Bakan Binali Yıldırım'dan HGS açıklaması

Bakan Binali Yıldırım'dan HGS açıklaması

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım HGS cezalarının bundan böyle SMS ile anında bildirileceğini açıkladı. Yanlış kesilen HGS cezalarının ise plakalardaki vidalardan kaynaklandığını söyledi. Rusya'nın uçuş ekiplerinden vize istemesinin keyfi olduğunu belirten Bakan Yıldırım "Uluslararası havacılık kurallarına uymadıklarını derhal hatırlatacağız" dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, basın mensupları ile kahvaltıda bir araya geldi. Gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Bakan Yıldırım: "Köprü ve otoyollardan geçen araç sayısı 150 milyondan 141 milyona düştü. Bunun sebebi Marmaray. Marmaray'da bugüne kadar 114 milyon yolcu taşıdık" dedi. 


Yanlış kesilen HGS cezaları 


HGS'deki yanlış trafik cezalarına açıklık getiren Bakan Yıldırım. "Yanlış okumalar var. Haklı olarak vatandaş diyor ki 'ben geçmedim neden bu ceza bana geldi?' Biz de merak ettik, sistemden kaynaklanan bir şey mi var diye. Arakdaşlar titiz bir çalışma yaptılar. Şu ortaya çıktı. Hatalı plaka uygulamaları. Normalde plakaların altta klipsleri var. Plakalar bu klipslerle geçiriliyor. Bu plakalarda hiçbir şey olmuyor. Bazı plakalara ise dıştan vidalama yapılıyor. "056"da 0'ın üzerine vida basıyor "856" diye okuma yapıyor" diye konuştu. SMS ile HGS ceza bildirimi


Bakan Yıldırım "HGS etiketi doğru noktaya yapıştırılamazsa da okuma yapılamıyor, ceza yazılıyor" dedi. Bakan Yıldırım cezaların bekletilmeden her cezalı geçişin SMS ile cep telefonlarına bildirileceğini söyledi. On gün içinde cezaya itiraz yapılırsa, ceza uygulanmayacağını, on günden sonra ceza uygulanabileceğini söyledi. Buna göre herkese üç ayda bir ceza bildirimleri yapılacak.


Bakan Yıldırım, gazetecilerin sorusu üzerine cezaların, en uzak mesafenin 10 katı yerine kullanılan mesafenin 10 katı esasına dayalı düzenleme yapılacağını söyledi. 


Rusya uluslararası havacılık kurallarına uymuyor


Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım Rusya'nın, Türkiye'den bu ülkeye giden havayollarının uçuş ekiplerine yönelik uygulamalarının havacılık kurallarına aykırı olduğunu ancak amaçlarının misilleme yaparak cevap vermek olmadığını söyledi.


Pegasus, Rusya'nın Türk taşıyıcılarına ait uçucu ekiplerden vize talep etmesi, ancak yapılan vize başvurularına cevap vermemesi gerekçesiyle bu ülkeye yönelik seferlerini 13 Ocak'a kadar iptal ettiğini duyurmuştu.


Bununla ilgili soruyu yanıtlayan Yıldırım, "Rusya'nın, hava yollarının uçuş ekibine uyguladığı iş uluslararası havacılık kurallarına aykırı" dedi. "Amacımız Rusya ile yaşadığımız krize misilleme yaparak cevap vermek değil" diyen Yıldırım, "Diplomatik kanallardan bunun yanlış olduğunu, Uluslararası Havacılık Örgütü normlarına uygun olmadığını derhal hatırlatacağız" dedi. 


Twitter cezası ne olacak?


Twitter ile ilgili soruları da yanıtlayan Yıldırım, yasalara uygun davranmayanlara cezai yaptırım uygulandığını ve bunun da devam edeceğini söyledi. Yıldırım "Yasalar çerçevesinde iş yapmalarını sağlamak ana gayemiz. Yeni bir yasa getirdik, uygulanmayan mahkeme kararlarına karşılık para cezası yoluna gidildi ve Twitter'a 150 bin TL'lik ceza kesildi ve Amerika'daki merkezine gönderdik, 30 gün tebligat süresi doldu. Bundan sonraki gelişmelere göre yasal olarak hangi adım atılacaksa o adımı atacağız. Vazgeçmemiz sözkonusu değil, burda ticaret yapan, hizmet veren herkes Türkiye'nin yasalarına göre iş yapmak zorundadır" dedi.  


Hızlı trene zam yok


Yıldırım, Ankara-İstanbul ve Konya-İstanbul hızlı tren hatlarında seyahat ücretlerine zam
yapılmayacağını da açıkladı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS