Avukat 7. kez kırmızı fuları istedi, mahkeme vermedi

Avukat 7. kez kırmızı fuları istedi, mahkeme vermedi

Kamuoyunda "kırmızı fularlı" kız olarak tanınan Ayde Deniz Karacagil'in de yargılandığı Antalya'daki Gezi eylemleri davasında, avukat Hakan Evcin, adli emanette tutulan "kırmızı fuların" iadesini istedi. Mahkeme heyetinin bu istemi yedinci kez reddettiği duruşmada, avukat krizi de yaşandı. Mahkeme heyetinin 6 duruşma geçtikten sonra, vekaleti olmayan avukatlar yerine barodan istediği avukatlar duruşmaya katılmadı.

Antalya'da aralarında PKK'ya katılan "Kırmızı fularlı kız" olarak tanınan Ayşe Deniz Karacagil'in de yargılandığı 12 sanıklı Gezi Parkı davasında avukat krizi yaşandı.


'Kırmızı fularlı kız'ın annesi HDP'den aday


Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme heyeti, aralarında Ayşe Deniz Karacagil'in de bulunduğu avukat vekaleti olmayan sanıklar için önceki duruşmada verilen ara kararla barodan avukat istedi. Ancak, baronun tayin ettiği avukat duruşmaya katılmadı.


Savcı PKK'ya katılmasını ek delil olarak sundu


Adli Emanette tutulan kırmızı fuları istedi


Sanık avukatlarından Hakan Evcin, bugüne kadar vekaleti olmadan Ayşe Deniz Karacagil'in avukatlığını kendisinin yaptığını söyledi. Evcin, müvekkili Kandil'de olduğu için vekaletname verecek durumda olmadığını da söyledi. Hakan Evcin, halen adli emanette tutulan Ayşe Deniz Karacagil'in kırmızı fularını da istedi.


Kırmızı fularlı kız, Gülsuyu'nda ölümden dönmüş


Sanık avukatlarından Münip Ermiş de vekaletname olmadan da sanıkların avukatlığının yapılabileceğini söyledi. Mahkeme heyeti, kırmızı fuların iadesi için yapılan istemi 7'nci kez reddedip duruşmayı erteledi.


Olayın geçmişi


Antalya'daki Gezi Parkı Eylemleri'ne katılan Ayşe Deniz Karacagil ile Murat Sezgin, Mustafa Cihan Yılmaz, Ali Karakuş ve Leyla Nuyan gözaltına alındı. 5 kişiden Karacagil, Sezgin ve Yılmaz 2 Ekim 2013 günü tutuklandı. Polis sorgusunda "taktığı kırmızı renkli fuların sosyalizmi simgelediği" yönünde sorular yöneltilen Karacagil, Yılmaz ve Sezgin, 4 ay 6 gün tutuklu kaldıktan sonra 6 Şubat 2014 tarihinde yurt dışı yasağı ve her hafta polis merkezine imza verme koşuluyla tahliye edildi.


'Kırmızı Fularlı Kız' dağa çıktı


Aynı tarihlerdeki olaylar nedeniyle Başar Gürbüz, Ersin Elyakut, Fecri Atasever, Hacıbey Temur, Hamit Umut Baran, Nazım Doğan ve Şilan Tekmenürey'in yargılandığı bir başka dava açıldı.


İki dosyanın birleştirilmesi sonucu Antalya 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada yargılanan sanık sayısı 12'ye ulaştı. 103 yıl hapis cezası istemiyle yargılanan sanıklardan Ayşe Deniz Karacagil, yasa dışı yollardan yurt dışına çıkarak terör örgütü PKK'ya katılmıştı.


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS