Aşkale'de kurtuluş günü nefret törenine dönüştü

Aşkale'de kurtuluş günü nefret törenine dönüştü

Erzurum'un Aşkale ilçesinde işgalden kurtuluşun 98. yılı anıldı. Ancak resmi yetkililerin de tam kadro katıldığı tören, sergilenen piyesle tam bir nefret suçu etkinliğine dönüştü. Bu piyeste Ermenilerin temsil ediliş biçimi akıllara durgunluk verdi.

Erzurum Aşkale'deki işgalden kurtuluş yıldönümü töreninde canlandırılan bir piyeste tema katliam, hedef Ermenilerdi. Devlet erkanının da katılımıyla gerçekleştirilen 98. yıldönümü törenindeki piyes akıllara durgunluk veren bir şekilde gerçekleşti. Tabanca ve tüfeklerden çıkan patlama sesleri nedeniyle tören alanında bulunan çocuklar da korktu.


İşte o anmadan fotoğraflar


Hükümet Konağı önündeki İstanbul Caddesi'nde düzenlenen törenlere Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Kaymakam Mustafa Hayrettin Çiçek, Merkez Aziziye Kaymakamı Zafer Öz, Aşkale Belediye Başkanı AK Parti'li Enver Başaran, Cumhuriyet Başsavcısı Yavuz Şahin, Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Deniz Işıklar, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda kişi katıldı.


Sıktıkları parfüm otomobilde alev alınca yandılar


Canlandırılan piyeste önce "Ermenilerden kaçan Türklerin göçünü" temsil eden grup geçti. Ardından ise tören alanının ortasına koydukları masada, meyve suyu doldurdukları şişeleri tavuklar eşliğinde şarap niyetine içen temsili Ermeniler, komutanın çağrısı üzerine Türkler'e yönelik katliam başlattı. Ermenileri sözde temsil eden piyes oyuncuları, suntalardan yapılmış bir cami maketini yaktı, imamı da ezan okurken yakalayıp, meydanda linç etti. Piyeste daha sonra imamı yeniden camiye sokan Aşkalelilerin zihnindeki Ermeniler, sonra da camiyi imamla birlikte yakma sahnesini canlandırdı. Ardından da bir aileye yönelik saldırı düzenleyerek, hamur açan kadın ile kayınpederinin silahla öldürüldüğü bir sahneyi oynadı.


Erzurum'daki duvara yazı yazma kavgasında 3 yaralı!


Piyes, Türk milis kuvvetlerini canlandıran lise öğrencilerinin ilçeye gelerek Ermeni çetecilerini öldürmesiyle son buldu.


Piyes sırasında tabanca ve tüfeklerden çıkan patlama sesleri, töreni izleyen çocukları korkuttu.


Mehmet Kırkıncı'nın cenazesine 10 bin kişi katıldı


Kurtuluşun canlandırılması ardından İstiklal Marşı eşliğinde göndere bayrak çekildi. Aşkale Belediye Başkanı Enver Başaran, törenlerde yaptığı konuşmada şunları söyledi: "Uzun yılar ecdadımızın komşuluğunu yapan Ermeniler, Rus işgalinden sonra Sovyetler Birliğinin teşvik ve silah desteği ile çeteler kurup topraklarımızda katliamlar yapmışlardır. Tarihi kan ve ihanetle dolu Ermeniler'i bu topraklardan söküp atan şanlı ecdadımızı huzurlarınızda bir kere daha rahmet ve minnetle anıyorum. Bir ihanet şebekesi olan bu Ermenileri çetelerinin bu topraklara ve asil Türk milletine düşmanlığı ve kini hiçbir zaman bitmemiştir. Tarih bilmez, kural tanımaz, hukuk bilmez bu ermeni çeteleri şimdi de PKK terör örgütü ile topraklarımızda bölücülük faaliyetleri yürütmektedir. Rusya ile son yaşadığımız krizde de aşikar bir şekilde gördük ki bu hain çetelerin ve işbirlikçi devletlerin ülkemiz üzerindeki kötü emelleri hiçbir zaman bitmeyecektir."


Kurtuluş etkinliklerinde gönüllü olarak yıllardır Ermeni çeteciler rolünü oynayan belediyeden emekli Fikri Peçen, "Yaklaşık 30 yıldır Ermeni Tabur komutanı Ohannes'i canlandırıyorum. Ermeniler'in bu memlekette neler yaptığını canlandırarak yeni nesillere duyurmak istiyoruz. Bugün yine yıllarca ekmeğini yediğim Mahmut ve Şevket Efendi'ye ihanet edecek ve canlarını alacağım" dedi.


Törenler Büyükşehir Belediyesinin mehteran bölüğünün gösterisi, düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyelerinin verilmesi ve folklör gösterileri ve bayrak yürüşü ile sona erdi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS