Annesine kızıp 'canlı bomba olacağım' dedi, tatile gelince tutuklandı

Annesine kızıp 'canlı bomba olacağım' dedi, tatile gelince tutuklandı

Almanya doğumlu Anıl Güney Bolat, tatile geldiği Türkiye’de, “annesiyle Almanya’daki evlerinde yaşadığı tartışmada ‘intihar saldırganı olacağını söylediği’ iddiasıyla” yapılan isimsiz bir ihbar sonucu tutuklandı.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre, Hamburg doğumlu Anıl Güney Bolat Türkiye’ye tatile geldi, tutuklandı. Gerekçe, Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan ailesinin yanından Türkiye uçağına binmek üzere ayrılmadan yaptığı tartışmada sinirlenip “intihar saldırganı olacağını” söylemesi.


Suriye'nin kuzeyinde federal Kürt devleti iddiaları


Bu sözleri Malatya’nın Afşin Savcılığına isimsiz bir ihbar aracılığıyla ulaştı, kendisi daha Afşin’deki halasının yanına gidemeden İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’na iner inmez gözaltına alındı.


Avşar ilçesindeki kimliği saklanan ihbarcı, Almanya’daki kavga sırasında söylendiğini iddia ettiği sözleri savcılığa ulaştırınca, savcılık hemen harekete geçip soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturma kapsamında ifade veren Bolat, Afşin Sulh Ceza Hakimliğince “intihar eylemi yapabileceği” şüphesiyle 28 Mart’ta tutuklandı.


Musul'da siviller canlı kalkan olarak mı kullanılıyor?


Hamburg doğumlu, tüm hayatını Almanya’da geçirmiş olan ve Türkiye’ye üç, dört senede bir tatile veya aile ziyaretine gelen Bolat, şimdi Metris Cezaevi’nde. 20 yaşındaki Bolat, Hamburg’da benzin istasyonunda kasada görevli olarak çalışıyordu. Türkiye’ye iki gün önce Afşin’deki halasını görmeye ve tatil yapmaya gelmişti. Hamburg’a döndükten sonra, 1 Ağustos 2017’de pazarlama üzerine eğitim ve stajına başlayacaktı. Ailesinin diğer üyeleri de babasının sahibi olduğu Hamburg’daki dönerci dükkanında çalışıyor.


Ankara'da DEAŞ operasyonu: 6 kişi tutuklandı


Mahkeme sorgusunda, üyesi olmakla suçlandığı PKK’yı daha önce duyduğunu ama “KCK diye bir şeyin varlığından haberdar olmadığını” söyledi. Avukatı Aytaç Ünsal da Bolat’ın herhangi bir örgüt bağlantısıyla ilgili kanıtın savcılığa ya da mahkemeye sunulmadığını, sadece bir ihbar üzerine tutuklama kararı çıktığını belirtti. Ünsal, “Zaten Türkiye’deki yaşamdan ve pratiklerden de habersizdi. Örneğin, tutuklama kararının ardından bana, gönderileceği hapishanede elektrik olup olmadığını sordu” dedi.


ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'da


Tanık olarak annesiyle babasını gösterdi


Anıl Güney Bolat, Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındıktan sonra götürüldüğü Bakırköy Adliyesi’nde, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Afşin Savcılığına ifade verdi. 28 Mart’taki ifadesinde, özetle şunları söyledi: “Almanya’nın Hamburg kentinde kardeşim, annem ve babamla birlikte yaşıyorum. Bundan önce 2,5-3 sene önce Türkiye'ye ailemi ziyarete gelmiştim. Şimdi de Malatya’daki halamı ziyarete geldim. 27 Mart’ta Almanya'dan uçağa bindim, İstanbul’a 19.10'da indim. Pasaport kontrolü sırasında hakkımda yakalama kararı bulunduğundan dolayı gözaltına alındım. Türkiye’de bir hafta kalacaktım. 1 Nisan 2017 tarihli Hamburg'a dönüş biletimi de kendim peşin parayla satın aldım. İstanbul'dan Malatya'ya otobüsle geçecektim. Halamı ziyaret ettikten sonra tekrar İstanbul'a gelerek Hamburg'a dönmek üzere uçağa binecektim. Almanya'da ve Türkiye’de hiçbir adli olaya karışmadım. Hakkımda herhangi bir soruşturma yürütülmedi. PKK'yı duymuştum ama KCK'yı bilmiyorum. ‘PKK/KCK terör örgütünün Almanya’daki faaliyet ve toplantılarına’ katılmadım. Ailemle de bu nedenle de herhangi bir tartışma yaşamadım. PKK üyesi değilim, herhangi bir sempati de duymuyorum. Bu konuda annem ve babamın tanıklığına başvurulabilir.”


Adana'da DEAŞ operasyonu


Avukatı: Delil yok, sadece soyut bir ihbar var


Avukat Ünsal da savunmasında, Bolat’a yöneltilen suçlamalarla ilgili somut bir delil bulunmadığını, “kötü niyetli bir ihbar sonucu hakkında soruşturma açılıp suçlandığını” söyledi: “Bolat hakkında bir eylem isnadı yok. Soyut, afaki bir ihbara dayalı olarak gözaltına alındı. Malatya’daki halasına ziyarete gittiğinden halasının da Almanya’daki anne ve babasının da haberi var. Aile ziyareti için geldiği açık. Zaten örgüt üyeliği de sözkonusu değil, eylem amacı taşıdığına yönelik hiçbir delil yok.”


ABD Merkez Kuvvetler Komutanından 'Musul' açıklaması


'Annemle aram gayet iyidir'


Ancak Afşin Cumhuriyet Savcılığı bu ifadenin ardından Bolat’ı tutuklama talebiyle Afşin Sulh Ceza Hakimliğine sevk etti. Bolat buradaki sorgusunda da “Annemle aram gayet iyidir, Türkiye’ye gidip eylem yapacağımı söylemedim. Annemi telefonla arasanız buna tanıklık edebilir” dedi.


DEAŞ'ın Suriyeli üst yöneticisi Adana'da yakalandı


'Dönmeyi planladığı için dönüş bileti almıştı'


Avukat Ünsal da mahkeme sorgusunda şunları söyledi: “Dosyada somut bir olay, somut bir eylem yok. Türk Ceza Kanunu (TCK) ve ceza hukuk ilkeleri uyarınca ceza hukuku somuta dayanır. Burada sadece bir ihbar var, bu da soyut bir ihbar. Bu ihbar bir soruşturmaya temel alınamaz. Yargıtay kararlarında da ihbarın tek başına delil olarak kullanılmayacağı açıktır. Bolat bundan önce en son 2015’te Türkiye’ye tatile gelmişti. Bu kez gelme gerekçesi de Malatya'daki halasını ziyaret etmekti. Annesi bu duruma şahittir. Zaten dönüş biletini de almıştı. Hiçbir somut delil olmadan bırakın tutuklanmasını, tutuklanmasının tartışılması bile yanlış. Soruşturma çok ciddiyetsizdir."


İstanbul'da DEAŞ operasyonu


Gerekçe: 'Son dönemde sıkça ‘canlı bomba’ eylemi oldu'


Afşin Sulh Ceza Hakimi Mahmut Koçak, 28 Mart 2017’deki sorgunun ardından Bolat’ın şu gerekçeyle tutuklanmasına karar verdi: “Ülkemizde son dönemlerde ‘canlı bomba’ eylemlerine sıkça başvurulması ve şüphelinin ‘Ben İstanbul'a gidip eylem yapacağım’ şeklinde söylemlerde bulunarak Türkiye'ye giriş yapması, terör örgütleri tarafından ‘canlı bomba’ eylemlerinde kullanılabileceği hususunun istihbari ve emniyet tedbirleri kapsamı da değerlendirilerek tutuklanmasına karar verildi.”


Almanya gerginliği yüzünden mi tutuklandı?


Bolat’a mahkeme sorgusunda, Hamburg’daki bir eylemde PKK bayrağı taşıyıp taşımadığı da soruldu. “Ancak bu bilgi doğru bile olsa, Almanya’nın Hamburg kentinin, Türkiye yargısının yetki sınırının dışında kaldığını” söyleyen avukat Ünsal, bu tutuklama kararının, Almanya ile Türkiye arasındaki diplomatik gerginlik sonrası verildiğine dikkat çekti. Tüm hayatını Almanya’da geçirmiş olan Bolat Almanya vatandaşı değil ama süresiz oturma iznine sahip. Avukat Ünsal, Almanya’daki ailesinin endişe içerisinde olduğunu ve oğullarından haber almaya çalıştıklarını söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS