hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alaattin Çakıcı'nın avukatı KHK kapsamında tahliyesi için başvurdu

  Alaattin Çakıcının avukatı KHK kapsamında tahliyesi için başvurdu
  expand
  KAYNAK DHA

  Bolu'da F Tipi Cezaevi'nde yatan Alaattin Çakıcı'nın avukatı Can Sevinç, organize suç örgütü liderinin tahliyesi için Bolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Çakıcı'nın Bakanlar Kurulu'nun 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamesi kapsamında tahliye edileceğini sosyal medyadan da duyuran Sevinç, savcılığa belgeler sundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bakanlar Kurulu kararı tarafından mahkumların erken tahliye olmasının önünü açan Kanun Hükmünde Kararname'nin yayınlanmasının ardından avukat Can Sevinç, geçen ay Bolu'ya nakledilen Alaattin Çakıcı'nın tahliye olabilmesi için hazırladığı belgeleri Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim etti.

  Bozdağ açıkladı: Cezaevlerinden 38 bin kişi tahliye olacak

  Sabah saatlerinde F Tipi Cezaevi'ne gelen Sevinç bir süre Çakıcı ile görüştü. Çakıcı'nın akrabaları ve dostlarının da çeşitli illerden Bolu'ya doğru yola çıktığı öğrenildi.

  38 bin kişi tahliye olacak

  Resmi Gazete'de bugün yayımlanarak yürürlüğe giren 671 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanuna da geçici bir madde eklenerek tahliyelerin yolu açılmıştı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, düzenlemeden yararlanarak tahliye olacakların sayısının 38 bin kişi dolayında olduğunu açıklamıştı.

  İşte Çakıcı'nın da tahliyesinin önünü açan düzenleme

  Kanun hükmündeki ilgili madde şöyle: "Geçici Madde 6- 1/7/2016 tarihine kadar işlenen suçlar bakımından; 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun kasten öldürme suçları (madde 81, 82), üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe ya da beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı işlenen kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama suçları, cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (madde 102, 103, 104, 105), özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar (madde 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138), uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçu (madde 188) ve İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar ile 12/4/1991 tarihli ve 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar hariç olmak üzere, bu Kanunun; a) 105/A maddesinin birinci fıkrasında yer alan 'bir yıl'lık süre 'iki yıl', b) 107 nci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan 'üçte iki'lik oran 'yarısı' olarak uygulanır."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Avukat Sevinç: Net yanıt alamadık

  Mahkumlara tahliye yolunu açan Kanun Hükmünde Kararname'den faydalanmak için sabah erken saatlerde Bolu F Tipi Cezaevi'ne gelen Alaattin Çakıcı'nın avukatı Can Sevinç müvekkili ile görüştükten sonra kanundan yararlanmak için girişimlerde bulundu.

  Can Sevinç, Alaattin Çakıcı'nın tahliyesi ile ilgili olarak, "Şu an biz de net cevap alamadık. Dosya infaz savcılığında. Her türlü kurumdan cevap bekliyoruz" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Cezaevi önünde gazetecilerde açıklamalarda bulunan Sevinç, sabah erken saatlerden itibaren yetkili mercilerle görüştüklerini belirterek, "Bize en son cezaevi idaresinden söylenen durum Edirne'de 11 günlük hücre cezası vardı ve bunu almadık. Çünkü Alaattin Çakıcı'nın sağlık kurulu raporları hatta en son aldığı 2018'e kadar geçerli olan sağlık kurulu raporuna göre hücre cezası çekemez, çekmeyecektir.

  Fakat iki verilmesi gerekirken dört kat verilen ziyaretten men yasağı şu an önümüze geldi. Bu yasağı da verdiren cezaevi savcısı Cevat Gül ve onun emrindeki Haydar Ak. Cevat Gül şu an FETÖ üyeliğinden Edirne F Tipi Cezaevi'nde yatmakta. Biraz önce Alaattin Çakıcı'nın yanından geldim 'Benim için cezaevinde yatmak ya da yatmamak fark etmez. Allah ne nasip ederse o olur' dedi" diye konuştu.

  Alaattin Çakıcı'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı ve bazı kişileri suçladığı iki sayfalık mektubundaki ifadeleri paylaşan Can Sevinç, müvekkilinin 15 Temmuz günü Bolu F Tipi Cezaevi'ne geldiğini, 10 gün sonra 145 adli mahkumun başka cezaevlerine sevck edildiğini vurguladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Sözkonusu mektupta Çakıcı, cezaevinde halen 290 PKK'lı, 15 İslami hareketten ve 10 da adli mahkumun kaldığını ve kendisinin öldürtülmek istendiğini öne sürdü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow