Ayakkabı kutulu eylemler yayılıyor

Ayakkabı kutulu eylemler yayılıyor

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla başlayan protestolar birçok kentte devam ediyor. Afyon'da AK Parti binasına ayakkabı kutusu bırakmak isteyen protestoculara "çevreyi kirletmekten" işlem yapıldı.

Afyonkarahisar'da bir grup AK Parti İl Başkanlığı binası önüne ayakkabı kutusu bırakmak istedi. Ancak kutuyu bırakan iki kişi hakkında çevreyi kirletmekten işlem yapıldı.

Afyonkarahisar Cumhuriyet Platformu üyeleri, bakan çocukları ve işadamlarının adının karıştığı operasyonun ardından ayakkabı kutularıyla eylem yaptı. Grup, AK Parti İl Başkanlığı'na yürüyen grup hükümet alehinde slogan attı.

Basın açıklamasının ardından grup il binası önüne ayakkabı kutusu bırakmak istedi. Ancak polis izin vermedi.

Gruptan 2 kişi boş kutuları bina önüne bırakınca polis iki kişiye, çevreyi kirlettikleri gerekçesiyle Kabahatlar Kanunu'na göre işlem yaptı.

Ankara'da tabut ve ayakkabı kutularıyla yürüyüş

Ankara'da Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyesi bir grup son dönemde operasyonla ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet iddialarını tabut ve ayakkabı kutularıyla protesto etti.

Kızılay Güvenparkta, son dönemde operasyonla ortaya çıkan yolsuzluk ve rüşvet iddialarını tabut ve ayakkabı kutularıyla protesto eden TGB üyeleri bir araya geldi.  Grup üyeleri yanlarında getirdikleri, üzerine dolar yapıştırdıkları ayakkabı kutularından yapılan tabutu başbakanlık binasına bırakmak için yürüyüşe geçtikleri sırada polis engeli ile karşılaştı.  Başbakanlık binasına gitmesine izin verilmeyen grup, daha sonra burada bir basın açıklaması yaptı. Grup adına yapılan açıklama da, rüşvet ve yolsuzluk iddiaları protesto edildi.

Başbakanlık binasına gitmelerine izin verilmeyen grup, omuzlarında taşıdıkları tabutu, polis barikatının önüne bırakarak olaysız dağıldı.

Mersin'de protesto

Mersin'de Halkevleri ile Öğrenci Kolektifleri üyeleri, yolsuzluk ve rüşveti skeçle protesto etti.

Halkevleri ve Öğrenci Kolektifleri üyesi yaklaşık 50 kişi, Çankaya Mahallesi'nde bir araya geldi. 'Hepiniz defolun bu ülke bizim' pankartının yanı sıra 'Babam sağ olsun', 'Siz çocuklarınızı, biz halkın parasını yedirtmeyiz', 'Hırsızların başı bulundu: Yürütmenin başı', 'ODTÜ'lülerden Bakan Çağlayan'a; 'ODTÜ'ye gitmeyin komünist olursunuz' diyenin oğlu hırsız çıktı. Yanımıza gelseydi hırsız olmazdı' dövizleri açan grup, 'AKP'den hesabı gençlik soracak', 'Gün gelecek devran dönecek, AKP'den hesabı gençlik soracak' ve 'Hırsız var' sloganları atarak, Atatürk Caddesi'nden yürüyüp Uray Caddesi'ndeki Halk Bankası önüne geldi. Gruptakiler, ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan tiplemesiyle 'Var mısın yok musun?' skeci oynadı.

Skecin ardından söz alan Halkevleri Şube Başkanı Şamil Işıkcevahir, Bakan Çağlayan'ın halk tarafından seçilerek Meclis'e gönderildiğini ancak yoğunluğu nedeniyle Mersin'deki işsizlik sorunu, öğrencilerin harçları ile ilgilenemediğini belirterek, "Bakan Çağlayan'ın daha önemli işleri vardı, o milyonculukları nasıl kaçıracağını düşünüyordu. Daha önce Halkevciler, hırsızlığa, talan sözcülük yapanların Mersin sokaklarında yerinin olmadığını söylediler. Halkevleri üyeleri geçen hafta Bakan Çağlayan'a yumurta attıkları için yargılandılar. O gençleri kutluyorum, nasıl da öngörüleri sağlammış. Daha hazırlık dosyaları ortaya çıkmadan Zafer Çağlayan'ı hırsız ilan ettiler" dedi.


Şanlıurfa'da 'ayakkabı kutulu' eylem

Şanlıurfa'da bir grup genç, Halk Bankası önüne boş ayakkabı kutularına soğan ve patates bırakarak yolsuzluk ve rüşvet operasyonunu protesto etti.

Yapılan yolsuzlukları protesto etmek isteyen 10 kişilik grup, ellerinde boş ayakkabı kutularıyla Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan Halk Bankası önünde eylem için toplandı. 'Hırsız var' yazılı dövizleri banka önünde açan grup, daha sonra yanlarında getirdikleri boş ayakkabı kutularını yere bırakıp para saklayamadıklarını, onun yerine soğan sakladıklarını söyledi. Eylemde herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken polis ise göstericilere bankadan ve çevreden müdahale olmaması için önlem aldı. Grup, daha sonra banka önünden ayrıldı.

Konya'da ayakkabı kutulu eylem

Konya'da, İşçi Partisi ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri, İstanbul merkezli yapılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna dikkat çekmek için ayakkabı kutulu eylem yapıp hükümeti istifaya davet etti.

Zafer Meydanı'nda toplanan İşçi Partisi ve TGB üyesi yaklaşık 50 kişi, 2 bakanın oğlunun da tutuklandığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonu ile ilgili protesto gösterisi düzenledi. Ellerinde 'Çocuklarınıza çalmayı değil, çalışmayı öğretin', 'Hırsızların bir imparatoru var, hesabı millet sorar', 'Hükümet istifa, halk iktidara', 'Hükümet çökmüştür, kanalizasyon patlamıştır' yazılı döviz taşıyan grup, bir süre 'Birleşe birleşe kazanacağız', 'Yolsuzlardan hesabı gençlik soracak, hükümet istifa' sloganı attı.

Grup adına açıklama yapan İşçi Partisi Konya İl Başkanı Kazım Koçer, "Yaşananlar basit bir yolsuzluk olayı değildir. Vurgun rejimleri halkın karşısında artık çırılçıplaktır. Devlet çıkar çetelerinin elinde mafyalaşmıştır. Okyanus ötesinden yönetilen tertip çetesi Abdullah Gül'ün de içerisinde yeni bir plan peşindedir. Yeni figüranlar, yol yakınken dönün. Pişman olursunuz" dedi.

Grup, operasyonda tutuklanan Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde ayakkabı kutuları içinde para bulunmasına da dikkat çekmek için yerde bulunan ayakkabı kutularını tekmeleyip üzerine bastı. Grup daha sonra sessizce dağıldı.

 

Bolu'da yolsuzluk protestosu


Bolu'da, Halk Bankası'nın önünde toplanan yaklaşık 200 kişi, 'Hırsız var', 'Her yer kutu, her yer soygun' sloganları atıp yolsuzlukları protesto etti.

Hükümet Meydanı'nda toplanan yaklaşık 200 kişi, İzzet Baysal Caddesi'nde yürüdü. Aralarında sendika temsilcileri ve öğrencilerin bulunduğu grup, 'Bu pisliği halk temizleyecek', 'Bu pisliği devrim temizler', 'Siz iyi bilirsiniz milyonları', 'Hükümet istifa' yazılı pankartlar ve dövizler açtı. Düdük çalıp, 'Hırsız var', 'Her yer kutu, her yer soygun' sloganları atanlar, Halkbank önünde toplandı. Bir kişi ayakkabı kutusu açarak para topladı.

Eğitim-Sen Bolu Şube Başkanı Dursun Yenin, yaptığı konuşmada, "Onlar hırsızlar, dolandırıcılar, egemenlik kavgası yapanlar kendi oynadıkları iktidar oyununda bizleri seyirci kalmaya zorluyorlar. Seyirci olmayacağız. AKP'nin yolsuzluklarına, hırsızlığına, dolandırıcılığına ve halkı soymasına karşı sessiz kalmayacağız" dedi.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS