hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Atatürk Havalimanı'ndan yurt dışına çıkış yapanlar için yeni kurallar

  Atatürk Havalimanından yurt dışına çıkış yapanlar için yeni kurallar
  expand
  KAYNAK DHA

  15 Temmuz darbe girişiminin ve OHAL ilan edilmesinin ardından Atatürk Havalimanı'ndan yurt dışına çıkışlarda yeni kurallar uygulanmaya başladı. Pasaporta göre değişiklik gösteren kurallardan en çok yeşil ve gri pasaportu olanlar etkilenecek...

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Darbe girişimi sonrası yurtdışına çıkışlarda pasaport kontrolünde başlatılan uygulamaları Atatürk Havalimanı'nda görevli pasaport polisi Ahmet Uçar anlattı.

  Polis memuru Ahmet Uçar şu bilgileri aktardı:

  “Tüm hudut valiliklerinde çıkışlarda belli başlı şartlar dahil oldu. Kısıtlama demeyelim de şartlar dahil oldu. Bakanlığın bize vermiş olduğu talimat neticesinde özellikle yeşil ve gri yani hususi ve hizmet pasaportlu vatandaşlarımızın çıkışları ufak bir şarta dahil oldu. Bu da bağlı bulundukları kurumdan görev ya da yurtdışı çıkış izin yazısı alması gerekiyor. Örneğin, bir doktor il sağlık müdürlüğünden, öğretmen il ya da ilçe milli eğitim müdürlüğünden, polis memuru ilçe emniyet ya da il emniyet müdürlüğünden yazı alarak çıkış izni yazısı dahilinde çıkışlarında herhangi bir mani yoksa çıkabiliyor. Sadece bağlı bulunduğu kurumdan çıkış izin yazısı şartı var. Rutin kontroller devam ediyor herhangi bir kısıtlama, çıkış yasağı söz konusu değil. Uçaklar uçmaya devam ediyor, ertelenen rötarlı uçak yok. Rutin kontroller devam ediyor her şey yolunda. Sadece bağlı bulunduğu kurumdan yazı geliyor rutin kontrollerle birlikte çıkışı sağlanıyor"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  EŞLERİ VE ÇOCUKLARI

  Ahmet Uçar yeşil pasaportluların eşleri ve çocukları için ise şunları söyledi:

  “Yeşil pasaportluların eşleri ve çocukları ise örnekle anlatmak istiyorum. Örneğin 18 yaşından küçük bir öğretmen çocuğu annesi üzerinden yeşil pasaport aldığı için annesinin çalıştığı yani bağlı bulunduğu okulun il yada ilçe milli eğitim müdürlüğünden yazı almak şartı var. Yazının içeriği ise 'Adı geçen şahsın yurtdışına çıkmasında herhangi bir mani kurumumuzca yoktur veya sakınca bulunmamaktadır.' Yazının içeriği sadece bu. Bu tüm yeşil ve gri pasaport hamili bütün vatandaşların eş ve çocukları için de geçerli bir kural. Onlar için ayrı bir kural yok. Tek istisna tüm kurumlardan emekli olan devlet kurumlarından emekli olan memurlara yazı şartı yok. Yazıyı emekli olan vatandaşlarımızdan istemiyoruz. SGK'dan aldığımız şifrelerle şahsın memur olup olmadığını, memursa emekli olup olmadığını teyit edip çıkışını yapıyoruz. İnce bir detay Kıbrıs ve Gürcistan'a hiçbir şekilde devlet memuru çıkamıyor. Kıbrıs ve Gürcistan haricinde bütün ülkelere her yere devlet memuru dahil kurum izni dahilinde çıkabiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  FBI ajanına rüşvet vermekten ABD'de tutuklanan Türk öldü

  Emekli olanların aileleri de bizim aldığımız şifrelerden emekli doktorun kızı yazıyor. Kızın pasaportunu alıyoruz. Babasının üzerinden aldığını babasının da emekli olduğunu teyit ettiğimiz an çıkışına izin veriyoruz."

  SGK BİLDİRİMİ İSTENMİYOR

  Pasaport Polis Memuru Ahmet Uçar SGK bildirimi istenmediğini de belirterek şöyle konuştu:

  “SGK bildirimleri istenmiyor. Öyle bir evrak yok. SGK şifremiz mevcut tüm vatandaşların TC numarası üzerinden memur olup olmadığını teyit edebiliyoruz. Çocuklarda da aynı şekilde. Eğer hamili olduğu anne ya da babası üzerinden faydalanıyorsa hem annesi hem de kendisinin ismi, doğrudan kendisi faydalanıyorsa yazıda sadece kendi ismi bulunuyor. Öğretmenin eşi, kızı ya da oğlu ise hem kendisinin hem de kızı veya oğlunun TC numarasıyla birlikte kimlik bilgileri mevcut olması gerekiyor. 

  Diplomatik pasaportlarda herhangi bir engel kısıtlama yoktur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  UMUMİ PASAPORTLAR

  Ahmet Uçar umumi pasaportlar için ise, “ Umumi pasaport sahipleri devlet memurları haricinde herkes her yere çıkabilir. Devlet memurları Kıbrıs ve Hopa'ya umumi pasaport olsa dahi çıkamıyor. Bir işlem ortalama 3-5 dakika içerisinde rutin kontroller yapılıp onay verilip çıkabiliyor. Kıbrıs'a gidecek tüm vatandaşlar burada sorgulanıyor TC kimlik üzerinden memur değillerse çıkışları sağlanıyor. Memur olup olmadıkları burada sorgulanıyor" dedi. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow