Aşure günü ne zaman? 2019 Muharrem Ayı başlangıcı

Aşure günü ne zaman? 2019 Muharrem Ayı başlangıcı

Aşure günü yani Muharrem Ayı’nın onuncu günü hemen her yıl olduğu gibi bu yıl da en çok araştırılanlar arasında yer alıyor. Peki, İslam inancında 4 haram aydan biri ve hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem Ayı ne zaman başlayacak? İşte, 2019 Muharrem Ayı başlangıcı ve Aşure günü tarihi…

Kurban Bayramı’nın yer aldığı Zilhicce Ayı’nın sonuna yaklaşılmasıyla birlikte gözler Muharrem Ayı’na çevrildi. Özellikle Aşure Günü Muharrem Ayı içerisinde büyük ilgiyle karşılanıyor. En çok merak edilenler arsında ise “Muharrem Ayı ve Aşure Günü ne zaman?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte, Diyanet İşleri Başkanlığı Dini Günler Takvimi’nde yer alan tarihler…


Muharrem ayı Hicri takvimin ilk ayı. Aynı zamanda da dört haram aydan biri… Hicri takvim ve Miladi takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle her ayın başlangıcı bir sonraki yıl 10 11 gün geriden başlıyor. Dolayısıyla Hicri ayların başlangıcı her yıl farklı bir güne denk geliyor. Bu yıl ise Muharrem Ayı 31 Ağustos 2019 Cumartesi günü başlayacak. Muharrem ayının 10. günü idrak edilen Aşure Günü ise 9 Eylül 2019 Pazartesi gününe denk gelecek.


Yılın geriye kalan son dini günü ise 8 Kasım 2019 Cuma gününe denk gelecek. Mevlid Kandili’nin idrak edileceği 8 Kasım’da çeşitli ibadetler yapılacak.


AŞURE GÜNÜ ÖNEMİ NEDİR?


Allahü teâlâ, birçok duaları Aşûre günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tevbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakub'un oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşûre günü oldu.


Ancak yine Hicri 61 yılının Aşure Gününde (10 Ekim 680) Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin, 72 yakını ile birlikte Irak Kerbela'da şehit edildi. Bu olay her yıl İslam Dünyasında hüzünle anılmaktadır.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS