Bakandan eczanelerle ilaç protokolü açıklaması

Bakandan eczanelerle ilaç protokolü açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, SGK ile eczaneler arasındaki protokolün 31 Mart'ta bitecek olmasına ilişkin konuştu. Türkiye Eczacılar Birliği ile muhtemelen yarın bir araya geleceklerini söyleyen Soylu, "Protokolün imzalanıp devam etmesi konusunda bir irademiz söz konusu" dedi. Soylu, eczanelerin cirolarını dikkate alan bir düzenlemeyle talepleri karşılamaya çalışacaklarını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, SGK ile eczaneler arasında yaşanan ilaç protokolüne ilişkin, "Çok az ciro yapan eczanelerin biraz daha desteklenmesi konusunda SGK ve Bakanlığımızın olumlu bir tavrı var. Daha az cirolu eczanelere daha yüksek bir katkı, daha yüksek cirolu eczanelere daha az bir katkıyla bir denge kurmaya çalıştık. Eczacılarımızla birlikte protokolün imzalanıp devam etmesi konusunda bir irademiz söz konusu" dedi.


Eczacıların SGK ile protokolü 31 Mart'ta bitiyor, ilaç kaosu kapıda


Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Yüksek Danışma Kurulu Toplantısı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu'nun katılımıyla gerçekleşti. Toplantı öncesinde gazetecilerin sorularını cevaplayan Bakan Soylu, eczanelerle imzalanan protokolün süresinin 31 Mart'ta doluyor olmasına ilişkin konuştu. Eczanelerin ticari işletme olduğunu hatırlatan Bakan Soylu, çok az ciro yapan eczanelerin desteklenmesi konusunda Bakanlığın ve SGK'nın olumlu bir tavrı olduğunu söyledi.


Nöbetçi eczaneler 'kepenk arkasından satış' uygulamasına başladı


"TEB ile yarın bir araya geleceğiz"


"Makul talepleri karşılayacağız" diyen Bakan Soylu, "Ekonomik talepler var. Kurun yükselmesinden kaynaklanan, aynı zamanda ilaç fiyatlarının yükselmesinden kaynaklanan kar payı artışı söz konusu. Bu konuyla ilgili TEB'e bir teklifte bulunduk. Bulunduğumuz tekliflerde mobil ilaçlarla ilgili, elde yapılan ilaçlarla ilgili onların istediği tekliflerle uyumlaştığımızı düşünüyoruz. Daha az cirolu eczanelere daha yüksek bir katkı, daha yüksek cirolu eczanelere daha az bir katkıyla bir denge kurmaya çalıştık. Muhakkak, Türk Eczacılar Birliği bunu kendi içinde değerlendirecek, muhtemelen yarın yine bir araya geleceğiz, tartışacağız" diye konuştu.


Kanser ilaçları artık yalnız hastanelerden alınabilecek


Protokol ne zaman yenilenecek?


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Soylu, SGK ile eczaneler arasında yeni protokolün imzalanmasına ilişkin de şunları söyledi:


"Biz öyle ümit ediyoruz. Biz eczacılarımızla birlikte protokolün imzalanıp devam etmesi konusunda bir irademiz söz konusu. Çok makul bir çalışma dönemi geçirdik, makul bir şekilde sonuçlanmasını hem bekliyor hem istiyoruz. Neticede şu bir gerçek, 24 bin 700 eczacı ile biz bugün sağlık hizmeti memnuniyetini en üst düzeye çıkarma konusunda paydaş bir şekilde çalışıyoruz. Halkımızda bu işten memnun, elbette bütün bu değerlendirmeler içerisinde onların da talepleri var. Bizim de yapabileceklerimiz kısıtlarımız var. Bütün bunların içerisinde uzlaşacağımızı düşünüyoruz."


Suriyeliler ilaçlarını nasıl alacak?


Bakan Soylu'ya Suriyeli mültecilerin ilaç ihtiyacının giderilmesine ilişkin de konuştu. Soylu, şunları söyledi:


"Suriyeliler'le ilgili eczanelerin karşı karşıya kalmış olduğu yoğunluktan kaynaklanan meseleyi açıklığa kavuşturalım. Neticede eczaneler burada özellikle Suriyeli kardeşlerimizin ticari faaliyetlerine arttırıyor. Burada reçetenin kontrolü ve bu kontrolle birlikte ödenmeleri söz konusu. Bu konu AFAD ve valiliklerle alakalı, SGK olarak biz burada bir meseleyi üzerimize aldık Başbakanın talimatıyla. Dün akşam Bakanlar Kurulu'nda da imzalandı. Sadece bu işe mahsus olmak üzere SGK'ya 110 eczacı alıyoruz. Suriyeler'le ilgili reçeteleri 8 vilayete dağıttık, oradaki müdürlüklerimizden de bu konuda yardımcı olmalarını talep ettik. Ankara'da çok yakın bir süreç içerisinde 110 eczacı Sağlık Bakanlığı ile birlikte prosedür çerçevesinde SGK'ya temin ederek, buradaki sistemimizi işler hale getireceğiz."


Taşeronlarla ilgili düzenleme


Taşeronlarla ilgili düzenlemenin ne zaman Meclis'e sevk edileceği ve sınavın nasıl olacağı sorusu da yöneltilen Bakan Soylu, "Hem Maliye Bakanlığı hem Çalışma Bakanlığı ortaklaşa değerlendirme yapıyorlar. Zannediyorum bu çalışma yakın bir bir zamanda sona erecektir. Çünkü diğer bütün bakanlarımız bir araya gelerek Maliye Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı'nın oluşturduğu ana sütun üzerinde son bir çerçevelemeyi yapıp kamuoyu ile paylaşacağız. Bizim başlangıçta söylediğimiz sınav zorunluluğu elbette temel şartlardan bir tanesi ama detayları önümüzdeki günlerde paylaşacağız" diye konuştu.


Toplu sözleşme sorusu


"Tüm işçilerin aynı haklardan yararlanacağını söylediniz ama bundan toplu sözleşmeden de yararlanacaklar, böyle mi olacak?" sorusuna ise Soylu, "Zaten sendikalı olacaklar. Şuanda hangi mali haklarla hangi maaşları alıyorlarsa o muadil eşit maaşla birlikte kamuda istihdam edilmeleri sağlanacak" cevabını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS