Anadolu Adliyesi'nde Arabuluculuk Merkezi açıldı

Anadolu Adliyesi'nde Arabuluculuk Merkezi açıldı

İstanbul'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda Arabuluculuk Merkezi açıldı. Açılışta konuşan Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun, yargının tarafları memnun edemediğini belirterek, arabuluculuğun "vicdani adaleti de maksimum seviyede sağladığını" söyledi. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar ise arabuluculuğun ciddi bir alternatif olduğunu ifade ederek, "İnsanlarımıza şunu söylüyoruz: Dava en son çaredir" dedi.

Kartal'daki Anadolu Adalet Sarayı'nda taraflar arasındaki bazı hukuki uyuşmazlıkları mahkemeye yoluna götürmeden çözmek için Arabuluculuk Merkezi açıldı. Adliyenin B blok zemin katında oluşturulan Arabuluculuk Merkezi'nin açılışı için Şehit Mehmet Selim Kiraz Sergi Salonu'nda kokteyl düzenlendi. Açılış dolayısı ile düzenlenen kokteyle İstanbul Valisi Vasip Şahin, Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun, Anadolu Adalet Sarayı Komisyon Başkanı Hayri Kaynar, başsavcıvekilleri, hakim ve savcılar katıldı.


Arabuluculuk sistemini ne kadar biliyoruz?


"Arabuluculuk öz kültürümüzde olan bir şey"


İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcısı Fehmi Tosun açılışta yaptığı konuşmada, "Arabuluculuk bizim öz kültürümüzde de olan bir şey. Hukuki tabana oturtmada kişilerin kendi aralarında anlaştıkları şeklin ve uzlaşmanın mahkeme hakimine onaylatılarak, mahkeme hükmü şeklinde tescil ettirilmesi ve bunun bir adım sonrası da ilerde bu anlaşmaya uyulmadığı takdirde devlet eliyle bu anlaşmanın da aynı mahkeme kararları gibi icra edilebilir hale getirilmesi" dedi.


Arabuluculuk sistemi işliyor ama bilinmiyor


Sorunlar hızla çözülecek


Arabuluculuk sitemi ile insanlar arasındaki uyumsuzluğun çözümünün hızlı olacağını belirten Başsavcı Tosun, "Yargıya giden bir dosyanın bitmesi hukuk davalarında özellikle 2,5 yıl gibi bir ortalama var. Ama arabuluculuk devreye girdiği zaman 1-2 gün maksimum 1 haftada sorun çözülmüş vaziyette oluyor. Vatandaş yargılama masrafı olarak cüzzi bir masraf ödüyor. Devlete yargılama faaliyeti olarak düşük bir bedel gelmekte. Yargıya intikal eden bir konuda iki taraftan birisi memnun olmadan ayrılıyor. Arabuluculuk sistemi ile bir uyuşmazlık çözüldüğü takdirde her iki tarafın da anlaşması sonucunda çözülüyor. Böyle olunca da vicdani adaleti de maksimum seviyede sağlamış oluyoruz" diye konuştu.


İş mahkemelerinin işleyişi değiştirilecek


Arabuluculuk faaliyetine ilişkin ise adliyedeki işçi eylemini örnek veren Başsavcı Tosun, "Biz o işçi eylemini arabulucuların devreye girmesi ve arabuluculuk tutanağı düzenlemesi ile çözdük" şeklinde konuştu.


"Dava en son çaredir"


Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar da arabuluculuğun adalete hızlı erişimin adı olduğunu söyleyerek, dava yoluyla adalete erişimin 200-400 gün arasında gerçekleştiğini ancak arabuluculuk sisteminde sorunların bir günde hatta daha az bir zamanda çözüldüğünü ifade etti. Öztatar, "Bu da insanların adalete hızlı bir şekilde erişmesini sağlamaktadır ve çok ciddi bir şekilde alternatif oluşturmaktadır. İnsanlarımıza şunu söylüyoruz. Dava en son çaredir" dedi.


Bakırköy Belediyesi'nde grev kararı


Aynı model işçi ve işveren anlaşmazlıkları için de görülüyor


Öztatar, hükümetin 6 aylık eylem planı çerçevesinde işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklarda da bu modelin öngörüldüğünü ve bu konuyla ilgili 6 ay içinde bir yasa tasarısı hazırlanacağını açıkladı. Öztatar, "İnşallah bu yasa taslağı Meclis'ten geçerse, yaklaşık 400 bin işçi ve işveren arasındaki uyuşmazlık önce arabulucuya gidecek. Yani işçi kardeşimiz önce arabulucuya gidecek, sonuç alamazsa dava açacak ve işçi kardeşimiz burada herhangi bir şekilde para da ödemeyecek" diye konuştu.


"Başarı oranı yüzde 98"


1750'ye yakın uyuşmazlığı çözüme kavuşturduklarını açıklayan Öztatar, başarı oranlarının yüzde 98 olduğunu ve bunun bir dünya rekoru olduğunu söyledi. Adalet Bakanlığı Arabuluculuk Daire Başkanı Öztatar, "Devam eden davalarda da arabuluculuğa gidebilirler" dedi.


Merkezde 2 personelin devamlı görev yapacağını bildiren Öztatar, sistemin nasıl işleyeceğini ise şöyle anlattı: "Personel arkadaşlarımız arabulucuyu atayacaklar. İnsanlarımıza bu konuda yardımcı olacaklar. Tazminat, kiracı-kiralı, işçi-işveren davası, ticari davaların tamamı, tüketici davalarının tamamı arabuluculukla çözülebilir. Ceza uyuşmazlıkları bizim konumuz değil."


Hukuk fakültesi mezunu olmak şartı


Öztatar arabuluculuk yapacak kişilerin ise hukuk fakültesi mezunu olup, 5 yıllık deneyime sahip olmaları ve Adalet Bakanlığı'nın yaptığı sınavda 75 ve üzerinde puan almaları gerektiğini söyledi. Öztatar bu kişilere en az 48 saatlik bir eğitim verdiklerini de ekledi. Bu kişilerin Adalet Bakanlığı siciline kaydedilerek çalışmaya başladıklarını ifade eden Öztatar, şu ana kadar 6 bin 500 kişinin arabuluculuk eğitimi aldığını ve 71 ilde bulunduklarını belirtti.


"Hızlı ve etkin çözüme kavuşacaktır"


İstanbul Valisi Vasip Şahin ise arabuluculuğun hukuk sistemimize yeni girdiğini belirterek, "Adaletin hızlı ve etkin dağıtımı noktasında çok önemli işlevleri olacağını düşünüyorum. Bir çok konu mahkeme safahatına geçmeden arabuluculuk müessesi vasıtasıyla, tarafların da karşılıklı rızalarıyla çok daha hızlı ve etkin bir şekilde bu sistem sayesinde çözüme kavuşacaktır" diye konuştu.


Konuşmaların ardından Arabuluculuk Merkezi'nin açılışı kurdele kesimi yaparak gerçekleşti.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS