Bakan Eroğlu'ndan Cerattepe açıklaması: "Tespit ettik, ceza vereceğiz"

Bakan Eroğlu'ndan Cerattepe açıklaması: "Tespit ettik, ceza vereceğiz"

Bakan Eroğlu'ndan Cerattepe  açıklaması: "Tespit ettik, ceza vereceğiz"

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Öncüpınar Sınır Kapısı'nda incelemeleri sırasında gazetecilerin Artvin Cerattepe'de çevreci eylemine ilişkin sorusunu yanıtladı. Veysel Eroğlu, "Şu anda hiçbir ağaç kesilmedi ama maalesef o eylemcileri tespit edeceğiz cezalandıracağız. Yolu kapatmak için ağaç kesmişler. İlk defa eylem yapanlar kesti ağaçları orada ormandan. Yolu kapatmak için. Hatta yakmışlar, onları tespit edip gerekli cezayı vereceğiz" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Madenciliğe değil vahşi madenciliğe karşı olduklarını belirten Eroğlu, Cerattepe'deki açık işletmeye izin vermediklerini hatırlattı. Eroğlu, çevre tahrip edilmeyecek şekilde madenlerin çıkarılması işlenmesi gerektiğini, bunun Türkiye Ekonomisi açısından önemli olduğunu söyledi. Bakan Eroğlu şöyle dedi:

Fotoğraflarla Cerattepe'de 6.gün

Artvin'de Cerattepe'ye yürümek isteyenlere polis müdahalesi

"Artvin'de çıkarılacak olan bakır madeni için biz bir açık işletmeye müsaade etmedik. Galeri dediğimiz ne biliyor musunuz? Bir ağızdan girecek yeraltından bunu çıkaracak işletme orada yol da açmayacak. Mevcut yolu kullanarak belki iyileştirerek, teleferikle taşıyacak. Burada bakırın işlenmesi söz konusu değil. Sadece malzemeyi yeraltından galeri değimiz tünelden alarak teleferikle başka yere taşıyacak. Biz burada çevre ve ormanı korumak için gereken her şeyi yaptık. Daha başka tedbir almak gerekirse de alırız."