hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Anayasa Mahkemesi'nden CHP'ye ret

  Anayasa Mahkemesinden CHPye ret
  expand

  CHP'nin yeni Büyükşehir Yasası'na iptal başvurusu reddedildi. Anayasa Mahkemesi, yasayı Anayasa'ya aykırı bulmadı. Hükümlerin önemli bir kısmı ilk yerel seçimde yürürlükte olacak. Mart ayında 13 il büyükşehir olurken, bin 500'e yakın belde belediyesi kapatılacak.

  CHP ve MHP'nin itirazlarına karşın Meclis'te kabul edilen yeni Büyükşehir Yasası için yerel seçim öncesi son durak Anayasa Mahkemesi'ydi.

  Yüksek Mahkeme, ana muhalefet partisinin iptal başvurusunu reddetti.

  Karara tepki gösteren CHP'nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Gökhan Günaydın, CNN TÜRK'e yaptığı açıklamada, "AKP yargısı faaliyetine devam ediyor" dedi.

  Yasanın yürürlüğe girmesiyle bin 500'e yakın belde belediyesinin kapatılacağını hatırlatan Günaydın, "O beldelerde yaşayanlara referandum yapılmadan yasa çıkarılması Anayasa'ya ve uluslararası sözleşmelere aykırıdır" dedi, kararı "tam bir hukuk skandalı" sözleriyle yorumladı.

  Peki yasa ne getiriyor?

  Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Malatya, Manisa, Kahramanmaaraş, Mardin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van, büyükşehir belediyesi olacak. Türkiye genelinde 34 yeni ilçe kurulacak. Bin 500'e yakın belde belediyesi kapatılacak. Yasadan yaklaşık 17 bin 500 köy etkilenecek.

  Şişli'nin Ayazağa, Huzur ve Maslak mahalleleri Sarıyer'e bağlanacak. İstanbul ile Kocaeli'nin köyleri mahalle statüsüne alınarak ilçe belediyesine geçecek.

  Ankara'nın gözde yerleşim yerlerinden Çayyolu bölünecek. Büyük bölümü Yenimahalle Belediyesi'nden alınıp Çankaya Belediyesi'ne devredilecek. Bölgedeki 5 mahalle ise etimesgut belediyesine bağlanacak.

  Aralarında Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir ve İzmir'in de olduğu 29 ilde belediye sınırı mülki idare sınırına eşitlenecek, il özel idareleri ve il genel meclisleri kapatılacak.

  750 binden fazla nüfusu olan illere, yasa yoluyla büyükşehir belediyesi kurulabilecek.
  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow