hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı bina nedir?

  Az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı bina nedir
  expand

  Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde hasar tespit çalışmaları gündemde yer almaya devam ediyor. Peki, raporlarda yer alan az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı bina nedir? İşte detaylar.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Hasar durumu detayları deprem bölgesinde evlerinin durumunu merak eden vatandaşların gündeminde yer alıyor. 6 Şubat'ta meydana gelen üzücü deprem hadisesi sonucunda birçok ev yıkıldı ya da kullanılamaz hale geldi. Kahramanmaraş merkezli deprem toplamda 11 ilde ciddi hasara yol açtı. Binlerce bina yıkılırken bazıları kullanılamaz hale geldi ve ağır hasarlı duruma düştü. 

  HASAR TESPİTİ HAKKINDA

  Hasar tespit, meydana gelen deprem gibi afetler sonrası mimar ve mühendislerden oluşan teknik heyet tarafından depremin binaya verdiği hasarın gözlemsel olarak değerlendirilerek hasarsız, az, orta, ağır/yıkık olarak sınıflandırılması işlemidir.

  HASARSIZ BİNALAR:

  Deprem nedeniyle herhangi bir hasar meydana gelmeyen binadır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve Kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

  AZ HASARLI BİNALAR:

  Deprem nedeniyle binanın boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile duvarlardan düşen sıvaların olduğu binalardır. (Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez.) Binanın kullanılmasında bir sakınca yoktur.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ORTA HASARLI BİNALAR:

  Deprem nedeniyle binanın duvarlarındaki yarıklar ile taşıyıcı elemanlardaki ince çatlakların olduğu binalardır. Depremden önce oluşan binadaki hasarlar ve kusurlar değerlendirilmez. “Orta” hasarlı yapıda taşıma gücündeki azalma giderilmeden (yapı onarılmadan) ya da güçlendirilmeden yapı kullanılmamalıdır. Eşyaların tahliyesi gerçekleştirilebilir.

  Az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı bina nedirAĞIR HASARLI BİNALAR:

  Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının/ayrılmaların olduğu binalardır. Ağır hasarlı yapıların onarılmaz taşıma gücü kaybı ve geri (dayanım ve ekonomik açısından) alınamaz hasarları olan binalar olarak tanımlanır.

  ACİL YIKILACAK BİNALAR:

  Deprem nedeniyle binanın taşıyıcı elamanlarının büyük oranda kalıcı yer değiştirerek kısmen veya tamamen yıkıldığı binalardır. Hiçbir şekilde kullanılması mümkün olmayan bu binaların içine girilemez ve eşyaların tahliyesi gerçekleştirilemez.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow