Ayakkabıları çaldıran tamirciye 8 bin lira ceza

Ayakkabıları çaldıran tamirciye 8 bin lira ceza

Antalya'da 45 yıllık ayakkabı tamircisi Halit Akbulut, 2011 yılında kendisine bırakılan bir ayakkabıyı kaybedince müşterisi dava açtı. Mahkeme Akbulut hakkında 10 ay hapis ve 2 bin lira adli para cezasına hükmetti, Yargıtay kararı onadı. Akbulut, 3 Nisan'a kadar 8 bin lira ödeyemezse hapse girecek.

Antalya'da 9 yaşında çırak olarak başladığı ayakkabı tamirciliğinde 45 yılı geride bırakan 54 yaşındaki Halit Akbulut, 2011 yılında kendisine tamir için bırakılan spor ayakkabıyı kaybetti.

Oğluna ait ayakkabının kalıbını küçültmek için bırakan Gülgün Uslu, ayakkabıları almaya gittiğinde vitrinden çalındığını öğrendi. Akbulut, ayakkabılarının 3 gün yanında misafir ettiği H.K. tarafından alındığını düşündüğünü ve bu kişi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunacağını söylemesine rağmen Uslu'yu ikna edemedi. Uslu, Akbulut hakkında davacı oldu.

Antalya 11'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılama başlarken, Akbulut'un iddiasına göre tebligatlar kendisine ulaşmadığı için duruşmalara katılamadı. Akbulut, 12 Haziran 2011 milletvekili seçimlerinde oy kullanmak için gittiği sandık başında gözaltına alındı ve geceyi nezarethanede geçirdi. 

Yargıtay 5 yıl sonra onadı

Yargılama sonunda Akbulut, 'hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak' suçundan 10 ay hapis ve 2 bin lira adli para cezasına mahkum edildi. Hapis cezası da 6 bin lira para cezasına çevrildi. Akbulut, yerel mahkemenin kararını temyiz etti, ancak Yargıtay 5 yıl sonra hakkındaki kararı onadı.

Ödeme için son tarih 3 Nisan

Halit Akbulut, 4 Mart günü Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan toplam 8 bin lira ödeme emrinin kendisine ulaştığını söyledi. Ödeme için 30 gün süre tanındığını belirten Akbulut, 3 çocuk babası olduğunu ve ekmek parasını güçlükle kazandığını belirterek şunları söyledi:

"Aynı zamanda şeker ve yüksek tansiyon hastayım. Bu olaydan sonra kalp krizi geçirdim. 3 Nisan'a kadar bu parayı ödemediğim takdirde hapis yatmak zorunda kalacağım. Bu parayı kazanmam mümkün değil."

150 lira istemişti

Akbulut daha önce verdiği bir röportajda tamir için bırakılan ayakkabıyı sahibine teslim edemeyince ücretini ödemek istediğini müşterinin kendisinden 150 lira talep ettiğini söylemişti. Eskimiş ve tamir görmüş bir ayakkabı için 150 lira ödemek istemeyen tamirci şimdi 8 bin lira cezayı ödemezse hapse girecek. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS