Ankara Emniyeti darbe girişiminin şablonunu çıkardı

Ankara Emniyeti darbe girişiminin şablonunu çıkardı
FETÖ'nün ana soruşturmalarının son derece sağlıklı yürütüldüğünü aktaran Şener, Fetullah Gülen'in darbe girişimine "tiyatro" diyenlerin iddialarına ilişkin ise "Bu bir savunma ifadesidir. Askerlerin ifadelerini görüyoruz, tiyatro ifadesi geçmiyor, hiçbiri 'biz Erdoğan ile hükümet ile anlaştık' demiyor. Tiyatro savunmasına giren bu işin failidir, zihnen ve fiilen içindedir." dedi. Şener, Fetullah Gülen'in kendi örgütü içinde de güvenirliliğini yitirmeye başladığını belirterek, "Son zamanlarda videolarındaki o saçma sapan konuşmaları, örgütü tekrar toparlamaya çalışmasıdır" ifadesini kullandı.

15 Temmuz soruşturmasında Ankara Emniyeti darbe girişiminin şablonunu ortaya çıkardı. Buna göre, askeri ayağın 1 numarası Tuğgeneral Mehmet Partigöç olduğu belirtildi.

Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, dijital veri incelemesi, görüntüler, telefon bağlantıları, itirafçılar ile darbeci askerlerin ifadelerinden yola çıkarak darbenin şablonunu çıkardı.


Fetullah Gülen'in talimatlarını askere ileten, toplantılarla darbe planlaması yapan adil öksüz ile kemal batmaz'ın darbenin sivil ayağını oluşturduğu tespiti emniyet raporunda da yer aldı.


'Yıldırım Harekât Planı'nı imzalayarak ülke genelindeki birliklere gönderen Genelkurmay Başkanlığı Personel Plan Yönetim Daire Başkanı Tuğgeneral Mehmet Partigöç'ün ise askeri ayağın 1 numarası olduğu belirtildi.


Partigöç ile birlikte darbenin askeri ayağındaki en önemli ikinci kişinin ise Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin kardeşi Tümgeneral Mehmet Dişli olduğu kaydedildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS