Bakan Fakıbaba: 205 büyük ova korumaya alındı

Bakan Fakıbaba: 205 büyük ova korumaya alındı

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 205 büyük ovayı ve böylelikle ülke genelinde 6,23 milyon hektarlık alanı koruma altına aldıklarını açıkladı.

Fakıbaba, büyük ovaların koruma alanı olarak belirlenmesiyle ilgili


"Bu kararla beraber koruma altına aldığımız büyük ova sayısı 205 oldu. Böylelikle ülke genelinde 6,23 milyon hektarlık alanı koruma altına almış olduk. Ayrıca ilk planda 38 ova olmak üzere yapacağımız yeni değerlendirmelerle bu yıl içinde koruma altına alacağımız büyük ova sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz.Büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovalarımız, adeta tarımsal sit gibi koruma altına alınmış oluyorlar. Bu ovalarımız artık amacı dışında kullanılamayacak; sadece tohumların atıldığı ve bereketin fışkırdığı topraklar haline gelecek.


Biz toprağımızı milli servet olarak görüyoruz. Bu doğrultuda topraklarımızın korunması ve geliştirilmesine yönelik diğer çalışmalarımızla beraber ülkemizde ekilmedik bir karış toprağın kalmamasını amaçlıyoruz. Bu konudaki çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde geliştirerek sürdürecek, böylelikle topraklarımızı verimli bir şekilde değerlendirmiş olacağız."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS