Antalya'da şiddetli deprem

Antalya'da şiddetli deprem

Antalya ve çevresinde saat 17.21'de merkez üssü Akdeniz Doğu Baseni olan 6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.

Akdeniz Doğu Baseni'nde meydana gelen 6 büyüklüğünde depremin ardından kısa süreli panik yaşandı.Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığından (AFAD) yapılan açıklamaya göre, saat 17.21'de merkez üssü Akdeniz Doğu Baseni olan 6 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.


Deprem, Antalya kent merkezinin yanı sıra Serik, Kumluca, Kemer ve Manavgat ilçelerinde de hissedildi.Depremin hissedilmesinin ardından bazı vatandaşlar evlerinden ve iş yerlerinden dışarı çıktı.AFAD'dan sorumlu Antalya Vali Yardımcısı Hüseyin Ece, şu ana kadar kendilerine ulaşmış herhangi bir olumsuzluk bulunmadığını bildirdi.Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün internet sitesinde, depremin, yerin 11 kilometre derinliğinde gerçekleştiği bilgisine yer verildi.


Bu depremin ardından Akdeniz Doğu Baseni'nde saat 20.55'te 7,4 kilometre derinlikte 4,2 büyüklüğünde sarsıntı kaydedildi.


Sarsıntının, Gazipaşa ve Alanya ilçelerinde hissedildiği öğrenildi.


Can ve mal kaybı yok


Antalya Valiliğince yapılan açıklamada, depremin ardından kentte can ve mal kaybı olmadığı bildirildi.Antalya Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, saat 17.21 sıralarında Antalya Körfezi'nde meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin ardından, saat 18.30 itibarıyla valiliğe ulaşan herhangi bir can ve mal kaybı bulunmadığı, ayrıca depreme bağlı bir hasar da olmadığı ifade edildi.Öte yandan, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığı internet sitesinde yer alan bilgilere göre, saat 17.21'de meydana gelen 6 büyüklüğündeki ilk depremin ardından büyüklükleri 2.5 ile 3 arasında değişen 7 deprem daha kaydedildi.


"Tahrip gücü daha az"


Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi (UDİM) Müdürü Doğan Kalafat, Antalya'daki depreme ilişkin, "Derin odaklı bir deprem. Dolayısıyla daha geniş bir alanda hissedilebilir ama tahrip gücü daha az bir deprem" dedi.


AFAD'dan açıklama


Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, Antalya'daki depreme ilişkin, kendilerine şu ana kadar hasar meydana geldiğine dair bir bilginin ulaşmadığını söyledi. 


Nurlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AFAD Türkiye Deprem Veri Merkezi ve deprem gözlem istasyonlarından elde edilen verilere göre, denizde saat 17.21'de 6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini belirtti. 


Depremin 44 kilometre derinlikte meydana geldiğini dile getiren Nurlu, deprem noktasına en yakın yerleşim yerlerinin Antalya'nın Manavgat ilçesi ve Alanya ilçesinin Okurcular köyü olduğunu aktardı.


Depremin Okurcular köyüne 74 kilometre uzakta meydana geldiğine değinen Nurlu, bu kadar uzakta ve derinde gerçekleşmesi nedeniyle herhangi bir hasarın söz konusu olmadığını vurguladı. 


Nurlu, "İl AFAD müdürlüklerimiz gerekli iletişimleri kurdu. Şu ana kadar herhangi bir hasar iletilmedi. Biz de hasar beklemiyoruz" dedi.


Konya ve Karaman'da da hissedildi


Deprem, Konya ve Karaman'da da hissedildi.


Kent merkezinde depremin olduğunu fark edenlerden bazıları, evlerinden aşağı indi. Vatandaşlar, yaklaşık 30 saniye kadar hissettikleri depremin merkez üssünün Antalya olduğunu öğrenmeleriyle evlerine geri döndü.Depremden hemen sonra polis telsizinden, "Deprem Konya merkezde de hissedilmiştir. Tüm istasyonlarımız bölgelerini kontrol edip, herhangi bir olumsuzluk görüldüğünde merkeze haber verecektir" anonsu yapıldı.Deprem, Karaman'da da hafif şekilde hissedildi.


Yakın illerde hasar yok


Bu arada Akdeniz Doğu Baseninde meydana gelen 6.0 büyüklügündeki depremin ardından Antalya, Adana, Mersin, Hatay ve Karaman illerinin Valilikleri, Afad Müdürlükleri, Emniyet ve Jandarma Müdürlükleri ile yapılan görüşmelerde herhangi olumsuz bir ihbar ile can ve mal kaybının olmadığı bildirildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS