Bakan Yıldız: "Normalleşmeyi sağlamalıyız"

Bakan Yıldız: "Normalleşmeyi sağlamalıyız"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ülkenin istikrarı adına normalleşmenin sağlanması gerektiğini belirterek, "Yargı istismar aracı olarak kullanılmamalı" dedi.

Taner Yıldız, Kayseri'de, daha önce Genel Müdürlüğünü yaptığı Kayseri ve Civarı Elektrik Şirketinde (KCETAŞ) basın toplantısı düzenledi.

Bakan Yıldız, Türkiye'nin bir çok badirelerden geçtiğini, askeri darbe söylentileri başta olmak üzere bir çok olumsuzlukla kendilerinin tahrik edilmek istendiğini belirterek şunları söyledi:

"Askeri darbe söylentilerinden tutun, biraz da bu iş içerden tahrik edilelim istendi. Biz doğru yaptıkça güçleniriz. Böyle bir iktidarız. Bir çok konuda doğru yapan bir yapının yanlış yapmayacağına inancım tamdır. Sıkıntısı yok demiyorum vardır. Herhangi bir usulsüzlüğün makul görülmesi yoktur.

Biz yolsuzlukla, yoksullukla ilgili her konuda mücadele ettik ve etmeye devam edeceğiz. Siyasi mühendislik makul olmaz. Her ne kadar siyasi mühendislerin usulsuzlüklerini makul hale getirmez. Yetişme tarzımız kültürümüz nasıl davranacağımızın en açık göstergesi.

Bu işi yargı ve hukuk olmaktan çıkartıp siyasi ameliyata dönüşmesini doğru bulmayız. Tüm bu yaptığımız eylemlerin her birinin bize verdiği her görevi doğru yapmak zorundayız. Milletin bize verdiği yetkiyi kullarız. İktidarımızın siyaseti sürdüreceğini hep beraber göreceğiz."

"Normalleşmeyi sağlamalıyız"

Başbakan'ın oğlunun da adının karıştığı iddia edilen 2'nci operasyon söylentileriyle ilgili bir soruya Taner Yıldız şunları söyledi:

"Hangi şahıs olursa olsun, adı Taner olur Ahmet olur, bunları bize telkin edenler 11 yıldan beri konuşuyor. Yolsuzlukla ilgili bir hatırlatma olmadı. En üst düzeyde hassasiyetimiz var. Herhangi bir yolsuzluk veya usulsuzlük hiçbir zaman Türkiye'nin istikrarını hedef almamalıdır.

Bunların hiç biri siyasi bir darbeyi makul hale getiremez. Bizler askeri darbenin gölgesinde, parti kapatmanın gölgesinde istikrarı yakaladık. Siyasi istikrardan herkes yararlanıyor. Siyasi istikrar sadece Ak Parti'nin istikrarı değil, ülkenin istikrarıdır.

Bunu seçim sandıkları belirler. Oyun yüzde 50'sini vatandaş Ak Partiye verdi derken, diğer yüzde 50'nin de oyuna talip olmaktır. Bunu da siyasi istikrar için büyük resmi kaçırmadan hangi amaç ve gaye ile yapıldığını belirleyip gözden kaçırılmamasını istiyoruz.

Yargının doğru kullanılmasını ve siyasetteki gibi istismar aracı olarak kullanılmamalıdır. Türkiye'nin istikrarın kaybolmasının kimleri sevindirdiğini ve üzdüğünü gördüğümüz ortama gidiyoruz. Ülkenin istikrarı adına normalleşmeyi sağlamalıyız. Kaybeden Türkiye olmamalıdır. O yüzden bu istismarları ortadan kaldırmalıyız. Duruşumuz nettir."

"Köyümüze dönemeyiz"

Partide 3 dönem kuralının devam etmesi gerektiğini ifade eden Yıldız, gelecek kuşakların önünün açılması gerektiğini söyledi.

İktidara olan güvenin buradan geçtiğini belirten Yıldız, "Başbakanımız başta olmak üzere bu sürecin içinde olacaklarını söylemem lazım. Bu görevlerden sonra biz köyümüze dönemeyiz. Türkiye'nin istikarına başarısına her mevki ve makamda katkı konulabilir. Bu katkı sadece milletvekilliğiyle ilgili değildir" dedi.

"Zam yok"

Bakan Yıldız, elektrik ve doğalgaza zam yapılacağı konusundaki haberlere de tepki göstererek "Ocak şubat ve martta zam yapılmayacağını söyleyince üzülenler bile oldu. Maliyetlerimiz artı, döviz artışı bizi zorladı. Ama, vatandaşa ve sanayiciler açısından fiyat artışlarına direniyoruz. Biz yerli kaynaklardan daha fazla elektrik üretmeyi planlıyoruz. Yerli kaynaklara destek vermiyorsanız, doğalgazdaki artışı, döviz artışlarını, dengelediğimiz için zam yapmıyoruz. Serbest piyasada doğalgaz her ay sonu, elektrik üç ayda bir saptanır. Ocak, Şubat ve Mart ayında fiyatlarında artış olmayacağını söylüyorum. Vatandaşların ümitleriyle kimse oynamasın" diye konuştu.

Bakan Yıldız, kaçak elektrik kullanımının da önlenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bakan Yıldız, 3 Ocak'dan sonra TBMM'nin açılacağını ve TBMM gündeminde AK Parti grubunda seçimden önce elektrikle ilgili yasanın çıkacağını da sözlerine ekledi.

Kuzey Irak petrolü

Bakan Yıldız, "Bildiğiniz gibi 300-400 bin varille devam edecek bir transferden bahsediyoruz. Kerkük-Yumurtalık hattından geçen bir hattan söz ediyoruz. Genel bütçe dışında tutulan bir bütçeyi Iraklı kardeşlerimiz kendi aralarında yapıyor. Test çalışmalarını bitirdik. Merkezi hükümetin kendisinin tayin edeceği bir elemanla birlikte Kuzey Iraktan gelen petrol miktarı belirlenecek. Şeffaf ve güven içinde Irak'ın petrolleri dünya pazarlarına açılacak. Silopi ve Ceyhan'dan bir varil petrol dahi geçmiş olsa merkezi Irak'taki Bağdat hükümetinin haberi olacak" diye konuştu.
Halk Bankası'nın içinden geçtiği durumun süreci etkilemeyeceğini belirten Yıldız, "Her ne kadar finansman açısından etkilense bile kurumsal açıdan etkilenmeden kamu bankasındaki mevduatı Iraklı kardeşlerimizle birlikte tasarrufta olacak" dedi.

Enerji konusunda Hazar'da da yeni açılımlar olacağını belirten Yıldız, "Bizim Hazar projesinde 2 şapkamız var birincisi tüketici olarak, taşıma ücretinden kar elde edeceğiz. Sonuçta 2 milyon tonluk çelik boru kullanılacak. En az 5 bin kişi istihdam edeceğiz. Geçtiği 19 ile katkı sağlayacak" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS