Aziz Güler'in cenazesi Türkiye'de

Aziz Güler'in cenazesi Türkiye'de

Aziz Güler'in cenazesi Türkiye'de

Rojava'da IŞİD'le savaşırken 21 Eylül'de hayatını kaybeden Aziz Güler'in cenazesinin Türkiye'ye geçişine izin verilmiyordu. Yasak bugün ortadan kalktı ve cenaze sabah saatlerinde Suruç üzerinden Şanlıurfa'ya getirildi. Cenaze daha sonra defnedilmek üzere İstanbul'a gönderildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nin karşısındaki PYD denetimindeki Suriye'nin Rasulayn ilçesinde IŞİD militanlarının yerleştirdiği mayına basarak yaşamını yitiren 'Rasih Kurtuluş' kod adlı Aziz Güler'in 2 aydır Suriye'de bekletilen cenazesinin Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun oluruyla Türkiye'ye getirilmesine izin verildi.

Ceylanpınar'ın karşısındaki Suriye'nin Haseki kentinin Rasulyan ilçesinde IŞİD militanlarının döşediği mayına basarak 21 Eylül'de yaşamını yitiren PYD'nin Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) Komutanı Aziz Güler'in cenazesi aradan geçen 2 aylık süreçte Türkiye'ye getirilemedi.

Yakınları Güler'in cenazesinin getirilmesi için imza kampanyası başlatarak konuyu Anayasa Mahkemesi'ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurmuştu.
IŞİD'den ABD'ye videolu tehdit: "Times Meydanı'nı vuracağız"
Başbakan'ın izniyle cenaze getirildi

Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) eski MYK üyesi de olan Aziz Güler'in cenazesi Başbakanlığın verdiği onayın ardından sabaha karşı Resulyan'daki Roj Hastanesi morgundan alındı ve Suruç'taki Mürşitpınar Sınır Kapısı geçirilerek, otopsi için Şanlıurfa Adli Tıp Kurumu'na getirildi.

Burada otopsisi tamamlanan Güler'in cenazesi, Mehmet Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna konuldu.

Cenaze İstanbul'da

Türk Hava Yolları'na ait uçakla saat 21.50'de İstanbul'a getirilen Aziz Güler'in cenazesi Kargo terminalinde ailesi ve yakınları tarafından teslim alındı. Sloganlarla cenaze aracına bindirilen Aziz Güler'in cenazesi buradan Gazi Mahallesi'ne götürüldü.

Suriye'de 59 gündür bekletilen Aziz Güler'in cenazesinin sınırdan geçirilmesiyle Şanlıurfa'ya gelen babası Mehmet ve kardeşi Ersin Umut Güler, kendilerine destek verenlere teşekkür etti.

Aziz Güler'in cenazesinin getirilmesi için ailesinin kendilerine 50 gün önce müracaat ettiğini ifade eden Türkiye Barış Meclisi Sözcüsü Hakan Tahmaz, "Bizler, hükümet nezdinde çeşitli girişimlerde bulunduk. Bu konuda ailede bir dizi görüşmelerde bulunmuştu. Biz insanı bir görev olarak ilgili kurumlarla temasa geçtik. Aziz Güler'in cenazesi sayın başbakanımız Ahmet Davutoğlu'nun oluruyla getirildi. Yine bakanlar ve Kamu Güvenlik Müsteşarlığıyla yapılan görüşmelerimiz etkili oldu" dedi.

Ersin Umut Güler ise, ağabeyinin cenazesinin Türkiye'ye getirildiğini sosyal paylaşım sitesindeki hesabından duyurdu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı


Halen Şanlıurfa'da tutulan Aziz Güler'in cenazesinin akşam saatlerinde İstanbul'a götürüleceği bildirildi.