Son Dakika

Ayşe Baykal: Barbaros Şansal vatan haini mi?

A A

09.01.2017 - 07:06 Son Güncelleme:

Yılbaşı gecesi yaptığı paylaşım nedeniyle tutuklanan Barbaros Şansal'ı hararet ettiği için eleştiren Hürriyet yazarı Ayşe Baykal, tutuklanmasına karşı olduğunu köşesinde yazdı. İşte Ayşe Baykal'ın o yazısı:

Ayşe Baykal: Barbaros Şansal vatan haini mi?

Barbaros Şansal, tutuklandı

Barbaros Şansal’ın, Türkiye’ye hakaret videosuna (ben böyle tanımlıyorum) katılan birçok kişi vardır ülkemizde. Hatta Şansal’ı cesur bulup söylenemeyenleri söylediği için takdir eden de vardır.

Öncelikle, tanıdığı ve inandığı birinin başına gelen olumsuzlukta “Bana ne?” demeyip sahip çıkan insanlara saygımın sonsuz olduğunu söylemek isterim.

Ama adil olmak lazım. Şansal çok iyi bir insan olabilir ama iyi olması ettiği hakareti haklı kılmayacağı gibi yaptığı bir yanlış da geçmiş iyiliklerini silmez. Son zamanlarda öfkesine yenik düşen ve sosyal medya aracılığıyla sert paylaşımlarda bulunan bir sürü vatandaşımız var.

Bir paylaşım yüzünden linç edilen vatandaşların arasında sicili temiz olanlar yok mu hiç? Kusura bakmayın ama onlar kadar suçludur Şansal.

Şansal, söz konusu konuşmayı arkadaş ortamında yapmış olsa ve gizli olarak görüntülenip paylaşılsa anlarım ama ağıza alınmayacak hakaretleri videoya çekip sosyal medyadan paylaşmasını anlamam.

Hadi diyelim ki iktidara kızgınsın, milletinin tepkilerine veya tepkisizliklerine öfkelisin tamam da “b….. boğul Türkiye!” ne demektir?

Eleştirmenin de bir adabı vardır… Şansal’ı tanıyanlar, ona kefil olanlar sahip çıkabilirler ama kahraman ilan edip, neredeyse muhalefet partisine genel başkan yapacak seviyede takdir etmeleri şikâyetçi oldukları “kutuplaşmayla” bağdaşmıyor açıkçası.

Şansal’ın videosu onu vatan haini yapar mı? Kesinlikle hayır. Tutuklanmasına bile karşıyım şahsen. Türkiye’ye gönderilmesini ve havalimanında linç edilmesini de anlamıyorum. Nasıl ki sosyal medya paylaşımlarında “oh olsun” söylemlerine karşı sert tepki oluşturduysak bu linç girişimlerine karşı da aynı tepkiyi oluşturmalıyız. Bir hukuk devletiysek gerektiği gibi davranmak mecburiyetindeyiz.