hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  AYM'den Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerine iptal

  AYMden Öğretmenlik Meslek Kanununun bazı maddelerine iptal
  expand

  Anayasa Mahkemesi, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun bazı maddelerinin iptaline karar verdi. Konuya ilişkin gelişmeleri aktaran CNN TÜRK muhabiri Paşa Alyurt, bahsi geçen maddelerin tamamının değil, bu 6 maddedeki bazı düzenlenmelerin iptal edildiğini aktardı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anayasa Mahkemesi (AYM), 7354 sayılı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda bazı maddelerin iptaliyle ilgili yapılan başvuruyu karar bağladı.

  CHP’nin iptal taleplerine değinen ve Yüksek Mahkeme Kurulu’nda 15 üyenin bu maddeleri görüştüğünü aktaran CNN TÜRK muhabiri Paşa Alyurt, "Yapılan değerlendirmeler sonucunda 6 maddedeki bazı düzenlemelere iptal yönünde karar çıktı. Bütün maddelerin iptal edilmesi yönünde bir karar alınmış değil." dedi.

  İHA'da yer alan habere göre iptal edilenler arasında şunlar yer aldı:

  “Aday öğretmenlerin Adaylık Değerlendirme Komisyonu tarafından yapılan değerlendirme sonucu mesleğe atanması, Aday Öğretmen Yetiştirme Programı'na bahanesiz olarak katılmayanlar ile bu program sonunda Adaylık Değerlendirme Komisyonunca yapılan değerlendirmede başarısız olanların atanamayacağına ilişkin hükümler yer aldı. Öğretmenlerin adaylık sürecinde yetiştirilmelerine esas Aday Öğretmen Yetiştirme Programı ve Adaylık Değerlendirme Komisyonunun oluşumu ile aday öğretmenlik sürecine ilişkin diğer usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesi ile öğretmenlik mesleği kariyer basamaklarında ilerlemeye ilişkin usul ve esasların yönetmelikle düzenlenmesine ilişkin hükümler de iptal edildi.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Anayasa Mahkemesi ayrıca, “Kanun'un 6. maddesinin 1 numaralı fıkrasının b bendinde yer alan uzman öğretmenlere yönelik "mesleki gelişim alanlarında uzman öğretmenlik için öngörülen asgari çalışmaları tamamlamış olan" ifadesi ile aynı Kanun'un 6. maddesinin 2 numaralı fıkrasında yer alan başöğretmenlere yönelik "ve mesleki gelişim alanlarında başöğretmenlik için öngörülen çalışmaları tamamlayanlar" ibaresinin iptaline karar verdi.

  Gerekçeli karar ise ilerleyen günlerde yazılacak.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow