Balbay: Benden Özür dilenmesin...

Balbay: Benden Özür dilenmesin...

Cezaevinden tahliye edilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyareti esnasında yaptığı açıklamada "Benden özür dilenmesin, bu toplumda özgürlükler konuşulsun yeter" dedi.

Balbay, Cinnah Caddesi'nde bulunan çalıştığı Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti. Balbay, ilk olarak gazetenin yazarı Cüneyt Arcayürek ile bir süre
görüştü.

Okurlarıyla ve gazete çalışanlarıyla buluşan Balbay, burada düzenlediği basın toplantısında, içeride kendisini en çok ayakta tutanların başında aldığı "mektupların ve toplumun uyanmasının" geldiğini söyledi.

Balbay, "Beş yıl boyunca yazdıklarım ortada, hiçbir zaman umudumu kesmedim. Benim çok sevdiğim bir Anadolu sözü var, 'umutsuzluk, yalnızlıktan doğar' diye. İnsan kendisini yalnız hissettikçe umutsuzlaşır. Olabildiğince perdesiz konuşacağım sizinle, zaman zaman yalnız hissettim ama hiç kalıcı bir yalnızlık değildi bu. Sonunda hep o beklediğim sesi, uyanışı görüm. Bu halkla çok şey yapılır içeride bir kez daha tanık oldum" diye konuştu.

Kendisinin öncelikle gazeteci olduğunu ve kalemi elden bırakmayacağını bildiren Balbay, hapiste oyun yazmasını da öğrendiğini söyledi.
Bunun için çok da usta olmak gerekmediğini, yaşadıklarının yazılmasının yeterli olacağını vurgulayan Balbay, şu anda bir tiyatro oyununun ise çeşitli kentlerde sahnelendiğini kaydetti.

"Siyaseti de olabildiğince iyi yapmaya çalışacağım" diyen Balbay, "Bundan sonra siyasette varım. Haddimi biliyorum, neyi ne kadar yapacağımı
biliyorum ama ilk yapacağım şey şu olacak; bir ucundan ben tutacağım" ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesinin kararının çok önemli olduğunu dile getiren Balbay, "Türkiye'de hukukun çok üstün bir yerde olduğunu ve ulaşılmasının zor
olduğunu" savundu.

"Ama abartmamak lazım 5 yılı da geçmiyor" değerlendirmesini yapan Balbay, "Böyle de olmamalıydı" dedi.

"Sizden özür dilenmesi gerekir"

Kendisini 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in aradığını ve konuşma sırasında "Sizden özür dilenmesi gerek" dediğini anlatan Balbay, "Benden özür dilenmesin, bu toplumda özgürlükler konuşulsun yeter" diye konuştu.

Mahkeme ve milletvekili seçildiği süreçlerden de bahseden Balbay, 6 kez "Tamam virajı"ndan döndüğünü belirterek, bu süreçte neler yaşadığını anlattı.

Balbay, tahliye kararı çıktıktan sonra cezaevinden bir an önce çıkarıldığına değinerek, şöyle konuştu: "Kapıyı kapatırken koğuşa son bir kez baktım. O kapıyı içeride yatan bütün yurt severlerin üzerine kapatmış kadar kendimi sorumlu ve acı his içinde hissettim. Şimdi oradaki arkadaşlara kabul ederlerse, 'dışarıdaki bir parçanız da benim' diyorum. Süreç içinde hep beraber paylaşacağız. Ama onların özgürlüğü, benim mücadelemin bir parçası olacak bundan sonra. Anayasa Mahkemesinin verdiği karar, 'Mustafa Balbay milletvekilidir ve milletvekilliği engellenmektedir' diyor."

"İçimde hiçbir kin ve intikam duygusu yok"

Balbay, konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını eşi Gülşah Balbay ile cevapladı. Bir gazetecinin cezaevinden çıktıktan sonraki anlarında
neler yaşadığını sorması üzerine Balbay, şunları söyledi: "Herkes gitti, ailece kaldık. Oğlum Deniz, bana dokundu. Bana ilk sorusu şu oldu: 'Baba, uzun kalacaksın, burada kalacaksın değil mi?' oldu.

İkincisi, 'Baba, beraber yatacağız değil mi? dedi. Onu ben uyuttum. Sabah onları okula bıraktım. Oğlum Deniz, 'Baba çantamı sen taşı' dedi. Bu duyguyu içerideki bütün insanlar yaşıyor."

Balbay, Ankara'daki programı bittikten sonra ilk fırsatta Nazilli'de yaşayan anne ve babasının yanına gideceğini de dile getirdi. Cezaevindeyken duruşmalara devamlı gidenlerden olduğunu vurgulayan Balbay, "3 bin saat hakim karşısında durmuşum. Bu yargılamalar, yargılama değil. İçimde hiçbir kin ve intikam duygusu yok. En son hapishanede 'Kendimle konuşmalar' diye bir kitap yazıyordum, şu anda onun düzeltmesini yapıyordum.
Bütün planlar bozuldu" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu: Umarım balbay başlangıç olur

Dün Sincan Cezaevi'nden tahliye olan Mustafa Balbay ve eşi Gülşah Balbay, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nu TBMM'deki makamında ziyaret etti.

Görüşmede CHP'li milletvekilleri de hazır bulundu.

Kılıçdaroğlu'yla sohbet eden CHP İzmir Milletvekili Balbay, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu'na desteğinden dolayı teşekkür etti.  Balbay; "Beni CHP saflarına katttığınız için çok güçlü hissettim. Genel Başkanım ben şu anda hazırım. Önümüzdeki süreçte de ne düşerse önümüzde yerel seçimler var. Ben çok çalışacağım. Görev vereceğiniz yerlerde belediye başkan adayının yardımcısı ben olacağım. Hep beraber çalışacağız. Sizin enerjinize yetişir miyim bilmiyorum" demesi üzerine Kılıçdaroğlu; "İçeride büyük bir enerji biriktirdiniz, onu göreceğiz" diye espri yaptı.

Görüşme sırasında açıklama yapan Kılıçdaroğlu şunları söyledi; "Balbay'ın özgürlüğüne kavuşması bizim için büyük bir mutluluk. Ama bu mutluluk buruk bir mutluluk. Balbay özgürlüğüne kavuştu ama hala tutuklu milletvekilleri var, gazeteciler, avukatlar, belediye başkanları,askerler var. Baktığınız zaman çok sayıda aydının hapishanelerde çürüdüğünü görüyoruz. Daha vahimi hapishanelerde ölüme yatırılanlar var, tedavi edilmeyenler var. Türkiye bunları aşmak zorundadır, dünyaya rezil oluyoruz, demokrasimiz yara alıyor. Umuyorum Balbay bir başlangıç olur ve Türkiye bu kirliliklerinden tümüyle arınmış olur."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS