Bakan Kurum: Mevlana Meydanı; hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi olacak

Bakan Kurum: Mevlana Meydanı; hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, memleketi Konya'da düzenlemesi yapılan Mevlana Meydanı için, ''Mevlana Meydanı ve çevresi yeni çehresine kavuştuğunda; İngiltere’de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı; Almanya’da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı; Semerkant’ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı, Saraybosna için Tarihi Başçarşı Meydanı neyse Türkiye için de, dünya için de sevginin, hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi Mevlana Meydanı olacaktır" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bugün Konya'da Selçuklu Kongre Merkezi'nde düzenlenen  Mevlana Çarşısı ile Yeni Altın Çarşısı dönüşüm projeleri ve 82 bin metrekarelik alana inşa edilecek Millet Bahçesi'nin temel atla ve toplu açılış törenine katıldı. 

'MİLLET BAHÇEMİZİ 108 BİN METREKARELİK DEVASA ALANA YAPIYORUZ' 

Bakan Kurum, Konya'da yapılacak olan Millet Bahçesi'nin eski stadın bulunduğu 108 bin metrekarelik bir alana yapılacağını hatırlattı. Kurum, ''Millet bahçemizi, çocuklarımız için tenis kortu, basketbol sahası, satranç grubu, oyun alanlarıyla, yine gençlerimizin kitap okuyacakları millet kıraathanesiyle, göledi, Türk-İslam Bahçesi, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla Konya’mıza, Konyalı hemşerilerimize armağan edeceğiz. Yatırım bedeli 44.5 milyon lira olan bu millet bahçemizi, 108 bin metrekarelik devasa bir alanda yapıyoruz. Projemizi inşallah bu yılın ağustos ayında tamamlayıp sizlerin, Konyalı hemşerilerimizin, gençlerimizin hizmetine sunacağız. Yine bu millet bahçemizde, selâtin camileri gibi kültürümüzü, medeniyetimizi yansıtan çok güzel bir camimizi de Konyalı kardeşlerimizin hizmetine sunacağız. 23 metre kubbe çapıyla, 59 metre yüksekliğindeki 4 minaresiyle, açık avlusuyla birlikte 14 bin 400 kardeşimizin aynı anda saf tutacağı camimizin de temellerini bugün atıyoruz. Yeni millet bahçemiz, yeni camimiz, Konya için hayırlı uğurlu olsun" dedi.

MEVLANA MEYDANI DÜNYANIN ÖNEMLİ MEYDANLARI ARASINA GİRECEK

Konya'nın çehresini dünya ülkelerinin önemli merkezleri arasına gireceğini ifade eden Bakan Kurum, şunları söyledi:

''Ağaçları, binbir renkli çiçekleri, geniş yeşil alanlarıyla Mevlana Meydanı ve çevresi yeni çehresine kavuştuğunda İngiltere’de sanatın ve kültürün simgesi Trafalgar Meydanı, Almanya’da özgürlüğün simgesi Berlin Meydanı, Semerkant’ta ilmin ve sanatın simgesi Registan Meydanı, Saraybosna için Tarihi Başçarşı Meydanı neyse, Türkiye için de, dünya için de sevginin, hoşgörünün, vefanın ve vuslatın simgesi Mevlana Meydanı olacaktır" dedi.  

Bakan Kurum, canlı bağlantı yoluyla, temel atma ve proje başlangıçlarının startını verdi. 

AZEZ ŞEHİDİNİN 'CAMİ' VASİYETİ YERİNE GETİRİLDİ 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Suriye'nin Azez kentinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) ait üsse, 11 Ekim 2019 tarihinde PKK/PYD-YPG'li teröristlerin havanlı saldırısı sonucu şehit olan Piyade Uzman Onbaşı Yunus Mermer'in (25) kendi adına cami yaptırılması vasiyetinin yerine getirildiğini belirterek, Şehit Yunus Mermer Camii'nin açılışını gerçekleştirdi. O dönem oğlunun vasiyeti eline geçen Recep Mermer'in, taziye ziyareti sırasında kendisine bilgi verdiğini hatırlatan Bakan Kurum, "Eserlerin hepsinin bir önemi var ancak Şehit Yunus Mermer Camii'mizin önemi, değeri bizde çok farklı. Yunus kardeşimiz; Barış Pınarı Harekatı'nda ülkesi için fedakarca mücadele etmiş, şehit olmuş kardeşimizdir. Ailemizi ziyarete gittiğimizde, Yunus kardeşimizin hatıralarını, ismini yaşatacak evlerinin yakınında bir camiye isminin verilmesi talebini bize Hüseyin amcamız iletmişlerdi. Şehidimizin böyle bir vasiyeti vardı. Biz bugün hem Yunus şehidimiz adına hem de tüm şehitlerimiz adına onlara verdiğimiz sözü tutmanın mutluluğu ve gururu içindeyiz" dedi. 

Şehit babası Recep Mermer de tören alanında karşıladığı Bakan Kurum'a "Hem size hem Yunus'umuza sözümüzü tutuyoruz" deyip, teşekkür etti. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS