Bahçeli: "Ucu kime dokunursa dokunsun..."

Bahçeli: "Ucu kime dokunursa dokunsun..."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İstanbul'daki yolsuzluk operasyonuyla ilgili, "Sürdürülen adli soruşturma nereye uzanırsa uzansın, ucu kime dokunursa dokunsun mutlaka sonuna kadar götürülmelidir" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Organize Suçlarla Mücadele ve Mali Şube ekiplerince kamu ihalelerine fesat karıştırma ve rüşvet iddiaları kapsamında şimdiye kadar 49 kişinin gözaltına alındığını belirtti.


Aralarında "yandaş" işadamları, bakan çocukları, AK Partili danışman ve bürokratların, AK Partili Fatih Belediye Başkanının ve bir kamu bankası genel müdürünün de bulunduğu şüphelilerin çok vahim suçlamalarla soruşturma sürecine dahil edildiklerini kaydeden Bahçeli, şu görüşleri savundu: "İstanbul'daki yolsuzluk operasyonu bir kez daha göstermiştir ki hükümet boyunu aşan kir ve karanlık işlere bulaşmış, çıkar ilişkilerinin, kul ve yetim hakkını gasbeden ahlaksızlıkların merkez üssü haline gelmiştir.

Nitekim Başbakan Erdoğan'ın yönetimi altında Türkiye resmen, yolsuzluğun, yoksulluğun ve yasakların hakimiyeti altına girmiştir. Allah'tan korkmaz, kuldan utanmaz hırsızlar, yağmacılar, talancılar, hortumcular, yan kesiciler, komisyoncular, tefeciler ve tufeyliler AKP hükümetinin etrafında öbek öbek toplanmışlar, aynı amaca doğru yönelmişlerdir.

Şu günkü şartlarda, hükümetin sevk ve idare ettiği yolsuzluk ve hukuksuzluk kervanı gizlenemeyecek, saklanamayacak ve örtülemeyecek kadar büyümüş, kökleşmiş, her tarafı sarmıştır. Kara para zincirinin halkaları, gayrimeşru gelir kapılarının parçaları, yasa dışı yollarla servet üstüne servet edinen mafyatik yapılanmaların uzantıları AKP'ye tam olarak sızmış ve hatta ele geçirmiştir. İstanbul'da yürütülen ve çok ayaklı devam eden yolsuzluk soruşturması bunu bir kez daha ispatlamıştır."


"Herkes mücadele etmeli"


Sürdürülen adli soruşturma nereye uzanırsa uzansın, ucu kime dokunursa dokunsun mutlaka sonuna kadar götürülmesi gerektiğini ifade eden Bahçeli, Türkiye'nin yolsuzluklarla hesaplaşması, temiz toplum, temiz yönetim ve temiz siyaset için herkesin samimi şekilde mücadele etmesi gerektiğini kaydetti.


Bahçeli, kanunsuzluklarla baş edebilmek ve yolsuzluk damarlarını kökünden kesip atabilmek için bu tarihi fırsatın heba edilmemesi gerektiğini belirterek şu görüşleri ileri sürdü: "AKP'nin 11 yıllık iktidar süresinde defalarca yazılı ve görsel medyaya intikal etmiş iddialar ve şaibeler de devam eden hukuksal sürece eklemlenerek ülkemiz yolsuzlukların zincirinden kurtarılmalıdır.

Geldiğimiz bu aşamada, hükümetin tüm kirli çamaşırları, tüm hukuksuz, vicdansız ve kural tanımaz aşırmaları deşifre edilmelidir. AKP iktidarı millet önünde yargılanmalıdır. Gemicik sahiplerinden yumurtacılara, mısırcılardan enerji ortaklarına kadar kim varsa biriktirdikleri servetleri, şişkin banka hesapları, dünyalıklarını erken yaşlarda fazla fazla kazanmalarının derin sırları detaylı olarak mercek altına alınmalıdır.

Ayrıca söz konusu hukuki süreci, yıpratmak, sulandırmak ve rotasından saptırmak amacıyla gündemde sıcaklığını koruyan siyasi bir kutuplaşmaya, malum anlaşmazlığa ve sözde rövanşist bir çıkışa bağlamak en azından pişkinlik ve utanmazlık örneğidir. Meseleyi 'hükümet-cemaat' çekişmesine hapsetmek, yolsuzluklarla ilgili soruşturmayı zamanlama itibarıyla manidar bulup yakın geçmişteki iktidar tasarruflarına misilleme olarak yorumlamak son derece maksatlı, son derece kasti ve oldukça da akıl dışıdır.

Başbakan Erdoğan'ın 'tehditlere boyun eğmeyeceğiz' diyerek hedef saptırma girişimi, 'birilerinin topu tüfeği varsa bizim Allah'ımız var" ifadeleri suçüstü yakalanan ve üste çıkmaya gayret eden telaşlı bir zihniyetin çırpınışlarından başka bir şey değildir. Yolsuzlukları örtbas etmeye, milli irade dolandırıcılığıyla akılları karıştırmaya ve siyaset cambazlığıyla günahları örtmeye hiç kimse, hele ki Başbakan Erdoğan asla kalkışmamalıdır."

Milletin "çalan, çırpan ve haksızlıklarla menfaat temin eden" kim olursa olsun yakalarından tutulması ve hesap sorulmasını beklediğini kaydeden Bahçeli, partisinin soruşturmayı titizlikle ve büyük özenle takip edeceğini vurguladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS