Antalya'da park tartışması

Antalya'da park tartışması

Antalya'da park adı tartışması yaşanıyor. Kentte yaptırılan parka, AKP ve MHP'li meclis üyelerinin oylarıyla 1940'lı yıllarda Nihal Atsız ve Necip Fazıl Kısakürek'e yakın fikirleri ve aykırı çıkışlarıyla tanınan Osman Yüksel Serdengeçti'nin adı verildi. Serdengeçti'nin "Cumhuriyet ve devrim karşıtı" bir isim olduğu gerekçesiyle tepki gösteren CHP'liler ise parkın tabelasını değiştirdi.

1940'lar Türkiyesi'nin Nihal Atsız ve Necip Fazıl Kısakürek'e yakın görüşleriyle tartışmalı isimleri arasında yer alan ve soyadı olarak kabul ettiği Serdengeçti dergisini çıkartan Osman Yüksel Serdengeçti, yarım asır sonra Antalya'da yine tartışma konusu. Irkçılık ve Turancılık davası sanığı Atsız'la tartışması nedeniyle edebiyatçı Sabahattin Ali'ye saldıran ve dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'e hitaben "Yüksek makamın alçak vekiline" dilekçe yazan Serdengeçti'nin adı kentteki bir parka verildi.


Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde Ak Parti ile MHP'li meclis üyelerinin oy birliği ile eski İl Özel İdare alanına yapılan parka, Osman Yüksel Serdengeçti'nin adının verilmesi, CHP Muratpaşa İlçe Teşkilatı tarafından protesto edildi. CHP'liler, parkın tabelasını değiştirdi.


Antalya'daki devlet okullarıyla ilgili uyarı: 'Çocuk ölümleri riski çok büyük'


Parkın önünde toplanan CHP'liler adına Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul açıklama yaptı. Cumhuriyet devrimlerine karşı olan birinin adının parka verilmesini kınayan Ahmet Kumbul, "Acaba MHP'li meclis üyeleri Cumhuriyet ve devrim karşıtı bu zatı tanıyarak mı kabul oyu verdiler? Bu zatın yazdıkları, siyaset yelpazesinde oradan oraya savruluşları ve milleti reddedip ümmeti savunan fikirleri hakkında gerçekten bilgileri var mı acaba bu milliyetçi arkadaşların?" diye sordu.


Antalya'da Delibal izdihamı!


"Kurucu kadrolara ve devrimlere hakaret"


Bu parka Osman Yüksel Serdengeçti'nin adının verilmesinin başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Cumhuriyetin kurucu kadroları ve yapılan devrimlere hakaret etmek olduğunu savunan CHP İlçe Başkanı Kumbul, şunları söyledi:


"Bu zatın söylediği 'Yapanlar onlardı, yaratanlar da onlardı. Partilerinden bahsederken şerefli partimiz diyorlardı. On yılda on beş milyon genç yaratmışlardı. Tam 27 yıl tanrılar gibi konuştular. Firavunlar gibi saltanat sürdüler. Yediler, içtiler, kustular' sözlerini onaylamak anlamını taşır. Bu parka bu zatın adını vermek, kurduğu üniversitelerde, köy enstitüleriyle, eğitim şuralarıyla Türk kültürü ve eğitimine yaptığı unutulmaz hizmetlerle Cumhuriyetimizin efsane Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'e yönelttiği 'Yüksek makamın alçak vekili' tanımlamasını onaylamak anlamını taşır. Bu onayı veren kişileri, bu kararları bir kez daha düşünmeye davet ediyorum."


Avukat 7. kez kırmızı fuları istedi, mahkeme vermedi


Şehit erin adını koydular


Açıklamada, Serdengeçti Parkı'nın altında imzası bulunan kent tarihçisi Hüseyin Çimrin de eleştirilerek, Çimrin'in imzasını bu metnin altından çekmesi istendi. Konuşmanın ardından Osman Yüksel Serdengeçti'nin hayatının anlatıldığı yazı sökülerek üzerine beyaz örtü konuldu. Ardından, üzerinde şehit er Uğur Yıldız'ın adının bulunduğu tabela konuldu. Eylemi takip eden sivil polisler, sökülen yazıyı uzun süre aradı ancak bulamadı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS