AYM'den ihlal kararı

AYM'den ihlal kararı

Anayasa mahkemesi, ergenekon, erzincan'daki irticayla mücadele eylem planı gibi davaları doğrudan etkileyebilecek çok önemli bir ihlal kararına imza attı. Resmi gazetede yayımlanan karara göre bundan sonra davalarda verilen mahkumiyetler yalnızca kimliği açıklanmayan gizli tanığın ifadesine dayandırılamayacak.

Anayasa Mahkemesi gizli tanık konusunu, Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanarak gizli tanık ifadesiyle mahkum edilen Baran Karadağ'ın bireysel başvurusu üzerine değerlendirdi. 


Yüksek mahkeme gizli tanığa ilişkin olarak, "mahkûmiyet kararı yalnızca kimliği açıklanmayan tanığın ifadesine dayandırılamayacağı gibi bu ifade mahkûmiyetin belirleyici delili konumuna da yükseltilemez" dedi. 


Ve sonuç olarak da verilen mahkumiyet kararının belirleyici ölçüde gizli tanığın ifadesine dayanması, tanığın kimliğinin neden gizlendiği hususunda bir gerekçeye yer verilmemesi ve tanığın menfaatleriyle sanığın savunma hakkının adil bir şekilde dengelenmediği gerekçesiyle adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine karar verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS