Bakırköy'de 1 Mayıs

Bakırköy'de 1 Mayıs

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü etkinliğinin düzenlendiği Bakırköy Halk Pazarı Alanı'na gitmek isteyenler üzeri arandıktan sonra alana alındı. Polis, Bakırköy Metro İstasyonu çıkışında arama noktaları kurdu. Metro yoluyla alana gelenlerin üzeri ve çantaları arandı. Etkinlik alanı üstünde ve çevresinde polis helikopterinin denetim yaptığı görüldü. Sağlık ekipleri de tedbir amaçlı bekletildi. Bu arada HDP'liler ile polis arasında arama noktasında çıkan tartışma arbedeye dönüştü, polis gruba müdahale etti.

İlk kez Bakırköy'de gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamalarına katılan sendikalara üye işçiler, üzerinde "1 Mayıs ruhuyla kölelik zincirlerini kıracağız", "İş, barış, adalet ve özgürlük için yürüyoruz", "Direniş kazanacak", "Her yer Taksim her yer 1 Mayıs" yazılı pankartlar, Türk bayrağı ve sendika flamaları taşıyarak, alana giriş yaptı.

Arama noktaları dışında miting alanında resmi kıyafetli polisin bulunmadığı, üzerinde "1 Mayıs görevlisi" yazılı beyaz yelek giyen kişilerin görev yaptığı görüldü.

Miting alanına giren DİSK kortejinin önünde, Genel Başkan Kani Beko, eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kol kola yer aldı.

Sahnenin arkasında yer alan büyük ekranda çeşitli sloganlar, Türkçe ve Kürtçe olarak yansıtıldı.

Polis helikopteri de miting alanı üzerinde güvenlik amacıyla uçuş yaptı.

"En etkili kutlama yeri; Taksim"

Eski DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, 1 Mayıs sürecinin birçok ülkede olumsuzluklar içerisinde kutlandığını, çok sayıda terör olaylarının ve katliamların devam ettiğini söyledi. 

Bu olumsuz atmosfere rağmen meydanlarda buluşmanın büyük önem taşıdığını ve işçi sınıfının ele ele meydanlara inmesinden mutlu olduğunu dilegetiren Çelebi, bu alana girmenin ne kadar zor olduğunun bir kez daha görüldüğünü vurguladı.

Süleyman Çelebi, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim, yani işçi sınıfı için, bayram kutlamaları için, en etkili kutlama yeri; Taksim. Artık bu özgürlükler konusunda engel ortaya konulmamalı. Bu yılki 1 Mayıs'ın bütün yurtta barış ve dostluk içinde geçmesini diliyorum. İşçi sınıfına çok ciddi saldırılar var. Kıdem tazminatı, kölelik düzenine yönelik taşeron uygulamalar, işsizlik sorunu ortada. İşçilerin talebi çok birikti. O birikimin patladığı bir noktadayız. Hep birlikte bu süreci birlikte yürüteceğiz. Bugün en etkili şekilde bu bayramı kutlayacağız. Bizim hedefimiz katliamın 30. yılında Taksim'de olmaktı, şimdi 'Katliamın 40. yılında yine Taksim'de olacağız' diyorum."

Kani Beko: 'Bir işçi arkadaşımızın bile kanamdan kutlanır'

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, "Dilerim başta Bakırköy'de ve Türkiye'nin tüm alanlarında bir işçi arkadaşımızın burnu bile kanamadan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü şiirlerle, şarkılarla, türkülerle ve çiçeklerle kutlanır." dedi.

Beko, Bakırköy'deki pazar alanında yapılacak 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Mayıs dolayısıyla Türkiye işçi sınıfının ve dünya emek hareketinin gününü kutladı. İşçilerin sorunlarını dile getirmesi için kürsüler kurulması gerektiğini belirten Beko, "TBMM'de her salı kürsüler kuruluyor. Her salı günü kürsülerde parti liderleri konuşuyor. Başbakan da konuşuyor, sarayda da Cumhurbaşkanı konuşuyor. Tabii ki işçilerin ekonomik, demokratik, siyasi, sosyal alanda talepleri var. Bu talepleri de en azından dile getirebilmek için yılda bir kez işçilerin istediği yerde istediği şekilde kürsüler konulmalı ve oradan ekonomik demokratik ve sosyal alanda işçiler taleplerini dile getirmeli diye düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

Beko, işçi sağlığı ve iş güvenliğinin önemine işaret ederek, yeterli önlem alınmadığı için çok sayıda işçinin hayatını kaybettiğini söyledi. Türkiye'de 6 milyona yakın işsiz bulunduğunu savunan Beko, "On binlerce taşeron işçisi hükümetten kadro bekliyor. Resmi rakamlara göre 6 milyona yakın işsiz arkadaşımız var ama gayri resmi rakamlara göre de bu ülkede 10 milyona yakın işsiz kardeşimiz var. Dolayısıyla Türkiye’de işsizler ordusu var. İşsiz arkadaşlarımız dolayısıyla iş bekliyorlar." diye konuştu. 1 Mayıs'ın işçi ve emekçiler için önemli bir gün olduğuna işaret eden Beko şunları kaydetti:

"Dilerim başta Bakırköy’de ve Türkiye'nin tüm alanlarında bir işçi arkadaşımızın burnu bile kanamadan 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü şiirlerle, şarkılarla, türkülerle ve çiçeklerle kutlanır. Yaşasın işçilerin birliği, hakların kardeşliği, birlik ve dayanışma günü. Yaşasın 1 Mayıs."

HDP'lilere müdahale

Bu arada, kutlamaların yapılacağı alana sendika ve konfederasyonlarla beraber İsmail Erez Caddesi'nden ulaşan HDP'li grup, arama noktalarının bulunduğu sokağa kadar ilerledi. Burada arama noktasından geçmeden alana girmek isteyen grup ile polis arasında gerginlik yaşandı.

Polisin tüm uyarılarına rağmen arama noktasından geçmeden alana girmek isteyen ve ellerinde yasa dışı poster, pankart ve flamaların bulunduğu gruba müdahale edildi. Müdahale sonrasında grup içerisinde bulunan bazı kişiler gözaltına alınırken, çıkan gerginlikte de bir kişi yaralandı. Yaralı, olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Müdahalenin ardından HDP eski milletvekili Sebahat Tuncel, polisle görüştü. Görüşmenin ardından arama noktasından geçen katılımcılar alana alındı.

Yüksekdağ'dan müdahale açıklaması

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Bakırköy'de HDP gruba polis müdahalesi ile ilgili açıklama yaptı. Yüksekdağ, Amedspor pankartı nedeniyle 15 kişinin miting alanına girişine izin verilmediğini öne sürdü. Yüksekdağ, “İkinci arama noktasında sudan bahanelerle insanların elindeki parti bayrakları ve 1 Mayıs'ın mücadele sembollerinin indirilmesi…İnsanların adeta kendilerinin askeriymiş, robotuymuş gibi tek tip alana girmesini istiyorlar. Böyle bir faşist anlayış olamaz. Alana giriş noktası daracık bir koridor ve her taraf polis bariyerleriyle kapatılmış durumda, adeta 1977'nin provası anlamına gelecek bir müdahale gerçekleştiriliyor. Eğer o alanda, kitle soğuk kanlılığını korumasaydı, bir izdiham yaşanmasına izin verseydi, belki şu an burada ölüm haberlerini veriyor olacaktınız" dedi.

Yüksekdağ, şunları söyledi:

“Sendikaların gösterdiği iyi niyete rağmen, insanların 1 Mayıs'ta bir araya gelme çağrısı yapıp, bunun arkasında durmasına rağmen, bizler ve sendikalar alanından bu kadar yapıcı bir davranış gösterilmesine rağmen, izinli bir 1 Mayıs alanını daha kana bulamak için ellerindeki her fırsatı sonuna kadar kullanıyorlar. Çok acı bir durum. Bugün buraya gelen insanlar, böyle bir saldırıyı asla hak etmiyor. Buraya bir bayram kutlamak için geldiler ama alandaki emniyet güçleri, 'Burası Türkiye, burada bayram kutlayamazsınız' diyor. Verdikleri mesaj bu. 'Yan yana gelemezsiniz' diyor. 'Kendi sembollerinizi, 1 Mayıs'ın sembollerini taşıyamazsınız' diyor. Polisin müdahalesi özellikle HDP kortejine dönük bir müdahale, önemli oranda bir dağılma var. Bu saldırıyı gerçekleştirenleri ve bu saldırıya yol açan zihniyeti kınıyorum. Ona rağmen bizler işçilerle, emekçilerle, halklarımızla beraber, emek, barış ve demokrasi için bugün ve yarın bir araya geleceğiz. Hiç bir müdahale, hiç bir karanlık engel ve barikat halklarımızın yan yana gelmesine engel olamayacak."

Program 13.00'de başladı

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin kutlamaların yapıldığı Bakırköy'deki pazar meydanına girişi tamamlandı. Sendikalar ile çeşitli sivil toplum kuruluşlarının üyelerinin alandaki yerlerini almasının ardından program, saygı duruşu ve ardından koronun 1 Mayıs Marşı ile Enternasyonel Marşı'nı okumasıyla başladı.

Miting sona erdi

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB'nın çağrısıyla Bakırköy pazar alanında kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri sona erdi.

İstanbul'da ilk kez Bakırköy, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'ne ev sahipliği yaptı. DİSK, KESK, TMMOB, TTB, CHP ve HDP başta olmak üzere çeşitli siyasi parti, sendika ve sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ve temsilcileri, sabah saatlerinde Bakırköy pazar meydanına, 3 ayrı güvenlik noktasından geçerek giriş yaptı.

Bakırköy'deki program, saat 13.00'te başladı. DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, TTB İkinciBaşkanı Raşit Tükel'in konuşmalarının ardından, çeşitli siyasi partiler ile sivil toplum kuruluşlarının aralarında bulunduğu 55 kurumun ortak bildirisi Türkçe ve Kürtçe okundu.

Bakırköy'deki 1 Mayıs kutlamalarına katılan işçiler ve vatandaşlar alandan ayrıldı. Dağılmalar sırasında toplu ulaşım araçlarında ve yollarda kalabalık oluştu.

 

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS