hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Ankara'daki patlamayı protesto edenlere polis müdahalesi

  Ankaradaki patlamayı protesto edenlere polis müdahalesi
  expand

  Batman'da Ankara'daki patlamayı protesto eden gruba polis müdahale etti. HDP'li milletvekillerinin de aralarında bulunduğu gruptan 4 kişi gözaltına alındı. İzmir'de polis müdahalesi vardı, 66 kişi gözaltına alındı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  HDP Batman Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran, Saadet Becerikli, Mardin Milletvekili Mehmet Ali Aslan, Batman Milletvekili adayı Kadir Tunç, Ankara Tren Garı kavşağında meydana gelen son açıklamaya göre 86 kişinin yaşamını yitirdiği patlama kitlesel basın açıklamasıyla kınadı. Milletvekilleri kortej önünde yürüdükleri sırada TOMA araçları, basınçlı suyla grubu dağıttı. Milletvekilleri ile Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, basınçlı sudan etkilenirken, polis gözyaşartıcı sprey kullandı.

  Ankara'da "Barış Mitingi"nde patlama

  Ünlü isimler bombalı saldırıya lanet yağdırdı

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan saldırı için ilk açıklama

  Yurtdışından patlamaya tepkiler

  DİSK hastanelerdeki yaralıların listesini açıkladı

  HDP Batman Milletvekilleri'nin de aralarında bulunduğu kitle yürüyüşe geçtiği anda Emniyet yetkilileriyle karşılaştı. Milletvekili Mehmet Ali Aslan, trafiği işgal etmeyeceklerini belirterek; "Kaldırımda yürüyeceğiz. Yolu trafiğe kapatmıyoruz. Yürüyüşümüzü engellemeyin" dedi. Belediye Eş Başkanı Sabri Özdemir de trafiği aksatmayacaklarını, kaldırımı kullanacaklarını söyledi. Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Dönmez ve Güvenlik Şube Müdürü Akın Şahin, yürümek isteyen gruba, "Yürüyüşünüz kanunsuz. Basın açıklamasını yaptınız. Müdahale etmek zorunda kalacağız" uyarısında bulundu.  

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milletvekillerine tazyikli su

  HDP Milletvekillerinin beraberindeki parti yöneticileri ve Belediye Başkanı, Dörtyol Kavşağı'nda oturdukları sırada TOMA'nın sıktığı basınçlı su müdahalesiyle karşılaştı. Ardından grupla yürüyen HDP milletvekilleri, bir kez daha polis engeliyle karşılaştı. Çıkan arbede sırasında sağ gözüne aldığı darbeyle hastaneye kaldırılan partililerden Abdulkadir İzol, "Kitle arasındaydım. Birden tazyikli su gözüme isabet etti. Şimdi de sağ gözüm görmüyor" dedi. 

  Olaylarda 4 kişi gözaltına alındı. Daha sonra Atatürk parkında açıklama yapan HDP Milletvekilleri, polisin sert tutumuna tepki gösterdi.  Aslan; "Güvenlik Yasası'nda 'Yüzünü kapatmayın' diyorsunuz. Siz silahlanıp yüzünüzü kapatıyorsunuz. Elimizde ne silah var ne başka bir şey. Bu da size kapak olsun" dedi.  

  İzmir'de 66 gözaltı

  İzmir'de Ankara'daki terör saldırısına tepki göstermek amacıyla toplanan gruba polis müdahale etti, 66 kişi gözaltına alındı.

  HDP İzmir İl Başkanlığı'nın çağrısıyla Ankara'daki patlamayı protesto etmek için Kıbrıs Şehitleri Caddesi girişinde toplanan çeşitli siyasi partilerden ve STK'lardan oluşan bir grup, bir süre slogan attı. Daha sonra Basmane Meydanı'na yürümek isteyen gruba, polis izin vermedi. Gündoğdu Meydanı'na yönlendirilen grup, buradan da Cumhuriyet Meydanı'na yürümek isteyince polis gruba müdahale etti.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Mamak karıştı

  Mamak'ta Tuzluçayır Mahallesi'nde akşam saatlerinde toplanan gruba polis müdahale etti. Göstericiler polise havai fişek ve taşlarla saldırdı. Polis ekipleri gruba, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. 

  Ankaradaki patlamayı protesto edenlere polis müdahalesi

  İstanbul'da oturma eylemi

  Öğle saatlerinden itibaren Galatasaray Meydanı'nda bir araya gelen grup "Katliamlarınız barış talebimizi engelleyemeyecek" yazılı bir pankart açarak, patlamayı protesto etmek amacıyla oturma eylemine başladı.

  Ellerinde "Barışı bombalayamazsınız", "Barışa bomba atıldı" yazılı dövizler de tutan grup üyeleri, sık sık slogan attı.

  Diyarbakır'da protesto

  Ankara'daki bombalı saldırı Diyarbakır'da protesto edildi. Yenişehir İlçesi ofis semtinde toplanan yaklaşık 2 bin kişi, hükümet ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhinde sloganları attı. Protesto eylemine Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Fırat Anlı, HDP Eş Başkanı Ömer Önen, partililer ve sendika temsilcileri katıldı. Türkçe ve Kürtçe açıklamalarla saldırıyı kınayan grup adına açıklamayı Eğitim-Sen 2 Nolu Eş Başkanı Arin Zümrüt Karakoyun yaptı. Karakoyun, "Sivil katliamlara bir yenisi eklenmiştir. Bu alçakça saldırıları nefretle kınıyor ve lanetliyoruz" dedi.
  Kalabalık açıklamanın ardından yaklaşık 5 dakika oturma eylemi yaparak saldırıya tepki gösterdikten sonra dağıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Ankara'daki patlama Hakkari'de protesto edildi

  Ankara'da meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümü ve yaralanması ile sonuçlanan patlama, Hakkari'de yürüyüş ve basın açıklamasıyla protesto edildi.

  Aralarında DBP, HDP ve çeşitli STK'ların bulunduğu grup, Ankara'da meydana gelen ve son açıklamaya göre 86 kişinin öldüğü, 186 kişinin yaralanmasına neden olan patlamaları protesto etmek için yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Belediye binası önünde toplanan kalabalık adına basın açıklamasını HDP Hakkari Merkez ilçe Eş Başkanı Asım Özcan okudu. Özcan, Türkiye'nin dört bir yanında barışı haykırmak için Ankara'da bir araya gelen barış severleri hazmedemeyen güçlerin yaptıkları alçakça saldırıyı şiddetle kınadıklarını belirtti. Özcan ayrıca, il ve ilçelerdeki HDP, DBP binalarının güvenliğinin sağlanması için çağrıda bulunarak, şöyle dedi:

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Halkımız, siyasi kurumlarımız, STÖ'ler, belediyeler, meslek örgüleri gibi bütün toplumsal yapılar kendi güvenlik tedbirlerini de geliştirmelidir. Parti binalarımıza giriş çıkışlar, toplu eylem ve etkinliklerin  yapıldığı yerler mutlaka özel olarak güvenliği sağlanan yerler haline getirilmelidir. Bir kez daha yaşamını yitiren bütün yoldaşlarımıza, kardeşlerimize Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar  ve yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz." 

  Hatay'da polis müdahalesi

  Ankara'daki terör saldırısına tepki amacıyla Hatay'da gösteri düzenleyen gruba polis müdahale etti. Gündüz Caddesi'nde toplanan, yüzleri maskeli göstericilerin de bulunduğu, çeşitli pankartlar taşıyan grup, slogan atarak Armutlu Kavşağı'na doğru yürümek istedi.Yürüyüşe izin vermeyen polis, gruptakilere dağılmaları yönünde uyarıda bulundu.Gruptakilerin şişe fırlatması üzerine polis, tazyikli suyla müdahale etti. Cadde esnafı, ara sokaklara kaçan göstericileri dağılmaları için ikna etmeye çalıştı. Grup, bir süre sonra dağıldı.

   

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow