hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ASGARİ ÜCRET 3. TOPLANTI NE ZAMAN? Asgari ücret ne zaman açıklanır?

  ASGARİ ÜCRET 3. TOPLANTI NE ZAMAN Asgari ücret ne zaman açıklanır
  expand

  Milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zammı için komisyon üçüncü kez bir araya gelecek. İlk iki toplantının ardından önemli açıklamalar gelmişti. Peki, asgari ücret ne zaman açıklanır? 2024 asgari ücret zam oranı için Asgari Ücret Tespit Komisyonu 3. toplantısı ne zaman?

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hem çalışanın hem de işverenin gözü Asgari Ücret Tespit Komisyonu’ndan çıkacak kararda olacak. Önümüzdeki günlerde resmi olarak duyurulacak yeni ücretin ardından 2024 yılında bir çalışanın alacağı en düşük ücret netleşmiş olacak. Peki, ilk iki toplantıda neler olmuştu ve üçüncü toplantı ne zaman yapılacak?

  İLK İKİ TOPLANTIDA NELER OLDU?

  Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk olarak 11 Aralık’ta bir araya gelmiş ve bu toplantı öncesinde asgari ücretlinin enflasyona ezdirilmeyeceği mesajı paylaşılmıştı. Toplantıda işçi kanadını temsil eden 4 işçi de yer almıştı. Komisyon ikinci toplantısını ise 18 Aralık’ta gerçekleştirdi. İlk kez rakamların telaffuz edilmesinin beklendiği toplantı sonrasında yapılan açıklamada ise rakam konuşulmadığı belirtilmişti. Toplantının ardından işçi tarafını temsil eden Türk-İş’in Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar açıklamalarda bulundu. Toplantıda Bakan Vedat Işıkhan’ın olmadığını da hatırlatan Ağar, “Toplantıda herhangi bir rakam konuşulmadı. Biz rakam söylemeyiz. İşveren diyecek ki, ‘Ben seni bu ücrete çalıştıracağım. Çalışır mısın, çalışmaz mısın?’ Biz de diyeceğiz ki, ‘Bu ücrete çalışırız, şu ücrete çalışmayız.’ TÜİK’ten de rakam gelmedi. Hiçbir yerden bir rakam yok. Şu anda bir sonuç yok” dedi

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ASGARİ ÜCRET ÜÇÜNCÜ TOPLANTI NE ZAMAN?

  Komisyonun üçüncü toplantısı da bu hafta gerçekleştirilecek ancak henüz net tarih açıklanmadı. Önümüzdeki saatlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan toplantının tarihine ilişkin yeni bir açıklama gelmesi bekleniyor. Komisyonun bu hafta içinde tekrar toplanacağını belirten Ağar, “Günü belirli değil. Hükümet kendi arasında konuşarak karar verecek. Kısa zaman içinde bilgi verirler diye düşünüyoruz. Asgari ücretin insanlarımızı mutlu edecek bir şekilde sonuçlanmasını diliyorum” dedi.

  ORANA GÖRE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLUR?

  Asgari ücrete gelecek zam oranlarına göre oluşacak net rakamlar şu şekilde:

  Yüzde 35’lik zamda 15 bin 392 lira
  Yüzde 40’lık zamda 15 bin 962 lira
  Yüzde 45’lik zamda 16 bin 532 lira
  Yüzde 50’lik zamda 17 bin 103 lira
  Yüzde 55’lik zamda 17 bin 673 lira

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow