AYM, Mehmet Baransu'nun başvurusunu ''kabul edilemez'' buldu

AYM, Mehmet Baransu'nun başvurusunu ''kabul edilemez'' buldu

Anayasa Mahkemesi, gazeteci Mehmet Baransu'nun cezaevi şartlarından dolayı yaptığı hak ihlali başvurusunu ''başvuru yollarının tüketilmemiş olması'' nedeniyle kabul edilemez buldu.

Mehmet Baransu, tutuklanıp cezaevine konulması sonrası tecrit edilerek tek kişilik bir odada tutulması ve bazı imkanlardan yoksun bırakılması nedeniyle işkence ve kötü muameleye maruz kaldığını belirterek Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.


AYM, başvuruyu karara bağladı. Gerekçeli kararda Barunsu'nun, yürürlükte bulunan kanunlarda etkili bir idari ya da yargısal başvuru yolu öngörülmediğini ileri sürerek bireysel başvuruda bulunduğu kaydedildi. Bireysel başvurunun ikincil nitelikte bir kanun yolu olduğunu ifade eden AYM, bireysel başvuruda bulunulabilmesi için olağan kanun yollarının tüketilmesi gerektiğini vurguladı.


AYM'nın gerekçeli kararında ayrıca şu ifadeler yer aldı: "Başvurucunun şikayetlerini ve varsa bu konudaki kanıtlarını öncelikle ve süresinde yetkili ve idari yargısal mercilere iletmeden, hak ihlali iddialarını öncelikle bu makamların değerlendirmesini ve çözüme kavuşturmasını beklemeden doğrudan AYM'ye bireysel başvuruda bulunduğu anlaşılmaktadır."


AYM, Barunsu'nun başvurusunu, 'başvuru yollarının tüketilmemiş olması' nedeniyle kabul edilemez buldu. AYM kararı oybirliği ile aldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS