hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Aladağ'daki yanan yurdun avukatından itfaiyeye suçlama

  Aladağdaki yanan yurdun avukatından itfaiyeye suçlama
  expand
  KAYNAKAA

  Adana'nın Aladağ ilçesinde yangın çıkan özel yurdun bağlı olduğu Aladağ Kurs ve Okul Talebelerine Yardım Derneğinin avukatı Bayram Sayar, "Medya organlarında sıklıkla dile getirilen yangın merdiveninin kapısının kapalı olduğu yönündeki iddia gerçek dışıdır." açıklamasını yaptı. İtfaiyeyi de suçlayan Sayar, Aladağ 'da son dört günde elektrik tesisat ve trafolarından kaynaklanan dört yangın olayının gerçekleştiğini öne sürdü.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Bayram Sayar, yaptığı yazılı açıklamada, Aladağ'daki kız öğrenci yurdunda gerçekleşen olayın büyük üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

  Derneğin 1976 yılından itibaren hizmet verdiğini vurgulayan Sayar, "Bugüne kadar yurdumuzda binlerce öğrenciye hizmet verilmiş, derneğimizin tüzüğü doğrultusunda ülkemizin örf, adet ve inançları ile barışık, milli ve manevi değerlerle mücehhez, ülkesini ve vatanını seven bir gençlik yetiştirilmesine ve topluma kazandırılmasına vesile olunmuştur." ifadesini kullandı.

  İtfaiyeyi suçladı, yangın merdivenleri iddiasını yalanladı

  Sayar, derneğe bağlı olarak hizmet veren yurdun yürürlükteki mevzuata göre, gereken ruhsata sahip olduğunu aktararak, şöyle devam etti: "Yangın duyulur duyulmaz Aladağ ilçe halkımız çocukların kurtarılmasında ve yangının söndürülmesinde cansiperane çalışmışlar ve bu sayede birçok yavrumuz kurtulmuştur. Üzülerek ifade edelim ki olaya ilk müdahale eden itfaiyemizin, sepetli yangın merdiveninin olmaması, itfaiye personelinin yetersiz ve eğitimsiz oluşu, gaz maskelerinin ve yangın esnasında yüksekten atlayanları kurtarmak için kullanılan brandasının bulunmaması, itfaiye aracımızın bina yangınını değil orman yangını söndürmeye elverişli olması gibi önemli teknik yetersizlikler can kayıplarımızın artmasına sebebiyet vermiştir. Medya organlarında sıklıkla dile getirilen yangın merdiveninin kapısının kapalı olduğu yönündeki iddia gerçek dışıdır."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Üçüncü kata dışarıdan merdiven uzatılamamıştır"

  Yangının bir anda binayı sarması ve yoğun duman oluşması sebebiyle, kimsenin yangın merdiveninin olduğu bölgeye gidemediğini ileri süren Sayar, "Herkes bulunduğu odadaki pencerelere zor ulaşmış, sağ kurtulanlar da pencerelere uzatılan merdivenlerle kurtarılmışlardır. Maalesef olay mahallinde bulunan iki merdiven, üç katlı binanın ancak ikinci katına kadar ulaşabildiğinden bir ve ikinci kattakiler kurtarılmış, üçüncü kata dışarıdan merdiven uzatılamamıştır. Bu sebeple can kayıplarımız da üçüncü katta olmuştur." iddiasında bulundu.

  "Elektrik tesisat ve trafolarından kaynaklanan dört yangın"

  Sayar, Aladağ 'da son dört günde elektrik tesisat ve trafolarından kaynaklanan dört yangın olayının gerçekleştiğini öne sürerek, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Valilik makamının da dikkatini çeken bu durumun sebepleri konusunda adli ve idari makamların soruşturmaları devam etmektedir. Bu elim hadiseyi bahane ederek, yüce dinimize, milletimizin milli ve manevi değerlerine olan düşmanlığını fütursuzca medya organlarında ortaya dökenleri acımızı derinden hisseden yüce milletimizin takdirlerine sunuyoruz. Acımız çok büyüktür ancak acımızın büyüklüğü yaşananlardan ders almamıza engel değildir. Tespit edilecek eksiklikler giderilecek, yaşanan felakette sorumlu olanlar adli soruşturma sonunda ortaya çıkarılıp, hak ettikleri cezayı alacaklardır. "

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow