saygısızlık yapılmıştır. Gurbetçilerimiz şiddete maruz kalmıştır. Ancak sağduyulu hareket etmek gerekir. Kemal Bey’in gazına gelmemek gerekir. Hem gurbetçilerin selameti hem de ülkemizin selameti açısından bu elzemdir" diye yazdı. Kılıçdaroğlu hükümete 'Hollanda ile tüm ilişkileri askıya alın' çağrısı yapmıştı.

Yeni Akit Gazetesi yazarı Sinan Burhan, "Kılıçdaroğlu’nun aklıevvel projesi ve Hollanda" başlığıyla yayımlanan bugünkü yazısında özetle şu ifadelere yer verdi:


 Kılıçdaroğlu'ndan hükümete: Hollanda ile ilişkilerin tamamını askıya alın


''CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Hollanda’nın Bakan Fatma Betül Sayan Kaya’yı Başkonsolosluğumuza sokmaması nedeniyle Hollanda’yla ilişkilerimizi askıya alalım önerisi getirdi. Bu öneri kesmemiş olacak ki “İncirlik’teki Almanya askerlerini de çıkartalım” dedi. Dışardan bakınca ne milli bir duruş diyebilirsiniz. Oysa bu önerinin akılla, izanla, sağduyu ile uzaktan yakından alakası bile yok. Bu öneri Türkiye’yi yalnızlaştırma projesidir.


Bu konuya farklı bir noktadan yaklaşmak gerektiği kanaatini de taşıyorum. Realist olmak gerektiğini düşünüyorum. Tepkimizi koyduk. Eleştirimizi yaptık. Ancak hayat durmuyor. Hollanda neden bu kötü kararı aldı. Bundan sonra ülke olarak ne yapmamız gerekir bu konuya odaklanmamız lazım.


Burada biz ülke olarak dikkatli olmak zorundayız. Avrupa Birliği ile ilişkilerimizin bozulması ekonomik olarak ciddi yara almamıza neden olur. Ayrıca gurbetçi vatandaşlarımız huzurlarını kaybedebilirler. Şu an için olayların başındayız. Yarın Avrupa ülkelerinde ırkçılık arttıkça, faşist partiler iktidar geldikçe gurbetçi vatandaşlarımıza dünyayı zindan ederler. O nedenle ben hükümetimize sağduyu tavsiye ediyorum. Dün Başbakanımız Binali Yıldırım Bey aman sağduyulu olalım diyor. Hem hükümetimizin hem gurbetçilerin sağduyulu olmasına ihtiyacımız var.


Ülke olarak en büyük ihracatı Avrupa Birliği ülkeleriyle yapıyoruz. İhracatımızın yarısı bu ülkelerle. Hollanda Türkiye’ye en çok yatırım yapan beş ülkeden birisidir. Bu gerçekleri de görmemiz lazım.


Evet, Hollanda hatalıdır, bir bakana saygısızlık yapılmıştır. Gurbetçilerimiz şiddete maruz kalmıştır. Ancak sağduyulu hareket etmek gerekir. Kemal Bey’in gazına gelmemek gerekir. Hem gurbetçilerin selameti hem de ülkemizin selameti açısından bu elzemdir.''

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS