AYM Başkanvekili: Kara kara düşünüyoruz

AYM Başkanvekili: Kara kara düşünüyoruz

AYM Başkanvekili: Kara kara düşünüyoruz

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Prof. Yıldırım, 15 Temmuz'dan sonra AYM'ye yapılan bireysel başvuru sayısının 45 bine ulaştığını, bunun yıl sonuna kadar 100 bini bulmasını beklediklerini söyleyerek, "Bu kadar başvuruyu değerlendirmek gerçekten çok zor iş. Biz kara kara düşünüyoruz" diye konuştu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) tarafından Sezai Karakoç Kültür Merkezi'nde, 'Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru temel hak ve özgürlüklerin anayasal çerçevede korunması' konulu konferans düzenlendi. Vali Ali Kaban ile diğer protokol üyelerinin dinleyiciler arasında yer aldığı konferansta konuşan Anayasa Mahkemesi Başkan Vekili Prof. Dr. Engin Yıldırım, Anayasa Mahkemesi'nin 1980'li yıllarda bir takım özelleştirme konularında verdiği kararlar,.1990'lı yıllarda siyasi partiler için verdiği kapatma kararları, daha sonra  başörtüsü ve 367 kararlarının çok tartışıldığını söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin sokaktaki vatandaşla tanışmasının bireysel başvuru sisteminin kabul edilmesiyle gerçekleştiğine işaret eden Prof. Dr. Yıldırım, şöyle konuştu:

Türkiye için önemli bir adım

"Bu aslında Türkiye için çok önemli bir büyük adım. Eylül 2012'den itibaren bireysel başvurular alınmaya başladı. Bireysel başvurular yılda ortalama 20 bin civarında geliyordu. Biz bunların yüzde 75'ini bir yıl içinde sonuçlandırmaya başlamış idik. Ta ki, 15 Temmuz'a kadar. 15 Temmuz'a kadar gayet iyi işleyen, gelen başvuruların yıllarca beklemeden en geç 1-1.5 yıl içinde karara bağlandığı bir sistem kurulmuştu. Fakat yıllık 20 bin olan başvuru sayısı şuan 75 bini buldu. Bunun yaklaşık 45 bini, 15 Temmuz'dan sonraki olan olaylarla ilgili. Tutuklamalar, mülkiyete el koymalar, kamudan işten çıkarmalarla ilgili bireysel başvurular. Muhtemelen yıl sonuna kadar bu rakam 100 bini bulur. Çünkü bizim yıllık 20 bin başvurumuz vardı, bu 15 Temmuz olaylarından sonra 45-50 bin. Yeni Kanun Hükmünde Kararnameler geliyor, işten çıkarmalar oluyor o başvuruları da düşünürseniz 100 bine gelecek. 100 bin başvuruyu değerlendirmek gerçekten çok zor bir iş. Biz kara kara düşünüyoruz. Çünkü günde ortalama belli bir sayıda dosyanın sisteme girmesi lazım. Bunda bile sıkıntı yaşanıyor."

'2014 dosyalarını inceliyorduk'

15 Temmuz'dan önce 2014 dosyalarını bitirmeye çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Yıldırım, "100 bin başvuru gerçekten büyük sorun. Almanya Anayasa Mahkemesi'ne yıllık başvuru sayısı 7 bin civarında. İspanya Anayasa Mahkemesi'ne yıllık başvuru sayısı 10 bin civarında. Türkiye'de ise neredeyse 10 katı. O ülkelerde bile rakamlar çok yüksek gözüküyor" dedi.'